2000 2500 TL Fotoğraf Makinesi Önerisi

ariftuluoglu

Hectopat
Daha fazla  
Fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum özelliklerinden vs hiç anlamıyorum. Baya bi heveslendim fotoğraf çekme konusunda yardımcı olursanız çok memnun kalırım :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne fotoğrafı çekeceksin? Manzara, portre, sokak fotoğrafı ya da macro ?

Hobi amaçlı bakıyorsan sony a6000 satın alabilirsin.

Neden canon, nikon ya da başka marka değil de sony ? diye sorabilirsin.

Sony'nin avantajı canon ve nikon gibi vizörden görüntüyü görmeni sağlayan ayna olmadığı için yani sony aynasız olduğu için boyut olarak çok daha küçüktür. Kocaman makine taşımak yerine küçük makine ile aynı fotoğraf kalitesini elde edilmektedir.

Canon ve nikon arasında profesyonel modellerde yıllar önce fark olsa da şuan için fark günlük hayatta fark edilemeyecek kadar düşük. Nikon renk tonunu normalden daha canlı gösterirken özellikle kırmızıyı daha doygun göstermektedir. Canon ise renkleri doğru gösterirken gölgeli alanlarda nikona göre daha az detay kaydetmektedir. Photoshop programı ile kolaylıkla ayarlayabilirsin.

Canon, Sony, Fujifilm ve nikon kullanmış bir fotoğrafçı olarak taşıması daha basit makine öneririm. Nikon d5300 ve Canon 700d giriş sınıfının iyi makineleri olsa da şuan sony giriş ve orta seviyede segment için özellikle gece çekimlerinde daha başarılı(iso performansı daha iyi)

Teknik değerlerle konuşacak olursak
Sony a6000(2014 yılında üretildi) den sonra sony firması a6300 ve a6500 modellerini çıkarttı. a6000 ve a6500 arasında netleme performansı ve 4k video haricinde o kadar fiyat verecek kadar fark yok.
İso değeri ne kadar yüksek olursa düşük ışıkta fotoğraf kalitesi de doğru orantılı olarak artıyor.

İmkanın varsa sıfır değil ikinci el makine al. Merakla heyecanla makine alıp kullanamadığı ya da kullanmaya vakit ayıramadığı için satan pek çok insan var

Sony a6500(2016 yılında üretildi) modelinde baskıda kabul edilebilir max iso değeri 1405 iken sony a6000(2014 yılında üretildi) modelinde 1347 yani teoride ufak fark olsa da reel kullanımda kabul edilebilir fark yok.
Canon 750d modelinde ise baskı için kabul edilebilir max iso 919
Nikon d5300 modelinde ise 1338'dir

Benim kullandığım 2012 yılı üretimi olan 5d mark3 modelinde ise 2293'dur
Makinenin devasa önemi yok. Benim makinem 22.3mp ben 3 fotoğraf çekip birleştirip 20 metreden büyük baskı aldım.

Baskı almayı düşünmüyorsan facebook max 4mp fotoğrafa yüklemene izin veriyor. Daha yüksek kalitede olan görseli kendisi küçültüyor. İnsagram isefacebook'tan çok daha düşük çözünürlükte.
Megapixel (mp) çılgınlığına takılma.

Fiyat olarak orta seviye gövde alıp kalan bütçeni objektife harcamalısın.
Portre çekmek istiyorsan hangi marka makineyi almış olursan ol ilk etapta 50mm 1.8 objektif almalısın.

Nikon ya da canon makine alacaksan herkesin kullandığı 18-55mm ojektifin olmak zorundasın. Sony'nin avantajı 18-55 ile aynı fiyatta 16-50 objektifi olması. Daha geniş açı göstermesi manzara ya da iç mekan çekimlerinde büyük kolaylık sağlıyor
Nikon'da 18-105 ve canon da 18-135 objektifler mevcut. Sony'de ise 16-50 objektifin yanına ileride daha uzağı görebilmek için yani daha fazla yakınlaşabilmek için 55-210 alabilirsin.

Macro maalesef pahalı bir hobi olduğu için hangi makineyi alırsan al ilk etapta 100-150 lira civarına macro tube satın alarak mevcut olan herhangi bir objektifinden kat kat yakınlaştırma sağlayabilirsin. Tabiki normalde objektif o kadar yakınlaşamadığı için objektifi zorladığından camdaki kusurlar görünecektir. Kalitede ister istemez ufak ta olsa bozulma olmak zorunda.

Kısaca sana tavsiyem Sony a6000 ve 16-50 objektif olacaktır İleride tele objektif yani yakınlaşma kat sayısı yüksek olan 55-210 objektifi 450-600 lira arasına satın alabilirsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı