2000₺ işlemci tavsiyesi

Aynı ikiliyi kendim kullanıyorum herhangi bir sorunum yok. 3600 aslında ısınacak bir işlemci değil ama ısınmasının nedeni stok fanı. Normal Stealth olsa yine iyi ama 3600 ile gelenlerde vapor chamber bile yok. 3600X Spire ile geliyor, sıkıntı çıkarmayacaktır.

Sıcaklık değerlerinizi öğrenebilir miyim? Boşta ve herhangi bir oyunda. Bir haftadır araştırıyorum, başım ağrıdı artık. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hocam tamam Intel önereceksin de bari önerirken @UBerk hocam gibi düzgününü öner. 2000 liraya 6C/6T işlemci mi alınır yıl olmuş 2020. 10. Nesildeki en ucuz İ5 bile 9600KF'den daha performanslı.
Sıcaklık değerlerinizi öğrenebilir miyim? Boşta ve herhangi bir oyunda. Bir haftadır araştırıyorum, başım ağrıdı artık. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ben Wraith Prism'e geçiş yaptım şu an Prism ile CPB açık kullanıyorum 75 derece olmuyor bile. Kasanın hava akışı berbat değilse Spire ile maksimum 80 görürsün. Zaten alıp da CPB ile bırakmanı tavsiye etmem, 1.47 çektiğini gördüm benimkinin, halbuki çok rahat 1.25-1.30 aralığında 4.5 GHz yapabilir, kısa testlerimde yaptı da zaten ama uzun uzadıya teste ve voltaja girişmedim, zaten ısınmıyor diye bıraktım stok halini ben.

Hocam tamam Intel önereceksin de bari önerirken @UBerk hocam gibi düzgününü öner. 2000 liraya 6C/6T işlemci mi alınır yıl olmuş 2020. 10. Nesildeki en ucuz İ5 bile 9600KF'den daha performanslı.

Ben Wraith Prism'e geçiş yaptım şu an Prism ile CPB açık kullanıyorum 75 derece olmuyor bile. Kasanın hava akışı berbat değilse Spire ile maksimum 80 görürsün. Zaten alıp da CPB ile bırakmanı tavsiye etmem, 1.47 çektiğini gördüm benimkinin, halbuki çok rahat 1.25-1.30 aralığında 4.5 GHz yapabilir, kısa testlerimde yaptı da zaten ama uzun uzadıya teste ve voltaja girişmedim, zaten ısınmıyor diye bıraktım stok halini ben.

Peki bu Undervolt işini yapmak garantiyi bozar mı?
Garanti belgesinde bununla ilgili birşey yazıyor mu hocam?

Peki bu Undervolt işini yapmak garantiyi bozar mı?
Garanti belgesinde bununla ilgili birşey yazıyor mu hocam?
Hayır, garantiyi bozmaz. Zaten Ryzen Master ile yapmak çok basit, ayrıca olabilecek en kötü durumda da sistem voltaj yetersiz geldiği için yeniden başlıyor sonra Ryzen Master bildirim gösteriyor stabil olmadığı için eski ayarlara dönüldü diye. Öyle o kadar uğraşmana da gerek yok zaten. Aldın işlemciyi baktın sıcaklıklar seni tatmin etmedi mi, CPB kapat ufak bir şey yap bırak. 3600X'in tek çekirdek turbosu maksimum 4.4 GHz, sen neredeyse hiç uğraşmadan 1.275 gibi bir değer yazarak çok rahat tüm çekirdekleri 4.3'e sabitleyebilirsin. Eğer dersen ki hiç mi hiç uğraşmam ama işlemci 70 üstüne tıklamasın bile o zaman CPB kapat sadece. Öyle olunca 1.1 bile çekmeyebiliyor, ama eksi olarak da 3.8 GHz sabit duruyor. Bu arada kasan ne? Masterbox Lite 5 gibi berbat bir kasaysa sen CPB kapatsan bile 80 derece görürsün, ama Mastercase H500 gibi bir kasada CPB açıkken o sıcaklığı görmezsin.

Hayır, garantiyi bozmaz. Zaten Ryzen Master ile yapmak çok basit, ayrıca olabilecek en kötü durumda da sistem voltaj yetersiz geldiği için yeniden başlıyor sonra Ryzen Master bildirim gösteriyor stabil olmadığı için eski ayarlara dönüldü diye. Öyle o kadar uğraşmana da gerek yok zaten. Aldın işlemciyi baktın sıcaklıklar seni tatmin etmedi mi, CPB kapat ufak bir şey yap bırak. 3600X'in tek çekirdek Turbo'su maksimum 4.4 GHz, sen neredeyse hiç uğraşmadan 1.275 gibi bir değer yazarak çok rahat tüm çekirdekleri 4.3'e sabitleyebilirsin. Eğer dersen ki hiç mi hiç uğraşmam ama işlemci 70 üstüne tıklamasın bile o zaman CPB kapat sadece. Öyle olunca 1.1 bile çekmeyebiliyor, ama eksi olarak da 3.8 GHz sabit duruyor. Bu arada kasan ne? Masterbox Lite 5 gibi berbat bir kasaysa sen CPB kapatsan bile 80 derece görürsün, ama Master Case H500 gibi bir kasada CPB açıkken o sıcaklığı görmezsin.

Hocam sadece ekran kartı ve RAM var. MSI Mag Force 100R veya Corsair Spec Delta RGB almayı düşünüyorum. OC kategorisine girmemesi için kac GHz sabitlemem gerekiyor ve 3600X ile 3600 arasındaki fiyat farkına değer mi?

Hocam sadece ekran kartı ve RAM var. MSI Mag Force 100R veya Corsair Spec Delta RGB almayı düşünüyorum. OC kategorisine girmemesi için kac GHz sabitlemem gerekiyor ve 3600X ile 3600 arasındaki fiyat farkına değer mi?
Aradaki fiyat farkına sonuna kadar değer, 3600X al. Stok ayarlarda tüm çekirdek turbo değeri 4.1 GHz civarlarında, sen bunu 4.2'ye sabitlesen yeter. Kasayla alakalı maksimum bütçe belirt istersen onun için de öneri yapabilirim. Çünkü bazı kişiler kasayı önemsemiyor ancak hava akışı biraz kötüyse gerçekten çok çektiriyor.

Aradaki fiyat farkına sonuna kadar değer, 3600X al. Stok ayarlarda tüm çekirdek Turbo değeri 4.1 GHz civarlarında, sen bunu 4.2'ye sabitlesen yeter. Kasayla alakalı maksimum bütçe belirt istersen onun için de öneri yapabilirim. Çünkü bazı kişiler kasayı önemsemiyor ancak hava akışı biraz kötüyse gerçekten çok çektiriyor.

4.2 GHz sabitlesem bu OC kategorisine mi giriyor? Garanti dışı kalsın istemiyorum. PSU ile birlikte 900₺

Geri
Yukarı