200 Mbit internet hızını tam kullanamıyorum

harbiMe

Hectopat
Turkcell Superonline fiber internet sahibiyim. Paketim 100mbit. Fakat Speedtest'te 200 gözüküyor. Bağlatalı 2 ay olduğu için kampanya benzeri bir şey olduğunu düşünüyorum.
Ancak çeşitli kaynaklardan indirme yaptığımda bırakın 25 mb/s hızı, 12.5 mb/s bile alamıyorum. Genelde 3-6 mb/s civarında.
Deneme amaçlı Google Drive sunucusundan aynı dosyayı farklı zamanlarda indirdim. Birinde 2.5 mb/s'lik indirme hızı alırken, diğerinde 9-10 mb/s'lik hızlarda indirdim.
Bir başka deneme olarak da Nvidia Geforce Experience üzerinden driver indirdim. Bir gün 3 mb/s ile indirirken diğer gün 11 mb/s ile indirdi. Bazen de 3 4 başlayıp 8 9 a kadar çıkıyor.
Her türlü hız testi sitesinde hızım sabit çıkarken neden indirirken tam verim alamıyorum?

Speedtest sonuç: Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

Her türlü hız testi sitesinde hızım sabit çıkarken neden indirirken tam verim alamıyorum?

İndirmesini yaptığınız dosyanın sunucusu upload hızını kısıtlıyor olabilir, yoğun olabilir.

Konuda 100 Mbps başlıkta ise 200 Mbps yazıyor, hangisi doğru?

Paketim 100 Mbps fakat Speedtest'te 200 mbps gözüküyor.

Bu konuyu Superonline ile görüşmeniz gerekiyor.

İndirmesini yaptığınız dosyanın sunucusu upload hızını kısıtlıyor olabilir, yoğun olabilir.

Konuda 100 Mbps başlıkta ise 200 Mbps yazıyor, hangisi doğru?

Bu konuyu Superonline ile görüşmeniz gerekiyor.

Katılıyorum bazı siteler indirme hızını kısıyor turbobit gibi siteler.
Steam'de hız testi yapabilirsin bir şey indirip benim 100 Mbps internetim 97 Steam'de çıkıyor speedtestdede 97 çıkıyor. Yani Steam'de deneyebilirsin.

Katılıyorum bazı siteler indirme hızını kısıyor turbobit gibi siteler.
Steam'de hız testi yapabilirsin bir şey indirip benim 100 Mbps internetim 97 Steam'de çıkıyor speedtestdede 97 çıkıyor. Yani Steam'de deneyebilirsin.
Steam'den denediğim zaman bazen 90 mbit civarı, bazen 30-50 mbit civarı hız alıyorum. Bu hızlar sırasında 2 farklı hız testi sitesinden test ettiğimde ikisinde de 190-200 mbit hız çıkıyor. Neden olduğunu anlayabilmiş değilim.

Turkcell Superonline fiber internet sahibiyim. Paketim 100mbit. Fakat Speedtest'te 200 gözüküyor. Bağlatalı 2 ay olduğu için kampanya benzeri bir şey olduğunu düşünüyorum.
Ancak çeşitli kaynaklardan indirme yaptığımda bırakın 25 mb/s hızı, 12.5 mb/s bile alamıyorum. Genelde 3-6 mb/s civarında.
Deneme amaçlı Google Drive sunucusundan aynı dosyayı farklı zamanlarda indirdim. Birinde 2.5 mb/s'lik indirme hızı alırken, diğerinde 9-10 mb/s'lik hızlarda indirdim.
Bir başka deneme olarak da Nvidia Geforce Experience üzerinden driver indirdim. Bir gün 3 mb/s ile indirirken diğer gün 11 mb/s ile indirdi. Bazen de 3 4 başlayıp 8 9 a kadar çıkıyor.

Speedtest sonuç: Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test
Aynı durum bende var. Turkcell'in kendi sunucularında hızı yükselttiğini düşünüyorum. Farklı hız testi sitelerinden ya da speedtest.net sitesinden turkcell serverini seçmeden test yaparsan gerçek sonucu görebilirsin. Bu olayı herkes yaşamasa da gözümüzü doyurduklarını düşünüyorum :)

Geri
Yukarı