20/B İstisna belge talebini iptal etme

kerem325

Hectopat
Merhaba, ben YouTube'dan para kazanıyordum ve daha ilk kez parayı çekmeden önce vergi işlemlerini halledebilmek için bu istisna belgesini talep etmiştim. Henüz bankaya gidip hesap oluşturmadım. Ancak şöyle bir şey öğrendim ki dilekçe onaylanınca otomatik olarak bağ-kur borcu çıkıyormuş. Ben bu dilekçeyi iptal etmek istiyorum. Nasıl yapabilirim bilgisi olan var mı?

Edit: Şu an aktif olarak YouTube'dan para çekmedim, hala AdSense hesabında duruyor gelir.

Son düzenleyen: Moderatör:
@FatihShepherd bende hâlâ borç silinmemiş gözüküyor.

Benim borcum silinmiş gibi görünüyor. Sadece 1 günlük borç var onu da öderim. Bilgisi olan biri varsa sigortam tamamen kapandı değil mi? Cevap verirseniz sevinirim. Herkese iyi sosyaller.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-03 220034.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-03 220034.png
    53,3 KB · Görüntüleme: 16
  • Ekran görüntüsü 2024-04-03 220318.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-03 220318.png
    22,9 KB · Görüntüleme: 24
  • Ekran görüntüsü 2024-04-03 220500.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-03 220500.png
    32,7 KB · Görüntüleme: 16
Merhabalar,
Mağdur olan ve çözüm arayan herkes adına güzel bir cevap yazayım. Çünkü ben baya bir mağdur olmak üzereydim. Mesleki yönetmeliklerden dolayı stajım yanmak üzereydi. Neyse çözüme gelecek olursak 14 şubat tarihinde 193 sayılı gelir vergisi kanunun 20/b maddesi kapsamında almış olduğum istisna belgesinin iptali için e-devlet üzerinden dijital vergi dairesine girerek özelge talebinde bulundum. Hiç hesap açmadığım ve tahsilat yapmadığımdan kaynaklı olarak olumlu sonuç alabileceğimi söylediler. Talebim belgeyi aldığım tarihten itibaren giriş yapılan sigortanın, istisna belgesinin ve bu sigortaya bağlı çıkan prim borcunun iptalini istedim. Yüksek ihtimalle olumlu sonuç alacağım. Bu durumda kaynaklı mağduriyeti olan arkadaşlar belgeyi aldığınız vergi dairesine giderek belgeyi aldığınız tarihten itibaren iptalini isteyin vergi dairesi müdürüne bağlı olarak özelge talep etmeden de iptali sağlanabilir. Özelge talep edecek arkadaşlar özelge talebinin hızlı sonuçlanması için bu özelde talebinin ekine e-devletten hangi bankalarda hesabınız olduğuna dair ekran görüntüsünü de dosya ekine ekleyin. Çünkü bankalara yazı yazıyorlar ve sonuç alması uzun sürüyor. Hala sonuç alamadım ve 45 güne yaklaşmakta ama eninde sonunda olumlu sonuç alacağım gibi gözüküyor. Toplam süreç 60 gün kadar sürebilir. Memur arkadaşlar gerçekten çok yardımcı oluyorlar.

Ayrıca geriye dönük çıkış vermeden vergi dairesiyle konuşun veya özelge talep edin. Geriye dönük çıkış yapılmışı durumunda özelgeler olumsuz sonuçlanabiliyor.
@FatihShepherd Özelde talebim sonuçlandı ve belgenin başlangıç tarihiyle aynı gün çıkış yapıldı bir günlük borç gözüküyor. Borç Tutarı 447 tl.

Ayrıca kardeşlerime şu bilgiyi de vereyim. bu bir günlük giriş çıkış ileride genç girişimci desteğine başvurmanıza engel oluşturmuyor. Ben onun telaşını da çektim bilgisini vereyim. Bakanlık kararınca aynı gün giriş çıkış yapılan sigortalarda genç girişimci derneğine engel oluşturmuyor.

@FatihShepherd aktif olarak okuyor musunuz? Bir de hocam borç nasıl silindi? Eğer kendi kendine silindiyse, istisna belgesini iptal ettikten kaç ay sonra silindi?

Hayır hocam okumuyorum. İş çıkış tarihini giriş tarihi ile aynı seçtim otomatik silindi. 4-5 gün sürdü. Bu süre bulunduğunuz bölgedeki vergi dairesindeki memurlara bağlı bir durum.

@FatihShepherd özelde talebim sonuçlandı ve belgenin başlangıç tarihiyle aynı gün çıkış yapıldı bir günlük borç gözüküyor. Borç tutarı 447 TL.

Ayrıca kardeşlerime şu bilgiyi de vereyim. Bu bir günlük giriş çıkış ileride genç girişimci desteğine başvurmanıza engel oluşturmuyor. Ben onun telaşını da çektim bilgisini vereyim. Bakanlık kararınca aynı gün giriş çıkış yapılan sigortalarda genç girişimci derneğine engel oluşturmuyor.

Teşekkürler hocam bu konu hakkında internette çok az bilgi var. Sizlerin ve diğer arkadaşlar sayesinde bilgilenmiş ve işimizi halletmiş olduk. Hepinize teşekkürler.

Sevgili @Umittimu ve @FatihShepherd hocalarım ben de özelge verdim. Bu iş giriş ve çıkış günü nasıl aynı aynı ayarlanıyor? Ben E-Devlet'te 4B sorguladığım zaman meslek başlangıç ve son basamak aynı gözüküyor. Nasıl ayarlayabilirim?

@Umittimu bir de hocam o 447 TL'lik borcu sildiğimizde daha her şey halloluyor değil mi? Mesela şu anda üniversite okuyorum. Sağlık sigortam aktif olur mu?

@FatihShepherd Özelde talebim sonuçlandı ve belgenin başlangıç tarihiyle aynı gün çıkış yapıldı bir günlük borç gözüküyor. Borç Tutarı 447 TL.

Ayrıca kardeşlerime şu bilgiyi de vereyim. Bu bir günlük giriş çıkış ileride genç girişimci desteğine başvurmanıza engel oluşturmuyor. Ben onun telaşını da çektim bilgisini vereyim. Bakanlık kararınca aynı gün giriş çıkış yapılan sigortalarda genç girişimci derneğine engel oluşturmuyor.

Hocam çok acil benim de yardıma ihtiyacım var ben bu istisna belgesi için başvuru yaptım sonuçlandı ve ben aynı zamanda bir yerde çalışmaktayım bu sebeple işi terk ettiğim gözüküyor. Henüz banka hesabı açmadım ödeme de almadım nasıl özelge yazacağım hakkında bir fikrim yok yardımcı olur musunuz lütfen ya çok mağdurum

Hocam çok acil benim de yardıma ihtiyacım var ben bu istisna belgesi için başvuru yaptım sonuçlandı ve ben aynı zamanda bir yerde çalışmaktayım bu sebeple işi terk ettiğim gözüküyor. Henüz banka hesabı açmadım ödeme de almadım nasıl özelge yazacağım hakkında bir fikrim yok yardımcı olur musunuz lütfen ya çok mağdurum
Eğer istisna belgesini yeni aldıysan hemen koş bağlı olduğun vergi dairesine iptalini iste kısa süreli durumlarda geriye dönük iptal sağlıyorlar. ama süre 1 ayı geçerse özelgeye yönlendiriyorlarda genelde

Sevgili @Umittimu ve @FatihShepherd hocalarım ben de özelge verdim. Bu iş giriş ve çıkış günü nasıl aynı aynı ayarlanıyor? Ben E-Devlet'te 4B sorguladığım zaman meslek başlangıç ve son basamak aynı gözüküyor. Nasıl ayarlayabilirim?

@Umittimu bir de hocam o 447 TL'lik borcu sildiğimizde daha her şey halloluyor değil mi? Mesela şu anda üniversite okuyorum. Sağlık sigortam aktif olur mu?
Bildiğim kadarıyla aktif olması lazım. ama yine de onu SGK çağrı merkezini arayarak öğren. Alo 170 sgk çağrı merkezi her konuda araştırma yapıp sizi bilgilendiriyorlar.

Eğer istisna belgesini yeni aldıysan hemen koş bağlı olduğun vergi dairesine iptalini iste kısa süreli durumlarda geriye dönük iptal sağlıyorlar. Ama süre 1 ayı geçerse özelgeye yönlendiriyorlarda genelde

Bildiğim kadarıyla aktif olması lazım. Ama yine de onu SGK çağrı merkezini arayarak öğren. Alo 170 SGK çağrı merkezi her konuda araştırma yapıp sizi bilgilendiriyorlar.

1 hafta falan oldu vergi dairesine gidip ne demeliyim direkt istisna belgesi iptali dersem anlarlar mı? işten çıkarılma sebebini anlayamadım çalışanlar bağkur ödemiyor diye yazıyordu herkes benim sigortam ödeniyordu neden böyle bir durum oldu ? banka hesabı bile açmadım yani daha

@byrmyld29 sigortanız ödeniyorsa SGK'ya gidip durumu anlatın. BAĞ-KUR'u durduruyorlar.

@Umittimu hocam ben özelge gönderdim ama red yedim. Sürprizbozan içinde gönderdikleri yazıyı paylaşacağım. Size zahmet bana gönderdiğiniz özelgeyi paylaşır mısınız? Yazdığınız metni paylaşsanız bile yeterli.
Bilindiği üzere, 28.08.2010 tarih ve 27686 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan "Mükelleflerin
İzahat Taleplerinin Cevaplandırılmasına Dair Yönetmelik ile mükelleflerin ve vergi sorumlularının vergi
durumları ve vergi uygulamaları bakımından müphem ve tereddüdü mucip gördükleri hususlar
hakkındaki izahat taleplerine ilişkin verilir'' denilmektedir.
İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, mükelleflerin ve vergi sorumlularının vergi durumları ve
vergi uygulamaları (vergisel açıdan değerlendirilecek bir husus olmadığı) bakımından müphem ve
tereddüdü mucip bir hususun olmadığı anlaşılmıştır.
Açıklanan nedenlerden dolayı ilgide kayıtlı özelge talebinize cevap verilmemiştir.
Bilgilerinize sunulur."

Son düzenleme:

Geri
Yukarı