20 Mbps Fiber vs. 35 Mbps VDSL

Jasanayaka

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar herkese. Mevcutta Netspeed'in 35 Mbps indirme, 5 Mbps yükleme hızı veren VDSL paketini kullanıyorum. Limitsiz. Engelli indirimi ile 56 ₺'ye geliyor. Aslında son birkaç gündür değil de, hep olan bir kopma problemi var. Netspeed ekip olarak elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor, ancak apartmandaki ADSL/VDSL ankastre kutusu o kadar eski ve dağınık ki, artık bir çözüm olmadığına inanıyorum. İnternet aniden gidiyor, tamamen rastgele. İndirme hızında dalgalanma yok, ancak zaman zaman upload hızım 2 Mbps'ye kadar düşüyor. Modemi değiştirdim, ankastre - daire arası kablolama yeni yapıldı, yani anlayacağınız VDSL uğruna her türlü yatırımı yaptım.

Şimdi kafamdaki soru şu: Apartmana birkaç gün önce Superonline Fiber geldi. Yepyeni sistem, tarihi eser ADSL/VDSL'e göre çok daha verimli olacağının farkındayım, hatta 1 GBps'lik fiber paketi bile kullanıma açık şu an apartmanda. Başlangıç paketi adı altında 20 Mbps fiber paketleri var, yine engelli indirimi ile ilk 6 ay 75 ₺, sonraki 18 ay 86 ₺ şeklinde. 24 ay taahhüt yapacağım, bugüne kadar Netspeed ile taahhütüm olmadığı için kafam rahattı. Sizce 20 Mbps günlük kullanımda yeterli olur mu, en azından 1080p60 video izlerken mesela? Hızım VDSL'e göre düşecek ancak en azından daha stabil (aslına bakarsanız çok daha stabil) bir internete sahip olacağım. Dediğim fiyattan 20 Mbps'lik pakete geçmeye değer mi?

Hız yetersiz gelirse 100 Mbpslik paketleri de var, indirimle birlikte 130 ₺ gibi bir fiyata geliyor. Belki ilerleyen zamanda bu pakete yükseltebilirim ancak 56 ₺ ile başladığım bu macerayı neredeyse üçe katlamış olacağım.

Superonline ek ücret almadan WiFi 6 destekli fiber modem veriyor bu arada.

Eğer indirme gibi işlerle uğraşmıyorsanız gündelik işler için 20Mbps yeterli olacaktır. Ayrıca zaten altyapı sorununuzda varmış. bence geçilebilir. Oyun oynuyorsanız daha da iyi olur.

Geri
Yukarı