20 yaşında sesim çok ince çıkıyor

lrs

Hectopat
Selam, 20 yaşındayım. Sesim yaklaşık olarak 13-14 yaşımdan beri aynı, sürekli yaşım ilerledikce kalınlaşacağını düşündüm ama sonuç yok. Bunlarak ek olarak sakal ve bıyık çıkmıyor. Bu belki ilerleyen yaşlarda oturabilir çok önemli değil ama ses inceliğinin ve sakal çıkmamasının sebebi aynı olabileceği için eklemek istedim. Özellikle ince ses sosyal hayatta beni çok etkiliyor. 20 yaşında bir yetişkinin sesi 13-14 yaşında ergenliğe yeni giren bir çocuk gibi çıkması gerçekten çok kötü bir durum. Şu an Discord üzerinden forumdan birisiyle görüşsem yüksek ihtimalle beni ortaokul öğrencisi sanacaktır. Testosteron düşüklüğünden şüphelendiğim için artık doktora gitmeye karar verdim. Ürolojiye gittim ve tahlillerimi yaptıktan sonra endokrinolojiye yönlendirdi. Endokrinoloji ek bir tahlil istedi. Testosteron seviyem 500 civarlarında gözüküyor. Ses inceliğinin sebebi bu değil gibi. Şimdi bakılan tüm şeyleri yazamayacağım yaklaşık 40 tahlil var, ancak çoğu şey normal duruyor. Büyüme hormonu referans aralığı 0.030 - 2.47 olarak yazılmış, bende 0.26 çıkmış. Büyüme hormonun sorun olabileceğini söyledim doktora, ıgf-1 seviyesinden büyüme hormonunun anlaşıldığını ve referans değeri 136 - 421 arasında olduğunu söyledi. Bende 304 gözüküyor normal yani. Boyum 15 yaşımdan beri uzamıyor, 178 olarak sabit kaldı. Gün içinde aşırı yorgun ve halsiz oluyorum. Doktor bir problem göremediğini ve bir profesör doktora gösterip ondan da fikir alabileceğimi söyledi. Başka bir doktora tekrar gideceğim, sadece fikir almaya ihtiyacım var. Sizce problem ne olabilir?

Selam, 20 yaşındayım. Sesim yaklaşık olarak 13-14 yaşımdan beri aynı, sürekli yaşım ilerledikce kalınlaşacağını düşündüm ama sonuç yok. Bunlarak ek olarak sakal ve bıyık çıkmıyor. Bu belki ilerleyen yaşlarda oturabilir çok önemli değil ama ses inceliğinin ve sakal çıkmamasının sebebi aynı olabileceği için eklemek istedim. Özellikle ince ses sosyal hayatta beni çok etkiliyor. 20 yaşında bir yetişkinin sesi 13-14 yaşında ergenliğe yeni giren bir çocuk gibi çıkması gerçekten çok kötü bir durum. Şu an Discord üzerinden forumdan birisiyle görüşsem yüksek ihtimalle beni ortaokul öğrencisi sanacaktır. Testosteron düşüklüğünden şüphelendiğim için artık doktora gitmeye karar verdim. Ürolojiye gittim ve tahlillerimi yaptıktan sonra endokrinolojiye yönlendirdi. Endokrinoloji ek bir tahlil istedi. Testosteron seviyem 500 civarlarında gözüküyor. Ses inceliğinin sebebi bu değil gibi. Şimdi bakılan tüm şeyleri yazamayacağım yaklaşık 40 tahlil var, ancak çoğu şey normal duruyor. Büyüme hormonu referans aralığı 0.030 - 2.47 olarak yazılmış, bende 0.26 çıkmış. Büyüme hormonun sorun olabileceğini söyledim doktora, ıgf-1 seviyesinden büyüme hormonunun anlaşıldığını ve referans değeri 136 - 421 arasında olduğunu söyledi. Bende 304 gözüküyor normal yani. Boyum 15 yaşımdan beri uzamıyor, 178 olarak sabit kaldı. Gün içinde aşırı yorgun ve halsiz oluyorum. Doktor bir problem göremediğini ve bir profesör doktora gösterip ondan da fikir alabileceğimi söyledi. Başka bir doktora tekrar gideceğim, sadece fikir almaya ihtiyacım var. Sizce problem ne olabilir?
Hormonel bir sorun gibi görünüyor. Bazen doktorlar da yanılabiliyor. Başka bir doktora gitmeniz iyi olur. Sakal için minixdiol öneririm. Ses kalınlığı için de isot ye😅

İsotun gerçekten etkisi olur mu hocam ? :D
Bir kaç insandan duymuştum acı yemek sesi kalınlaştırıyo diye kendileri de denediklerini söylemişlerdi falan ama emin değilim etkili olabilir olmayadabilir. İsterseniz abartmadan deneyin ve bunun yanına bir diksiyon eğitimi de ekleyin. Doğru nefes alımı, nefes kullanımı vb eğitimler işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Birkaç insandan duymuştum acı yemek sesi kalınlaştırıyor diye kendileri de denediklerini söylemişlerdi falan ama emin değilim etkili olabilir olmayabilir de. İsterseniz abartmadan deneyin ve bunun yanına bir diksiyon eğitimi de ekleyin. Doğru nefes alımı, nefes kullanımı vb eğitimler işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada bunlar etkili olur ama sesin çok inceyse pek etki etmeyebilir. Bu sesin kalınlık veya incelik olayı ses tellerinin uzunluğu ile ilgili. Bu yazdıklarım bir iki ton düzelme sağlar.

Bu arada bunlar etkili olur ama sesin çok inceyse pek etki etmeyebilir. Bu sesin kalınlık veya incelik olayı ses tellerinin uzunluğu ile ilgili. Bu yazdıklarım bir iki ton düzelme sağlar.
Evet hocam biraz araştırdım. Hormonel bir problem yok ise sanıyorsam puberfoni var. İyi bir doktora göründüğümde karar vereceğim. Hormonel değil ise iş kulak burun boğaz doktoruna kalıyor, ses tellerinin gelişimi tamamlanmış ise puberfoni oluyormuş. Bir kaç seans ses terapisi ile düzelebiliyormuş.

Evet hocam biraz araştırdım. Hormonel bir problem yok ise sanıyorsam puberfoni var. İyi bir doktora göründüğümde karar vereceğim. Hormonel değil ise iş kulak burun boğaz doktoruna kalıyor, ses tellerinin gelişimi tamamlanmış ise puberfoni oluyormuş. Bir kaç seans ses terapisi ile düzelebiliyormuş.
Mutlaka sağlık kontrollerinizi yapın.

O yaşlarda gün içinde bende yorgunluk çekerdim. Hepsi beslenme ile alakalı. Benim de kan tahlillerim iyi çıkıyordu. Doktorlara gidiyorum doğru düzgün tavsiye vermiyorlardı iyisin dedikten sonra yolluyorlardı. Spora başlayıp doğru düzgün protein almaya başladıktan sonra beslenmeyi iyileştirdikten sonra bayağı faydasını gördüm. Ama bende ses inceliği ve sakal çıkmaması gibi problemler yoktu sadece halsizlik vardı. İyi bir beslenme planı yap ailen yemek yapmıyorsa kendin öğren spor sonrası sesinde kalınlaşır. Vallahi insan vücudu genelde sağlam oluyor rahatsızlıkların çoğu beslenme eksikliği ya da spor yapmamak bana göre. Bu arada beslenmem o kadar kötüydü ki ailem tekvandoya gönderiyordu patates kızartması yemişim sabah öğlen halsizlikten bayıldığım olmuştu. Vücudumda sürekli kramplar vardı hepsi işte doğru beslenme + bir kaç takviye sonrası çözüldü ama bunu ailenden beklersen çok beklersin gidip araştırıp öğrenmen lazım.

Sebebi belli. Ben de aynı durumdan muzdariptim. Kulak burun boğaza gidin. Orası sizi dil terapistine yönlendirecektir. İlaçsız ve ameliyatsız sadece egzersiz ve masaj ile gerçek sesinize kavuşabilirsiniz.

Geri
Yukarı