20 Mbps fiber internette indirme hızı nasıl hesaplanır?

ildewild

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Tekniker
Merhaba. Türk Telekom"un 35 Mbps internetini kullanıyorum. Geçen hafta Turkcell internet alt yapısı kurdu. 1000 Mbps"e kadar destekliyor şu an. Bizi de bir kampanya için bilgilendirdiler. 20 Mbps fiber internet veriyorlar 100 Mbps ile eşdeğermiş söylediklerine göre. Bu interneti bağlattırırsak benim indirme hızım 20 Mbps üzerinden mi 100 Mbps üzerinden mi hesaplanacak? Bu ISS"den kullanan varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Türk Telekom"un 35 Mbps internetini kullanıyorum. Geçen hafta Turkcell internet alt yapısı kurdu. 1000 Mbps"e kadar destekliyor şu an. Bizi de bir kampanya için bilgilendirdiler. 20 Mbps fiber internet veriyorlar 100 Mbps ile eşdeğermiş söylediklerine göre. Bu interneti bağlattırırsak benim indirme hızım 20 Mbps üzerinden mi 100 Mbps üzerinden mi hesaplanacak? Bu ISS"den kullanan varsa yardımcı olabilir mi?

20 Mbps'yi 8'e böleceksin 2.5 Mbps indirme hızında indireceksin.

Söylenen Mbps değerini 8E bölerek mb/s değerine ulaşabilirsiniz fakat söylenen değerin gwnelde %10 altı veriliyor. Örneğin 35Mbps alırken indirme hızım 3.8mb/s idi bu da 30.6Mbps yapıyor. Sizin yazdığınız olayı ise tam anlayamadım 1000MBPS'lik hat değerlerine sahipseniz 20 Mbps şaka gibi bir değer kalır. 100 ise idealdir.

Yanlış bilmiyorsam Superonline Speedtest üzerinden kendi sunucularında 2 kat hız veriyor diye biliyorum örneğin 100Mbps paketi olan arkadaşım Superonline sunucularında 200Mbps alıyordu fakat TurkNet'in sunucusunda 95-97 arası bir download alıyordu.

Anlatabildim mi bilmiyorum.

Mbps x 0.125KB/s = MB/s

Bu formülden kabaca hesaplayabilirsiniz.

20 Mbps fiber internet veriyorlar 100 Mbps ile eşdeğermiş söylediklerine göre.
Pazarla taktiğidir ve asılsızdır. Teknik olarak imkanız. 100Mbps ile kabaca 12MB/s veri indiriyorsunuz. 20 Mbps ile 2.4MB/s veri indiriyorsunuz.

Şimdi bunlar nasıl eşit oluyor?

Söylenen Mbps değerini 8E bölerek mb/s değerine ulaşabilirsiniz fakat söylenen değerin gwnelde %10 altı veriliyor. Örneğin 35Mbps alırken indirme hızım 3.8mb/s idi bu da 30.6Mbps yapıyor. Sizin yazdığınız olayı ise tam anlayamadım 1000MBPS'lik hat değerlerine sahipseniz 20 Mbps şaka gibi bir değer kalır. 100 ise idealdir.
Şimdi Turkcell personeli dedi ki alt yapı fiber olduğu için 20 mbps 100 mbps değerinde dedi. Hani öyle adsl 20 mbps değil fiber olarak. 5 upload olduğunu söyledi. Benim de acaba indirme hızı kaç olur? Diye aklıma takıldı bu sorun.

Arkadaşlar teşekkür ederim herkese ama indirme hızının nasıl hesaplandığını biliyorum. 8 mbps 1 mb indirme hızı. Site kendisi düzeltmiş soru başlığını. Ben sadecr bu iss"nın kalitesini öğrenmek istedim.

Geri
Yukarı