2000 TL işlemci, anakart ve RAM önerisi

Bütçe
2000₺

Zaheer

Kilopat
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Meslek
Özel Güvenlik
Herkese merhaba.
Zamanında Technopat YouTube'da önerilen düşük bütçeli AMD A10 7890K sistem sahibiyim. Ekstradan A88XM-E35 V2 anakart alıp 1050 Ti 4 GB takmıştım. Bu zamana kadar beni iyi idare etti ama artık yetmiyor. Sanırım işlemci darboğaz yapıyor. Oyunlarda sık sık FPS düşmesi yiyorum.
1050 Ti ile uyumlu işlemci, anakart ve RAM almayı düşünüyorum bütçem 2000₺.
Arkadaşım bilgisayarına yükseltme yapacağı için 1 yıldır kullandığı şu anki işlemcisi Ryzen 3 1300X ini 450₺ ye satmayı teklif etti. Başta ekran kartıyla uyumlu ve ucuz olduğu için makul geldi ama bütçem o sırada 1200₺ idi. Şu an bütçem arttığı için emin olamıyorum. Sizce alınır mı? İlerde başım ağrır mı? Bundan sonra uzun bir süre bilgisayarıma yükseltme yapma imkanım olmadığı için ince eleyip sık dokumam gerek.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Mümkünse işlemci AMD olsun. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana tek söyleyeceğim şu AMD ile ilgili bir şey alma performansına laf ettiğim yok ama arkadaşım AMD Radeon ekran kartı ve sistemini kullanıyor ama sen belirtmişsin AMD işlemci olsun diye ben sadece sana düşüncemi açıklıyorum sadece benim arkadaşımda böyle bir şey söz konusu değil internette böyle pek çok makale ve kaynaktan bahsediliyor nedeni ise şu çoğu oyunda harika performans alıyorsun oynuyorsun oynuyorsun bir bakıyorsun AMD sana çökme raporu yollamış tamam diyorsun bilgisayar yeniden başlıyor ama oyunun çöp oluyor ve bu sürekli tekrarlanıyor. İnanmassanda internetten araştırabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok az aşmış olabilir ama önerim:

Herkese merhaba.
Zamanında Technopat YouTube'da önerilen düşük bütçeli AMD A10 7890K sistem sahibiyim. Ekstradan A88XM-E35 V2 anakart alıp 1050 Ti 4 GB takmıştım. Bu zamana kadar beni iyi idare etti ama artık yetmiyor. Sanırım işlemci darboğaz yapıyor. Oyunlarda sık sık FPS düşmesi yiyorum.
1050 Ti ile uyumlu işlemci, anakart ve RAM almayı düşünüyorum bütçem 2000₺.
Arkadaşım bilgisayarına yükseltme yapacağı için 1 yıldır kullandığı şu anki işlemcisi Ryzen 3 1300X ini 450₺ ye satmayı teklif etti. Başta ekran kartıyla uyumlu ve ucuz olduğu için makul geldi ama bütçem o sırada 1200₺ idi. Şu an bütçem arttığı için emin olamıyorum. Sizce alınır mı? İlerde başım ağrır mı? Bundan sonra uzun bir süre bilgisayarıma yükseltme yapma imkanım olmadığı için ince eleyip sık dokumam gerek.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Mümkünse işlemci AMD olsun. Teşekkürler.
Eğer ileride pek güncelleme yapmayacaksan tabii ki daha uzun ömürlü olması için daha iyi bir işlemci alman lazım. 1600 AF neredeyse R5 2600 gücünde. AF olan modellerinden bahsediyorum sadece. Ve seni uzun yıllar götürür.
Çok az aşmış olabilir ama önerim:
Hocam önerdiğiniz sistemde GIGABYTE B450 B450M-S2H DDR4 SATA3 M2 PCIe NVME HDMI DVI PCIe 16X v3.0 AM4 mATX bu anakartın olması daha iyi değil mi?

Sana tek söyleyeceğim şu AMD ile ilgili bir şey alma performansına laf ettiğim yok ama arkadaşım AMD Radeon ekran kartı ve sistemini kullanıyor ama sen belirtmişsin AMD işlemci olsun diye ben sadece sana düşüncemi açıklıyorum sadece benim arkadaşımda böyle bir şey söz konusu değil internette böyle pek çok makale ve kaynaktan bahsediliyor nedeni ise şu çoğu oyunda harika performans alıyorsun oynuyorsun oynuyorsun bir bakıyorsun AMD sana çökme raporu yollamış tamam diyorsun bilgisayar yeniden başlıyor ama oyunun çöp oluyor ve bu sürekli tekrarlanıyor. İnanmassanda internetten araştırabilirsin.

Valla tam anlamıyla Kasım'dan beri AMD sistem kullanıyorum. (Kasım öncesi sadece ekran kartı AMD) bugüne kadar sistem sebebiyle hiç çökme yaşamadım. Bir ara Battlefield 1 oynarken alt+F4 atınca ekran kartı çökmüştü ama onu da sürücü güncellemesiyle düzeltmişlerdi.
AMD Ryzen serisiyle çok büyük mesafe katetti. Eski nesil AMD işlemciler için yorum yapamıyorum çevremde sıkıntı yaşayan çok kişi oldu ama herhangi bir tecrübem yok.
Eğer ileride pek güncelleme yapmayacaksan tabii ki daha uzun ömürlü olması için daha iyi bir işlemci alman lazım. 1600 AF neredeyse R5 2600 gücünde. Af olan modellerinden bahsediyorum sadece. Ve seni uzun yıllar götürür.

Hocam önerdiğiniz sistemde GIGABYTE B450 B450M-S2H DDR4 SATA3 M2 PCIe NVME HDMI DVI PCIe 16X v3.0 AM4 mATX bu anakartın olması daha iyi değil mi?

Arkadaşa katılıyorum. 1600 AF ile beraber B450M s. 2H uygun olabilir. Cuma günü İncehesap'ın Gaming gecesi oluyor bu hafta Apacer'in 3000MHz CL16 8 GB RAM'i 250 liraya kadar düşmüştü. Kaba bir hesap yaparsak;
Anakart: 500.
İşlemci: 800.
RAM: 16 GB tercih etmen halinde indirimde 500 olmak üzere 1800 liraya dizebilirsin.

Son düzenleme:
@Sylveon 'nun attığı anakart, B450 anakartları içindeki en iyi anakart. Arkadaşıma sistem toplarken de kendisi önermişti. Arkadaşım biraz teknolojiyi araştırmayı sever. Anakartı anlat anlat bitiremedi. Yeni gelecek işlemcileri destekleyecek mi bilgim yok. Asus' un MAX ibaresi taşıyan anakartları yeni nesil işlemcileri destekleyecek diyorlar. Onlara da bakabilirsin.

Gece gece iyi güldüm. Neresi gereksiz? GIGABYTE B450 B450M-S2H f/p ürünü ama giriş seviyesi bir anakart. Asrock ise adı gibi taş gibi anakart.

O parayı ona vereceğime MSI B450M PRO-VDH Max alırım daha iyi.
@Sylveon'nun attığı anakart, B450 anakartları içindeki en iyi anakart. Arkadaşıma sistem toplarken de kendisi önermişti. Arkadaşım biraz teknolojiyi araştırmayı sever. Anakartı anlat anlat bitiremedi. Yeni gelecek işlemcileri destekleyecek mi bilgim yok. ASUS'un Max ibaresi taşıyan anakartları yeni nesil işlemcileri destekleyecek diyorlar. Onlara da bakabilirsin.

Gece gece iyi güldüm. Neresi gereksiz? Gigabyte B450 B450M-S2H F/P ürünü ama giriş seviyesi bir anakart. ASRock ise adı gibi taş gibi anakart.

Zaten bizde giriş seviye sistem topluyoruz.

Hem Athlon kullandım hem Ryzen bugune kadar çökme vs önyargıya gerek yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı