20 Mbps hız ile video izleme sorunu

baris0112

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben önceden Türk Telekom kullanıyorum sonra daha uygun diye Millenicom servisine geçtim. Türk Telekom'da KO'ta vardı 50GB sonra 16Mbps hıza düşüyordu o yüzden geçtim ve altyapım 85Mbps hızı desteklemesine rağmen şu hızım 25-35 Mbps arası bazen 40-50'yi görüyor. Ama bu hızlarda internetten 720P dizi, film izlerken anlık takılmalar oluyor. Bazen aşırı izlenmeyecek derecede oluyor. Tek site için değil çoğu sitede denedim hatta Netflix'te bile anlık takılmalar oluyor. Güncel IDM ile indirme yaparken hız limiti olmamasına rağmen 500-600 KB hızla indiriyor bazen 1-2MB hıza çıkıyor sonra tekrar 500-600KB hıza düşüyor hatta tam 500-600KB hızla indirme yaparken hız testi yapıyorum internet hızım 25-30MBPS hızı gösteriyor. Acaba hız testininden çıkan sonuçları ben kullanamıyorum örneğin 35Mbps gösteriyor ama 2-5 Mbps mi kullanıyorum acaba?

Screenshot_1.png

Modem arayüzünden hat değerlerini atın. İlk görüşte bina içi kablolamanızda sıkıntı var, bu nedenle SNR sürekli değişken ve hız da buna bağlı değişiyor gibi görünüyor. Değerleri atın bir bakalım. Değerlerde sıkıntı yoksa ve kabloluda stabilse hız, WiFi'da sorun vardır.

Arkadaşlar ben önceden Türk Telekom kullanıyorum sonra daha uygun diye Millenicom servisine geçtim. Türk Telekom'da KO'ta vardı 50GB sonra 16Mbps hıza düşüyordu o yüzden geçtim ve altyapım 85Mbps hızı desteklemesine rağmen şu hızım 25-35 Mbps arası bazen 40-50'yi görüyor. Ama bu hızlarda internetten 720P dizi, film izlerken anlık takılmalar oluyor. Bazen aşırı izlenmeyecek derecede oluyor. Tek site için değil çoğu sitede denedim hatta Netflix'te bile anlık takılmalar oluyor. Güncel IDM ile indirme yaparken hız limiti olmamasına rağmen 500-600 KB hızla indiriyor bazen 1-2MB hıza çıkıyor sonra tekrar 500-600KB hıza düşüyor hatta tam 500-600KB hızla indirme yaparken hız testi yapıyorum internet hızım 25-30MBPS hızı gösteriyor. Acaba hız testininden çıkan sonuçları ben kullanamıyorum örneğin 35Mbps gösteriyor ama 2-5 Mbps mi kullanıyorum acaba?

Eki Görüntüle 553345

Kablo ile bağlanmayı denediniz mi?

Modem arayüzünden hat değerlerini atın. İlk görüşte bina içi kablolamanızda sıkıntı var, bu nedenle SNR sürekli değişken ve hız da buna bağlı değişiyor gibi görünüyor. Değerleri atın bir bakalım. Değerlerde sıkıntı yoksa ve kabloluda stabilse hız, WiFi'da sorun vardır.
galiba söylediniz değerler bunlar, ethernet kablosu şuan olmadığı için deneyemiyorum ama 2-3güne elime geçecek o zaman kablolu olarak da deneyeceğim
Kablo ile bağlanmayı denediniz mi?
şuan elimde ethernet kablosu 2-3 gün için de deneyceğim sonuçu yazacam

Dosya Ekleri

• hat.png
    hat.png
    13,1 KB · Görüntüleme: 61
galiba söylediniz değerler bunlar, ethernet kablosu şuan olmadığı için deneyemiyorum ama 2-3güne elime geçecek o zaman kablolu olarak da deneyeceğim

şuan elimde ethernet kablosu 2-3 gün için de deneyceğim sonuçu yazacam
Değerleriniz mükemmel. 100 Mbps indirme ve 8 Mbps yükleme hızınız var. SNR'da gayet iyi, kopma da yaşamazsınız. Kullandığınız modem nedir? 2.4 Ghz'den bağlanıyorsunuz ve böyle dalgalı hızlar alıyorsunuz WiFi'dan modem iyi olmadığı için. Ethernet ile bağlanıp kablolu hız testi yaparsanız 95 Mbit civarı stabil download alırsınız. İyi bir 5 Ghz modem WiFi'dan da bu hızı alırsınız. Modeminizi söyleyin size modem önerisi yapalım.

Değerleriniz mükemmel. 100 Mbps indirme ve 8 Mbps yükleme hızınız var. SNR'da gayet iyi, kopma da yaşamazsınız. Kullandığınız modem nedir? 2.4 GHz'den bağlanıyorsunuz ve böyle dalgalı hızlar alıyorsunuz Wi-Fi'dan modem iyi olmadığı için. Ethernet ile bağlanıp kablolu hız testi yaparsanız 95 Mbit civarı stabil download alırsınız. İyi bir 5 GHz modem Wi-Fi'dan da bu hızı alırsınız. Modeminizi söyleyin size modem önerisi yapalım.

Kulladığım model 2-3 sene önce Türk Telekom bağlarken zaman verdikleri TP-Link TD-W9970V3 değerler sizin dediğiniz gibi iyiyse modemin değiştirme zamanı geldi galiba zaten 2+1 evde zor çekiyordu sinyal güçlendirici almayı planlıyordum modemi değiştirim de gerçek hızı alım. Uygun modem önerilerinizi bekliyorum çünkü çok çeşit ve fiyatlarda var ve ben tam bu işlerde anlamıyorum maalesef.
Kulladığım model 2-3 sene önce Türk Telekom bağlarken zaman verdikleri TP-Link TD-W9970V3 değerler sizin dediğiniz gibi iyiyse modemin değiştirme zamanı geldi galiba zaten 2+1 evde zor çekiyordu sinyal güçlendirici almayı planlıyordum modemi değiştirim de gerçek hızı alım. Uygun modem önerilerinizi bekliyorum çünkü çok çeşit ve fiyatlarda var ve ben tam bu işlerde anlamıyorum maalesef.

Arkadaşlar ethernet kablosu ile test yaptım aynı dosyayı ağa kimse bağlı olmadan kablosuz Wi-Fi'den IDM ile indirdiğimde 1-1, 5 MB arası indirdi ethernet kablosu ile bağladım ve aynı dosyayı tekrar IDM ile indirdim o zaman 2-2, 5 hatta bazen 3MB hızı gördüm. Yukarıdaki 1-1, 5 MB bugüne özel hız normalde 500-600KB arası indiriyordu. Neyse hız testi yaptığımda ethernet kablosu ile teste 60Mbps hızı gördüm sonra anında Wi-Fi'ye geçtim ve hız testi 30Mbps gösterdi. Dediğinz gibi modem eski kalıyor 5GHz uygun fiyatlı modem önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• kablolu test.png
    kablolu test.png
    15 KB · Görüntüleme: 61
  • kablosuz test.png
    kablosuz test.png
    15,1 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı