20 iş günü dolunca ne yapılmalı?

q.w.e.r.t.y

Yoctopat
Daha fazla  
Bilgisyarımı teknik bir arıza nedeniyle garantiye yollamıştım, 20 iş gününde teslim edileceğini söylediler.
Bugün 20 iş gününün sonuncu günü.
2 sorum var:
  • 20 iş günü dolduktan sonra ne yapmalıyım? Garantiye yolladığım yeremi gideyim, servisimi arayayım.
  • 20 iş gününe kargo dahil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • 20 iş günü dolduktan sonra ne yapmalıyım? Garantiye yolladığım yeremi gideyim, servisimi arayayım.
  • 20 iş gününe kargo dahil mi?

Süre tam olarak ne zaman başlıyordu hatırlamıyorum ama süre bitince kanunen tüketici, seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Yani ister satıcıyla iletişime geçin ister THH'ye başvurun durumu belirterek seçimlik hakkınızı kullanmak istediğinizi belirtin. Satıcı bu talebi reddedemez.

6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun
Garanti Belgesi
(3) Tüketici bu Kanunun 11 inci maddesinde belirtilen seçimlik haklarından onarım
Hakkını kullanmışsa, malın garanti süresi içinde tekrar arızalanması veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hâllerinde 11 inci maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı tüketicinin talebini reddedemez.

Süre tam olarak ne zaman başlıyordu hatırlamıyorum ama süre bitince kanunen tüketici, seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Yani ister satıcıyla iletişime geçin ister THH'ye başvurun durumu belirterek seçimlik hakkınızı kullanmak istediğinizi belirtin. Satıcı bu talebi reddedemez.

6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun
Garanti Belgesi
(3) Tüketici bu Kanunun 11 inci maddesinde belirtilen seçimlik haklarından onarım
Hakkını kullanmışsa, malın garanti süresi içinde tekrar arızalanması veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hâllerinde 11 inci maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı tüketicinin talebini reddedemez.
peki 20 iş gününe kargo süreci dahilmi?

Peki 20 iş gününe kargo süreci dahil mi?

Kanunda "tamiri için gereken azami sürenin aşılması" şeklinde belirtmiş mevzuatta da 20 iş günü azami süre olarak tanımlanmış ama mesafeli sözleşmeler de nasıl bulamadım hocam.

Doğru olmamakla beraber benim hatırladığım ürün karşı tarafa ulaştığında azami süre başlar, sizin elinize ulaşana kadar (kargo dahil) devam eder.

Aşağıdaki makalede farklı açıklamış ama kaynak vermemiş, inceleyebilirsiniz. Azami Tamir Süresi Nedir? Azami Tamir Süresinin Aşılması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı