200 TL bütçeye kule tipi soğutucu tavsiyesi

berk1937

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Super Mario World
Merhabalar. Şu anda stok soğutucu ile, yüksek işlemci kullanımı sağlayan oyunlarda 1 saatin sonunda 95 derece sıcaklıkları görüyorum. Termal macunu da yeni Arctic MX-4 ile değiştirdim. Oyundan çıktığım anda 70'lere hemen dönüyor, fakat 70 bence üst nokta olmalı diye düşündüm ve yeni fan arayışı içerisine girdim. Gözüme Snowman T6 Ultra modelini kestirdim. Bayağı da bir olumlu yorum var hakkında. Şöyle bir ön yargım var sadece; kasaya sığacak mı? Çünkü şu anda RAM belleklerim üç kanal çalışmakta ve bu şekilde çalışabilmesi için bir modülün işlemciye en yakın yuvada olması gerekiyor. Üç kanalı bozmak istemediğimden, modülün yerini değiştirmek istemiyorum (anakartta 6 adet RAM yuvası bulunuyor, üç kanal çalışabilmesi için modül sayısına göre belli yuvalara takılmaları gerekiyor). RAM bellek yuvalarının tam tersi tarafında da, anakart komponentlerini soğutan "Ultra Durable" yazılı (aşağıdaki görselde görebilirsiniz) pasif soğutucu var, buna da çarpabilir diye düşünüyorum. İnternette fanın yukarı kaldırılabileceği söylenmiş. Eğer bu şekilde olacaksa, benim için tamamdır. İşlemcinin bu derecelere çıkmasındaki sebep kasam da olabilir (geçiçi olarak eski kasama topladım ve kasanın iki yanındaki kapaklar da yok), ama stok soğutucuyu her halükârda değiştirmek istiyorum.

Belirttiğim modelden farklı, daha etkili ve fiyat olarak mantıklı bir model öneriniz varsa da beklerim.

Yer konusundaki endişelerimi anlayabilmeniz için anakartın görselini de paylaşayım:
xhAA_mz4JABQMqdXkpapWtINqS2KMZGlj3OhipK0zdvqwuFJKp_rsk44l7Uwue_sPMPGBgyA4nbRj7XSdcZtau5PRcWrql1KTSge8fO29VDmckmBNg36kWkQU9M_Go0

Sistem özellikleri:

Son düzenleme:
Kule tipi iyi bir soğutucu arıyorsan genelde hepsi bu boyda zaten.
Intel aparatı her yöne takılabilmesini sağlıyor benim bildiğim. Büyük geleceğini düşünüyorsan veya büyük gelirse, iade edip M200 al 6 RAM slotu için daha uygun olur.

Merhabalar. Şu anda stok soğutucu ile, yüksek işlemci kullanımı sağlayan oyunlarda 1 saatin sonunda 95 derece sıcaklıkları görüyorum. Termal macunu da yeni Arctic MX-4 ile değiştirdim. Oyundan çıktığım anda 70'lere hemen dönüyor, fakat 70 bence üst nokta olmalı diye düşündüm ve yeni fan arayışı içerisine girdim. Gözüme Snowman T6 Ultra modelini kestirdim. Bayağı da bir olumlu yorum var hakkında. Şöyle bir ön yargım var sadece; kasaya sığacak mı? Çünkü şu anda RAM belleklerim üç kanal çalışmakta ve bu şekilde çalışabilmesi için bir modülün işlemciye en yakın yuvada olması gerekiyor. Üç kanalı bozmak istemediğimden, modülün yerini değiştirmek istemiyorum (anakartta 6 adet RAM yuvası bulunuyor, üç kanal çalışabilmesi için modül sayısına göre belli yuvalara takılmaları gerekiyor). RAM bellek yuvalarının tam tersi tarafında da, anakart komponentlerini soğutan "Ultra durable" yazılı (aşağıdaki görselde görebilirsiniz) pasif soğutucu var, buna da çarpabilir diye düşünüyorum. İnternette fanın yukarı kaldırılabileceği söylenmiş. Eğer bu şekilde olacaksa, benim için tamamdır. İşlemcinin bu derecelere çıkmasındaki sebep kasam da olabilir (geçiçi olarak eski kasama topladım ve kasanın iki yanındaki kapaklar da yok), ama stok soğutucuyu her halükârda değiştirmek istiyorum.

Belirttiğim modelden farklı, daha etkili ve fiyat olarak mantıklı bir model öneriniz varsa da beklerim.

Yer konusundaki endişelerimi anlayabilmeniz için anakartın görselini de paylaşayım:
xhAA_mz4JABQMqdXkpapWtINqS2KMZGlj3OhipK0zdvqwuFJKp_rsk44l7Uwue_sPMPGBgyA4nbRj7XSdcZtau5PRcWrql1KTSge8fO29VDmckmBNg36kWkQU9M_Go0

sistem özellikleri:

Benim mini ATX B450 SH2 V2 anakarta bile oldu Ryzen 5 3600 işlemciyi 60 derece geçirmiyor oyunlarda çok güzel soğutucu indirimde 160 TL'ye almıştım yanında gelen macun çok iyi bu arada.

X58 soket kullanıcısıyım. Bendeki soğutucu biraz fanteziye kaçıyor ama arkadaşın dediği gibi M200 işini görür. Xeon işlemci alır overclocklarım dersen yetmez haberin olsun, overclocklanınca 200W'a kadar çıkıyor bu sokette Xeon'lar. Bu arada belleklerin 3 kanal çalışmıyor. CPU-Z de 3 kanal gözükebilir ama 4 slot kullandığın için Dual Channel performansı alırsın. 3 kanal kullanmak için ya 3 slot ya 6 slot kullanmak gerekiyor.

Dosya Ekleri

• 5B407CBB-25F8-483A-A148-47FAC039C4AB.jpeg
    5B407CBB-25F8-483A-A148-47FAC039C4AB.jpeg
    75,8 KB · Görüntüleme: 38
@FarqueS Üç kanal çalışıyor. Kullandığım anakart 4 modül ile 3 kanal çalıştırmaya izin veriyor. 6 slotu ikişer ikişer bölmüşler. ilk ikiliye 2 modül takmak sureti ile üç kanal kullanabiliyorum. RAM modüllerimin hepsi aynı model. AIDA 64 de üç kanal diyor:
1633733057727.png

4 adet modül olduğunun kanıtı (DIMM sayılarını aşağıdaki dökümantasyon ile karşılaştırabilirsiniz):
1633733272014.png

Kullanım kılavuzunu paylaşayım (kaynak):
1633732210327.png

Yakın zamanda değil, belki ileride 6 çekirdek 32 nanometre olan Xeon'lara geçebilirim, bu nedenle sanırım Snowman T6 Ultra daha iyi bir tercih olacaktır.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

@FarqueS Sorun değil, önemli olan doğru olanı öğrenmek.
---
Güncelleme: Soğutucuyu monte ettim. 2 saatlik yoğun işlemci kullanımı sağlayan oyunlarda test ettim ve maksimum sıcaklık 60 dereceyi geçmedi. Stok soğutucuda benzer kullanımlarda sıcaklık ortalama 95 derece oluyordu ve zaman zaman 100 dereceyi görüyordu.

İki soğutucuyu da yeni sürülmüş Arctic MX-4 termal macun ile denedim. Stok soğutucu ile ortalama 35 derece fark oluştu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı