20 yaş ciddi ilişki için çok mu erken?

yigidyum

Kilopat
Makaleler
1
Selam dostlar. Dün gece 3 senelik sevilimle ayrıldık. Sebebi de sevgilimin bu yaşlara göre fazla ciddi bir ilişki yaşadığımızı, ot gibi yaşadığımızı, monotonlaşmaya başladığımızı söylemesi idi. Ben karşı cinsten arkadaşlarıyla samimi olmasından vs rahatsızlık duyuyordum, bu güne kadar hakkını yemeyeyim hep saygı duydu temkili yaklaştı. Birisi iletişime geçerse hemen haber verdi falan yani. OKB hastalığım da var, onda da biraz takıktım. Ancak artık büyüdüğünü ve sosyalleşmek istediğini dile getirdi.

Ben evliliğe kadar gider gözüyle bakıyordum çünkü "ciddi" diyebileceğimiz bir problem de yoktu açıkçası. Zaten ayrıldıktan 1 saat sonra arayıp ben bazı şeylere göz yummaya devam ederim senin için dedi. Ben de içinden gelmeyecekse ne anlamı var, seni zorlamak istemiyorum tarzı bir şey dedim.

Tatlı tatlı geçen 1 saaatlik konuşmanın sonunda sana sadece bir şey sormak istiyorum dedim. Seninle önümüzdeki zamanlarda bu konu yüzünden tekrar tartışacağımızı düşünüyor musun dedim (ayda 1 kez falan bu tarz konulardan tartışıyorduk çok büyük olmasa da). Evet dedi. O zaman zorlamanın manası yok dedim.

Şimdi de çok mu sıktım acaba diye kendimi suçluyorum. Bu güne akdar evli gibi, karşı cinsle iletişim kurmadan hatta gerçekten yakınları harici herkesi hesaplarıdan bile silerek ilerlemiştik. Sorun etmemişti. Ama yurt dışına gidip gelince falan farklı hayatlar olduğunu gördü sanırım. Kimseyi hayata bakışını yaşam tarzını yargılamam ve ben de yargılanmak istemem. Ancak başka erkeklerle oyun oynamak istemesi, kız kıza yurt dışına çıkmak istemesi falan bana bir tık ters. Dediğim gibi kimseyi yargılamam.

Gerçekten çok çok severek ve çok güzel ayrıldık, sadece hayata bakış açılarımız farklı diye. Böyle güzel bir kimya yakalamışke hayat tarzlarımız farklı olduğu içi ilişki bitirmeye değer mi?

20 yaşındayız çok mu erken davranıyoruım bu kadar ciddi düşünerek? Gerçekten hiç iyi hissetmiyorum kendimi. Kafamda kurduğum gelecek, kurduğumuz gelecek aiden yıkıldı gözümün önüde. Ağlaya ağlaya ayrıldık. Mantık ayrılığı gibi. Ne yapmam gerek gerçekten bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
@AyhanTheAlwaysJunior 20'li yaşlarda neden ciddi ilişkiye karşı olduğumu soruyordun, sebebi bu işte. Her neyse, konuya dönelim.

Selam dostlar. Dün gece 3 senelik sevilimle ayrıldık. Sebebi de sevgilimin bu yaşlara göre fazla ciddi bir ilişki yaşadığımızı, ot gibi yaşadığımızı, monotonlaşmaya başladığımızı söylemesi idi. Ben karşı cinsten arkadaşlarıyla samimi olmasından vs rahatsızlık duyuyordum, bu güne kadar hakkını yemeyeyim hep saygı duydu temkili yaklaştı. Birisi iletişime geçerse hemen haber verdi falan yani. OKB hastalığım da var, onda da biraz takıktım. Ancak artık büyüdüğünü ve sosyalleşmek istediğini dile getirdi.

Öncelikle seni çok iyi anladığımı belirtmek istiyorum. Çok uzun zaman geçti yaşımı hatırlamıyorum fakat 19-23 arası olması lazım ben de senin yaşlarındayken yaklaşık 1 yıl süren ilk uzun ilişkimi deneyim etmiştim. Bu sefer ilişkiyi bitiren taraf bendim ve bunun nedeni ilk başta en önemlisi toksik bir ilişki olması ve bunun yanında senin eski sevgilinin de sana belirttiği nedendi.

Kanının fazla kaynadığını biliyorum ama o yaşta ciddi ilişki gerçekten erken.

Bu yaşlar tek bir kişiye bağlı kalmanız yerine tam tersi bir sürü insanı tanıyıp hayatı deneyim etmeniz gereken yaşlar. Buradan kastım gidin tanıdığınız bütün kızlarla yatın falan demek değil, sadece tek bir kişiye bağlı olmamalısınız. Hayatınıza bir sürü insan girecek belki birkaç hatun ile ilişkiye gireceksiniz, fakat o an ana odaklanmalı ve keyfinize bakmalısınız. "Muhtemelen bu ilişki biter" gözüyle hayatın zamanla karşınıza çıkaracağı kişiler ve olaylardan ders almaya ve olgunlaşmaya bakın. Gerçekten de öyledir ki 20'li yaşların başlarındaki ilişkiler %99 ihtimalle ciddiye binmeden biter.

Laf arası da: Uzun ilişkiler belli bir dönem sonra monotonlaşmaya başlar, bunun çözümü olarak uzun ilişkilerde değerini korumanın belirli yolları var fakat o yaşlarda olmaz bu işler.

En geç 2 yıl içinde evlenip çocuk yetiştirmek düşünülmüyorsa ben uzun ilişkiye veya evliliğe mantıklı gözle bakmıyorum onu da belirteyim.

Şimdi de çok mu sıktım acaba diye kendimi suçluyorum. Bu güne akdar evli gibi, karşı cinsle iletişim kurmadan hatta gerçekten yakınları harici herkesi hesaplarıdan bile silerek ilerlemiştik. Sorun etmemişti.
Kendini suçlamana gerek yok fakat birbirinizi o kadar kısıtlamanız hiç doğru değil.

Ama yurt dışına gidip gelince falan farklı hayatlar olduğunu gördü sanırım.
Bence sen de görmelisin. :)

Ancak başka erkeklerle oyun oynamak istemesi, kız kıza yurt dışına çıkmak istemesi falan bana bir tık ters.
6-7 sene sonra birisiyle ciddi ilişki yaşayacaksan bu tarz şeyler pek karşına çıkmaz çünkü karşındaki kişi zaten bunları yapmış ve gençliğini yaşamış bir kadındır. Bu saydıkların sana bir tık ters olsa da red flag sayılmaz, karşındaki kişinin de bunları yaşaması için ona anlayış göstermelisin.

Gençliğini yaşamış, kapalı kutu olmayan kadın her zaman daha sağlıklıdır. Gençliğini yaşamıştan kastım "önüne gelen erkekle yatan" tipler değil. Bu tipleri siz ayırt edersiniz zaten. Ama şunu söylemem gerekiyor ki, sevgilisiyle birlikte sosyal medya hesabında akrabalar hariç herkesi çıkaran bir kadın ileride sokaklara ait olan kadınlar kadar sağlıksız olur.

Gerçekten çok çok severek ve çok güzel ayrıldık, sadece hayata bakış açılarımız farklı diye. Böyle güzel bir kimya yakalamışke hayat tarzlarımız farklı olduğu içi ilişki bitirmeye değer mi?

20 yaşındayız çok mu erken davranıyoruım bu kadar ciddi düşünerek? Gerçekten hiç iyi hissetmiyorum kendimi. Kafamda kurduğum gelecek, kurduğumuz gelecek aiden yıkıldı gözümün önüde. Ağlaya ağlaya ayrıldık. Mantık ayrılığı gibi. Ne yapmam gerek gerçekten bilmiyorum.
Bitirmeye değer miden ziyade hiç başlamasaymış daha iyi olurmuş. 20 yaşındasınız ve çok erken davranıyorsun bu kadar ciddi düşünerek.

Yapman gereken şey belli aslında. Bu kadını hayatından çıkarıp kendi değerini yükseltmeye bakacaksın en az 5-6 sene boyunca. Böyle ciddi ilişki saflarına da girmeyeceksin.

Öncelikle seni çok iyi anladığımı belirtmek istiyorum. Çok uzun zaman geçti yaşımı hatırlamıyorum fakat 19-23 arası olması lazım ben de senin yaşlarındayken yaklaşık 1 yıl süren ilk uzun ilişkimi deneyim etmiştim. Bu sefer ilişkiyi bitiren taraf bendim ve bunun nedeni ilk başta en önemlisi toksik bir ilişki olması ve bunun yanında senin eski sevgilinin de sana belirttiği nedendi.

Kanının fazla kaynadığını biliyorum ama o yaşta ciddi ilişki gerçekten erken.

Bu yaşlar tek bir kişiye bağlı kalmanız yerine tam tersi bir sürü insanı tanıyıp hayatı deneyim etmeniz gereken yaşlar. Buradan kastım gidin tanıdığınız bütün kızlarla yatın falan demek değil, sadece tek bir kişiye bağlı olmamalısınız. Hayatınıza bir sürü insan girecek belki birkaç hatun ile ilişkiye gireceksiniz, fakat o an ana odaklanmalı ve keyfinize bakmalısınız. "Muhtemelen bu ilişki biter" gözüyle hayatın zamanla karşınıza çıkaracağı kişiler ve olaylardan ders almaya ve olgunlaşmaya bakın. Gerçekten de öyledir ki 20'li yaşların başlarındaki ilişkiler %99 ihtimalle ciddiye binmeden biter.

Laf arası da: Uzun ilişkiler belli bir dönem sonra monotonlaşmaya başlar, bunun çözümü olarak uzun ilişkilerde değerini korumanın belirli yolları var fakat o yaşlarda olmaz bu işler.

En geç 2 yıl içinde evlenip çocuk yetiştirmek düşünülmüyorsa ben uzun ilişkiye veya evliliğe mantıklı gözle bakmıyorum onu da belirteyim.
Ya ben aslında şey kafasındaydım, çocuklukta beri sevgiliyiz, birbirimizi iyi tanıyoruz, ve gerçekten bu kız benden hiç çekinmez hiçbir şeyimden tiksinmez komple sahiplenen bir kızdı. Bir daha beni böyle yakın bulacak bir kız bulur muyum emin değilim. Yanında en büyük iğrençliği de yapsam hiç umrunda olamzdı mesela. Ama diğer insanlara karşı kesinlikle böyle değildi.

Çok masumane duygularla başladık ilişkiye ve içimdeki çocuk da çok bağlandı. 25'li yaşlarda yine bu masumlukta, bu heyecanla bir ilişki yaşayabilir miyim ki?
Gençliğini yaşamış, kapalı kutu olmayan kadın her zaman daha sağlıklıdır. Gençliğini yaşamıştan kastım "önüne gelen erkekle yatan" tipler değil. Bu tipleri siz ayırt edersiniz zaten. Ama şunu söylemem gerekiyor ki, sevgilisiyle birlikte sosyal medya hesabında akrabalar hariç herkesi çıkaran bir kadın ileride sokaklara ait olan kadınlar kadar sağlıksız olur.
Yakınlarından kastım sadece akrabalar değildi bu arada, bi yerlerden tanıdığı ama iletişimi olmayan kişileri çıkarmıştı.

Ya ben aslında yapı olarak gerçekten fazla takıntılıyım ve zor bir insanım. Korkum o ki bana beni bu kadar seven bir insan bile katlanamamış, kim katlancak ki? Kendimden nefret ediyorum desem yalan olmaz herhalde.

Çok masumane duygularla başladık ilişkiye ve içimdeki çocuk da çok bağlandı. 25'li yaşlarda yine bu masumlukta, bu heyecanla bir ilişki yaşayabilir miyim ki?
Disney masallarındaki gibi bir ilişki soruyorsan hayır, zaten muhtemelen o yaşlarda bir ilişkide aradığın şey bu olmaz.

Ya ben aslında yapı olarak gerçekten fazla takıntılıyım ve zor bir insanım. Korkum o ki bana beni bu kadar seven bir insan bile katlanamamış, kim katlancak ki? Kendimden nefret ediyorum desem yalan olmaz herhalde.
Kendinden nefret etmene de gerek yok. Yapı olarak takıntılıysan bu psikolojik bir şeydir ve ben yorum yapmak yerine bu işin uzmanına yani psikologlara (özellikle erkek psikologlara) görünmeni tavsiye ederim.

Kendimden nefret ediyorum desem yalan olmaz herhalde.

Bu hayatta kendimizden başka kimsemiz yok. İnsan kendine kızgın, kırgın olduktan sonra hayatta hiçbir şey zevk vermez oluyor.

@AyhanTheAlwaysJunior 20'li yaşlarda neden ciddi ilişkiye karşı olduğumu soruyordun, sebebi bu işte. Her neyse, konuya dönelim.

👍

Özellikle erkek psikologlara

Özellikle erkek demenizin sebebi nedir?

özellikle erkek psikologlara
Abi bunun hala cevabını merak ediyorum.

@yigidyum Merhaba, nasılsın?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı