2500-5000 TL fotoğraf makinesi önerisi

gulerardaeren

Hectopat
Daha fazla  
Fotoğrafcılığa giriş yapmayı düşünüyorum.
Photoshop, Illustrator gibi programlara hakimim ve biraz fotoğrafcılık hakkında bilgim olduğunu düşünüyorum.
2500-5000 arası önerebileceğiniz fotoğraf makineleri var mı? Fotoğraf makinelerinde fiyatlar neye göre değişiyor?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fotoğrafcılığa giriş yapmayı düşünüyorum.
Photoshop, Illustrator gibi programlara hakimim ve biraz fotoğrafcılık hakkında bilgim olduğunu düşünüyorum.
2500-5000 arası önerebileceğiniz fotoğraf makineleri var mı? Fotoğraf makinelerinde fiyatlar neye göre değişiyor?
Teşekkürler.

Fotoğraf makineleri genel olarak 4 sınıfta incelir.
1-Kompakt makineler genellikle taşıma kolaylığı ve Zoom vaat eder. Aralarında çok kaliteli makinelerde çıkabilmekte Canon 3GX gibi makineler.
2-DSLR like diye tabir edilen kompakt makinelerden biraz daha büyük ele oturaklı fakat DSLR kadar büyük değil lensi değişemeyen kalite olarak çoğu zaman sınıfta kalan makinelerdir.
3-DSLR (lens değişebilen) fotoğraf makineleri ele tam oturan sensör boyları büyük olduğu için fotoğraf kalitesi olarak tatmin edici lens değiştirme olanağı sunan makinelerdir.
4-Aynasız fotoğraf makineleri (Slr) Yapı olarak kompakt bir makine ile DSLR makine arasında DSLR makinedeki ayna sistemi olmadığı için daha kompakt yapıda olan ve aynı zamanda sessiz çoğu modelde sensörde titreşim engelleme özelliği sayesinde fotoğraflarda titremenin az olduğu yeni nesil fotoğraf makineleri.
Makinalarda fiyatı etkileyen birkaç faktör bulunmakta
1-Kit lens kalitesi
2-Makinede kullanılan malzeme kalitesi
3-Döner ekran, Dokunmatik ekran gibi ekstra özellikler
4-Makinede kullanılan işlemci giriş çıkış desteği
5-Suya ve toza karşı dayanıklılık
6-Sensör boyutu (En önemlisi)
7-Vizör tipi
Genel olarak fiyatları etkileyen faktörler bunlar düşük bütçelerde APS-C sensör dışı bir sensör zaten bulamayacağınız için sensör kalitesini bir kere eleyebilirsiniz. Sonraki adım dönebilen veya dokunmatik bir ekran isteyip istemediğinize karar vermek kendinizi çekmeyecekseniz ve dokunmatik ekran olmazsa olmaz derseniz bu özelliklerden kısabilirsiniz. Optik vizör fiyatı daha aşağıya indirecektir. Sabit fotoğraflar çekecek iseniz saniyede çekilen kare hızı (FPS) daha az bir makine tercih edebilirsiniz. Eğer makineyi aynı şekilde yağmurlu veya tozlu ortamlarda kullanmayacaksanız su ve toz geçirmezlik gereksiz bir özellik olacaktır.
Unutmayın sizin için iyi makine sizin için en uygun makinedir?

Fotoğraf makineleri genel olarak 4 sınıfta incelir.
1-Kompakt makineler genellikle taşıma kolaylığı ve Zoom vaat eder. Aralarında çok kaliteli makinelerde çıkabilmekte Canon 3GX gibi makineler.
2-DSLR like diye tabir edilen kompakt makinelerden biraz daha büyük ele oturaklı fakat DSLR kadar büyük değil lensi değişemeyen kalite olarak çoğu zaman sınıfta kalan makinelerdir.
3-DSLR (lens değişebilen) fotoğraf makineleri ele tam oturan sensör boyları büyük olduğu için fotoğraf kalitesi olarak tatmin edici lens değiştirme olanağı sunan makinelerdir.
4-Aynasız fotoğraf makineleri (slr) yapı olarak kompakt bir makine ile DSLR makine arasında DSLR makinedeki ayna sistemi olmadığı için daha kompakt yapıda olan ve aynı zamanda sessiz çoğu modelde sensörde titreşim engelleme özelliği sayesinde fotoğraflarda titremenin az olduğu yeni nesil fotoğraf makineleri.
Makinalarda fiyatı etkileyen birkaç faktör bulunmakta.
1-Kit lens kalitesi.
2-Makinede kullanılan malzeme kalitesi.
3-Döner ekran, dokunmatik ekran gibi ekstra özellikler.
4-Makinede kullanılan işlemci giriş çıkış desteği.
5-Suya ve toza karşı dayanıklılık.
6-Sensör boyutu (en önemlisi)
7-Vizör tipi.
Genel olarak fiyatları etkileyen faktörler bunlar düşük bütçelerde aps-C sensör dışı bir sensör zaten bulamayacağınız için sensör kalitesini bir kere eleyebilirsiniz. Sonraki adım dönebilen veya dokunmatik bir ekran isteyip istemediğinize karar vermek kendinizi çekmeyecekseniz ve dokunmatik ekran olmazsa olmaz derseniz bu özelliklerden kısabilirsiniz. Optik vizör fiyatı daha aşağıya indirecektir. Sabit fotoğraflar çekecek iseniz saniyede çekilen kare hızı (FPS) daha az bir makine tercih edebilirsiniz. Eğer makineyi aynı şekilde yağmurlu veya tozlu ortamlarda kullanmayacaksanız su ve toz geçirmezlik gereksiz bir özellik olacaktır.
Unutmayın sizin için iyi makine sizin için en uygun makinedir?

Teşekkürler. Benim için yazdığınız her şey önemli galiba, fiyatı biraz yükseltebilirim sanırım. Bu özelliklerin hepsinden orta düzeyde bulunan cihazlar önerebilir misiniz?

Teşekkürler. Benim için yazdığınız her şey önemli galiba, fiyatı biraz yükseltebilirim sanırım. Bu özelliklerin hepsinden orta düzeyde bulunan cihazlar önerebilir misiniz?

Öncelikli olarak ne tarz fotoğraflar çekmekten hoşlanırsınız. Spor fotoğrafçılığı veya kuş fotoğrafçılığı gibi hareketli fotoğraflar mı yoksa sokak , portre yada manzara gibi durgun fotoğraflar mı yada uzay fotoğrafçılığımı bunlardan birini veya birkaçını ilk başta seçmeniz ileride olası tarz değişimlerinden minimum zararla ayrılmanıza fayda sağlar. Fiyatların neden yüksek olduğunun nedeni ben kendime de makine arıyorum kur vergi vs yüzünden hiçbir makine gözüme o değerde görünmüyor. Eğer biraz bilginiz veya bilgili bir arkadaşınız varsa ikinci el almanız biraz daha kaliteli ve belki de aynasız bir sistem alabilirsiniz. Bazı makineler hevesle alınıp evde yatmış olabiliyor. Bakılması gereken birkaç şeyden sonra ikinci el makine almak sıfır makine almaktan pek farkı yok tabi ki elektronik işi şans işi fakat bundan önceki makinem olan 600Dnin hiçbir sorununu görmedim bütçeyi ikinci el mi sıfır olarak mı belirlediniz. Sıfır istiyorsanız ve 500tl kadar bütçe arttırma şanısınız var ise 250D alabilirsiniz fakat sadece 250D 18-55 sizi bir süre götürecektir. Fakat ileride lens almak isteyeceksiniz. Bu lenslerinde maliyetleri biraz yüksek bunları da göz önüne alarak daha uygun fiyatlı bir makine alıp yanına da kaliteli bir lens alırsanız daha keskin bir görüntü elde edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Öncelikli olarak ne tarz fotoğraflar çekmekten hoşlanırsınız. Spor fotoğrafçılığı veya kuş fotoğrafçılığı gibi hareketli fotoğraflar mı yoksa sokak, portre ya da manzara gibi durgun fotoğraflar mı ya da uzay fotoğrafçılığımı bunlardan birini veya birkaçını ilk başta seçmeniz ileride olası tarz değişimlerinden minimum zararla ayrılmanıza fayda sağlar. Fiyatların neden yüksek olduğunun nedeni ben kendime de makine arıyorum kur vergi vs yüzünden hiçbir makine gözüme o değerde görünmüyor. Eğer biraz bilginiz veya bilgili bir arkadaşınız varsa ikinci el almanız biraz daha kaliteli ve belki de aynasız bir sistem alabilirsiniz. Bazı makineler hevesle alınıp evde yatmış olabiliyor. Bakılması gereken birkaç şeyden sonra ikinci el makine almak sıfır makine almaktan pek farkı yok tabii ki elektronik işi şans işi fakat bundan önceki makinem olan 600D'nin hiçbir sorununu görmedim bütçeyi ikinci el mi sıfır olarak mı belirlediniz. Sıfır istiyorsanız ve 500TL kadar bütçe arttırma şanısınız var ise 250D alabilirsiniz fakat sadece 250D 18-55 sizi bir süre götürecektir. Fakat ileride lens almak isteyeceksiniz. Bu lenslerinde maliyetleri biraz yüksek bunları da göz önüne alarak daha uygun fiyatlı bir makine alıp yanına da kaliteli bir lens alırsanız daha keskin bir görüntü elde edebilirsiniz.

Daha çok portre sokak manzara vb. fotoğraflar çekmeyi düşünüyorum. Çevremde çok fotoğraf makinesi sahibi olmadığından ikinci el almanın çok mümkün olmadığını düşünüyorum. Önerdiğiniz kameraya sıcak bakmaya başladım fakat anlamadığım bir şey var, neden fiyatlar aynı makinede değişiyor?
Hepsiburada'da Canon 200D diye aratınca 3 farklı model geliyor fakat fiyatları farklı:
4 Model arasında kaldım, fiyatları çok yakın:
Canon 250D, 200D, 750D, 700D.
Sizce hangisi daha iyidir ve çok farklılar mı ?

700D ve 750D arasında Wi-Fi ve sensör farkı var 700D 18 750D 24 megapiksel 750D daha iyi bir işlemciye daha iyi buffer ömrüne yani arka arkaya yapabildiği çekim sayısı görüntü işleme hızı daha yüksek AF noktası ve hızlı AF noktaları daha fazla.
750D ve 250D arasında ise 750D daha büyük bir gövde ve daha fazla odak noktası var.
250D'nin avantajları ise daha küçük ve kompakt bir body işlemcisi daha iyi 4K video çekebiliyor ve ISO performansı daha iyi ve 2.5 kat daha uzun batarya ömrü sunuyor hangisi size uygunsa onu seçebilirsiniz. Yapabildiği

Geri
Yukarı