Steam 20 Kasım'da bütün oyunlar kesin olarak zamlanacak mı?

Alakası yok. Direk olarak USD para birimine geçeceğiz. Yani düşününce artıyor. Dolar kuru geçerli artık. Düşme olacağını sanmıyorum bölgesel fiyatlandırmada.

Bannerlord oyunu indirimsiz 34.99 dolara satılıyor. Eğer firma isterse bu oyunu tabloya göre 17.99 dolara yani şu anki kurla 514 liraya satacak.

Kur böyle devam ederse 64 TL daha fazla vereceksin 20 Kasım'dan sonra. Tabii banka araya komisyon koymazsa.

Steam.jpg

Son düzenleme:
Kesin olarak bütün oyunlar zamlanacak diye bir şey yok. Zaten halihazırda Steam'in tavsiye ettiği fiyatı kullanan yayıncılar yine tavsiye edilen mena fiyatlarını kullanmaya devam ederlerse, onların oyunları zamlanacaktır. Şöyle ki, şu anda Steam ABD fiyatı 10 dolar olan oyun için 105 lira (3.67 dolar) öneriyor ama mena-USD için 5.79 dolar öneriyor. Yani zamlanmış olacak.

ABD fiyatına yakın fiyat girilen oyunlarda çok bir değişiklik olmayacaktır diye düşünüyorum.

Kendi kullandığım hesabı öneririm. SteamDB'den oyunun ABD fiyatına ve önceki indirimlerde ne kadar düştüğüne bakıyorum. Mena-USD geçerli olduktan sonra ABD fiyatından satışa koysalar bile indirimli tutar şu anki tutardan az ise 20 Kasım'dan sonraki 21-28 Kasım arasında olacak sonbahar indirimine bırakıyorum.

Bannerlord'un ABD fiyatı 50 dolar. %20, 30 ve 40 indirime girmiş daha önce. Tavsiye edilen mena fiyatı ise 23 dolar. Yani büyük olasılıkla 20 Kasım'dan sonra Bannerlord'un fiyatı 23 ila 50 dolar arasında olacak. İndirimleri sırasıyla hepsine uyguladım ve tablo oluşturdum.

Tabloya baktığımız zaman eğer Bannerlord'un yeni fiyatı tavsiye edilen mena USD fiyatı olsa ve önceden olduğu gibi %40 indirime girse bile şu anki kurla (28.56TL) 394 lira yapıyor. Ancak şu anda Bannerlord 315 liraya satışta, yani şimdi almanı öneririm.

abd fiyatımena tavsiye%20 abd%20 mena%30 abd%30 mena%40 abd%40 mena
50234018.43516.13013.8
1142TL525tl999TL459856TL394

Hangi oyunu merak ettiğinizi söyleyin yeni fiyatını söyleyeyim 20 Kasım'da görüşürüz.

Hocam Forza Horizon 5'in premium Edition hâli dolara geçtikten sonra mena fiyatlandırmasıyla çıkar mı bir tahmininiz var mı? Sonuçta Microsoft'a bağlı bir firma playground Games. Mena fiyatlandırmasından çıkarsa ve bir sonraki indirimlerde fiyatı düşerse şu anki premium Edition paketinden daha ucuza mı gelir? Teşekkürler. Ona göre envanteri satıp şimdiden 899 lira bayılabilirim. ( bu arada premium Edition hâli güncel ABD fiyatı ile 99, 99$ gözükmekte. )

Firmaların insafına kalmış durumdayız tamamen. Steam doğrudan "biz size önerilen rakamları veriyoruz ama canınız nasıl isterse öyle fiyatlandırma yapın, son karar sizdedir" modunda. O yüzden şu an kimse kesin uyarlar veya uymazlar diyemez. Belki şimdiye kadar firmaların önerilen fiyatlandırmalara uymadıklarından yola çıkarak tahminde bulunulabilir ama o ayrı konu.

Dolara geçildiğinde Türkiye MENA bölgesinde olacağı için Steam bölgeye özel fiyatlandırma önerisinde bulunacak. Yani 60 dolarlık bir oyun MENA bölgesinde 35 - 40 dolara çıkabilir ama kaç firma bunu takar orası muamma.​

Yeni konular

Geri
Yukarı