200 Mbps olan internet kabloluda 100 Mbps'i geçmiyor

Tunahanyrd

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
İyi Sosyaller öncelikle, internet hızım bugün 200 Mbps'e çıkarıldı ve sokak hattı yaklaşık 1 yıl önce çekildi. Ancak ben bilgisayarımda 100 Mbps alıyorum. (Yükseltme öncesinde CAT5e kablo ile 100 Mbps alıyordum.) Özetle kablosuz test yaptığımda 200 Mbps olan internet bilgisayarda maksimum 100 Mbps oluyor bazı bilgiler:
2 tane birbiri ile aynı bilgisayarda denedim (Gigabyte A320M-H (ver 1.x) 10/100/1000 Mbps).
Modemim Türk Telekom'un TP-Link AX1800 EX20v.
Ayrıca TP-Link Archer C50 AC1200 Mbps routerda kablosuzdan kabloluya olan modda CAT6 kablo ile de denedim yine aynı şekilde. Uzun bir konu oldu. Şimdiden teşekkürler.

Burada hızını kaç Mbit görüyorsun? Bilgisayarın kendisinden bakıyorsan ona güvenme. Bilgisayarın kötüyse, indirme vb. işlemlerde bilgisayarının müsaade edeceği kadar veri kullanabilirsin.

İyi Sosyaller öncelikle, internet hızım bugün 200 Mbps'e çıkarıldı ve sokak hattı yaklaşık 1 yıl önce çekildi. Ancak ben bilgisayarımda 100 Mbps alıyorum. (Yükseltme öncesinde CAT5e kablo ile 100 Mbps alıyordum.) Özetle kablosuz test yaptığımda 200 Mbps olan internet bilgisayarda maksimum 100 Mbps oluyor bazı bilgiler:
2 tane birbiri ile aynı bilgisayarda denedim (Gigabyte A320M-H (ver 1.x) 10/100/1000 Mbps).
Modemim Türk Telekom'un TP-Link AX1800 EX20v.
Ayrıca TP-Link Archer C50 AC1200 Mbps routerda kablosuzdan kabloluya olan modda CAT6 kablo ile de denedim yine aynı şekilde. Uzun bir konu oldu. Şimdiden teşekkürler.
Bilgisayarından olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarından senden rica etsem ağ ve paylaşım merkezinden bu ekran görüntüsünü atar mısın? Bendeki gibi sende 1.0GB/SN demesi gerekiyor. Eğer 100mbps ise ethernet driver'ını güncellemeni öneririm. Ethernet kablosu olarak CAT6 kullanman lazım. CAT5e'ler o konuda sorunlu oluyor.
1693504547352.png

Bilgisayarından olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarından senden rica etsem ağ ve paylaşım merkezinden bu ekran görüntüsünü atar mısın? Bendeki gibi sende 1.0GB/SN demesi gerekiyor. Eğer 100Mbps ise Ethernet Driver'ını güncellemeni öneririm. Ethernet kablosu olarak CAT6 kullanman lazım. CAT5E'ler o konuda sorunlu oluyor.
Eki Görüntüle 1925703

Windows 11 kullanıyorum ayarlarda limit hız 100 Mbps görünüyordu (bu sırada modemde), ayrıca CAT 6 kablo ile de denedim ama routerımın port çıkışı 100 mbpsmiş. Ama normalde router kullanmıyorum test amaçlı yapmıştım. Acaba Türk Telekom'un verdiği modem (teknik olarak bir router) AX1800'ün port çıkışı da 100Mbps olabilir mi? Modemden gelen kablo CAT5e, bunu daha sonra tekrardan deneyebilirim, modem bilgisayara biraz uzakta ve halihazırda CAT6 kablom yok. Sanırım en iyisi Türk Telekom müşteri hizmetlerinden modemin port limitini öğrenmek.

Burada hızını kaç Mbit görüyorsun? Bilgisayarın kendisinden bakıyorsan ona güvenme. Bilgisayarın kötüyse, indirme vb. işlemlerde bilgisayarının müsaade edeceği kadar veri kullanabilirsin.
Aynı şekilde 90-100 arası, bilgisayar belirttiğim gibi a320m-h anakart ve onboard ağ kartı.

Müşteri hizmetlerini arayın ağ sorunu olabilir.

Kablosuz bağlantı da 200Mbps.

Windows 11 kullanıyorum ayarlarda limit hız 100 Mbps görünüyordu (bu sırada modemde), ayrıca CAT 6 kablo ile de denedim ama routerımın port çıkışı 100 mbpsmiş. Ama normalde router kullanmıyorum test amaçlı yapmıştım. Acaba Türk Telekom'un verdiği modem (teknik olarak bir router) AX1800'ün port çıkışı da 100Mbps olabilir mi? Modemden gelen kablo CAT5e, bunu daha sonra tekrardan deneyebilirim, modem bilgisayara biraz uzakta ve halihazırda CAT6 kablom yok. Sanırım en iyisi Türk Telekom müşteri hizmetlerinden modemin port limitini öğrenmek.

Aynı şekilde 90-100 arası, bilgisayar belirttiğim gibi a320m-h anakart ve onboard ağ kartı.

Kablosuz bağlantı da 200Mbps.
AX1800 olupta ethernet portunun 100mbps yani fast ethernet olan cihaz duymadım. Gigabit ethernet vardır diye düşünüyorum. Türk Telekom'un router'ını kutusuna koyupta başka router ile alıp onunla değiştirip kullanabilirsiniz. İlla onlara destek kaydı açtırıpta kendinizi işkence çektirmeyin derim.

AX1800 olupta Ethernet portunun 100Mbps yani Fast Ethernet olan cihaz duymadım. Gigabit Ethernet vardır diye düşünüyorum. Türk Telekom'un Router'ını kutusuna koyupta başka router ile alıp onunla değiştirip kullanabilirsiniz. İlla onlara destek kaydı açtırıpta kendinizi işkence çektirmeyin derim.

Kayıt açtırdım bakalım sonuç ne olacak. Pek umutlu değilim açıkçası.

Geri
Yukarı