2000 TL İşlemci ve Anakart Önerisi

Ali Eren Han

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır çok takip edemiyorum bu piyasayı. Anakart ve işlemcimi güncelleme kararı aldım. Dediğim gibi bütçem 2000 TL, 50-60 TL altı olur üstü olur fark etmez. Merak ettiğim birkaç konu var:
  • Bir iki konuda AMD yeni işlemci getiriyor bekle diyen falan olmuş, bu bilgi ne kadar doğru, ne zamana çıkacak beklesem daha mı iyi olur?
  • X370 ile B350 anakartlar arasındaki fark sadece sli ve crossfire desteği mi yoksa işlemci OC' sinde bir fark söz konusu mu, X370 serisi kartlar sli yapılmasa da alınmaya değer mi? B350 anakartlarla da XMP ve belli bir miktar OC yapılır mı?
  • Dediğim gibi kesinlikle amd yada intel alıcam demiyorum, daha uygun bulur indirim bulurum veya 2. el bulurum gider onu alırım. Fakat bu fiyat bandında hangi anakart işlemci kombinasyonlarını önerirsiniz, en performanslısı hangisi olur?

Ben O.C falan anlamam ama AMD ve İntel güzel işlemciler çıkardılar. Ben AMD kullandım sürekli senin burada kriterin sağlam olması ve arıza çıkarmaması olmalı. Seni 5 6 sene ileriye taşımalı. Ekran kartını ve RAM'leri söylersen stabil çalışacak kombinasyonu söyleyebilirim.

Sağlamlıktan yana bir şüphem yok iki firma da çok kaliteli zaten. RAM belleklerim Corsair Dominator Platinum 3000MHZ 2x8. Ekran kartı olarak EVGA GTX 1060 3GB SC versiyonunu amazondan sipariş edeceğim yakın zamanda. Corsair H115i var işlemci soğutucu olarak onun da manuel kitabına baksam iyi olacak çünkü eski versiyonu 2 sene önce almıştım acaba AM4 soketli işlemcileri soğutuyor mu?
Bu fiyata mümkün olduğunca güncel en performanslısını bulmak adına açtım çünkü internetten benchmarklara bakıyorum r7 1700x ile r5 2600x fiyatına kadar neredeyse her şeyi aynı. E benim de kafam karıştı şimdi acaba hangi tercih en iyisi olur diye :) Sadece bu ikisi değil aynı fiyat bandında çok fazla işlemci olunca durumum böyle oldu. 3 sene öncesine kadar bu fiyat bandında AMD yi göremezdik. Şimdi rekabet ortamı falan oluşmuş galiba :)

Sağlamlıktan yana bir şüphem yok iki firma da çok kaliteli zaten. RAM belleklerim Corsair Dominator Platinum 3000MHZ 2x8. Ekran kartı olarak EVGA GTX 1060 3GB SC versiyonunu amazondan sipariş edeceğim yakın zamanda. Corsair H115i var işlemci soğutucu olarak onun da manuel kitabına baksam iyi olacak çünkü eski versiyonu 2 sene önce almıştım acaba AM4 soketli işlemcileri soğutuyor mu?
Bu fiyata mümkün olduğunca güncel en performanslısını bulmak adına açtım çünkü internetten benchmarklara bakıyorum r7 1700x ile r5 2600x fiyatına kadar neredeyse her şeyi aynı. E benim de kafam karıştı şimdi acaba hangi tercih en iyisi olur diye :) Sadece bu ikisi değil aynı fiyat bandında çok fazla işlemci olunca durumum böyle oldu. 3 sene öncesine kadar bu fiyat bandında AMD yi göremezdik. Şimdi rekabet ortamı falan oluşmuş galiba :)

R5 2600x daha yeni 2018 model ve çok güzel bir tercih olur. İşlemci soğutucusu içinse internetten uyumluluğunu araştır ama aparatları varsa olur diye tahmin ediyorum. Çünkü sıvı soğutmaları hem amd hem de intel uyumlu olacak şekilde satışa sunarlar. Onu çözersin ama acele etme. Dediğim gibi 2600x işlemci seni çok ileriye taşır tavsiye ederim. Pırıl pırıl 2018 model işlemci vatanda fiyatı 1400TL. Yeni nesil ekran kartlarını da taşır ileride değiştirmek istersen. Anakart için 600 lira bütçen kalıyor. RAM'lerin 3000MHz. 2 adet resim var. İnsanlar sürekli MSI VE ASUS'a kitlenmiş durumda. Bende Gigabyte var ve arayüzü ve hızı çok rahat. Şuana kadar problem olmadı 4 5 senedir yani.. İki kart sli destekliyor lazım olur mu bilmem ama.. Dediğim gibi O.C oldum olası anlamam ama yazıyor O.C ayrıntıda..

Dosya Ekleri

• Screenshot_20180709-133649.jpg
    Screenshot_20180709-133649.jpg
    140,1 KB · Görüntüleme: 73
  • Screenshot_20180709-133635.jpg
    Screenshot_20180709-133635.jpg
    136,2 KB · Görüntüleme: 69
Arkadaşlar bir de hazır daha ekran kartı siparişini vermemişken bir de 1400-1500 fiyat aralığında bir tavsiye yapsanız, ben de artan parayı ekran kartına yatırsam acaba daha mı iyi olur?
R5 2600x daha yeni 2018 model ve çok güzel bir tercih olur. İşlemci soğutucusu içinse internetten uyumluluğunu araştır ama aparatları varsa olur diye tahmin ediyorum. Çünkü sıvı soğutmaları hem amd hem de intel uyumlu olacak şekilde satışa sunarlar. Onu çözersin ama acele etme. Dediğim gibi 2600x işlemci seni çok ileriye taşır tavsiye ederim. Pırıl pırıl 2018 model işlemci vatanda fiyatı 1400TL. Yeni nesil ekran kartlarını da taşır ileride değiştirmek istersen. Anakartmiçin 600 lira bütçen kalıyor. RAM'lerin 3000MHz. 2 adet resim var. İnsanlar sürekli MSI VE ASUS'a kitlenmiş durumda. Bende Gigabyte var ve arayüzü ve hızı çok rahat. Şuana kadar problem olmadı 4 5 senedir yani.. İki kart sli destekliyor lazım olur mu bilmem ama.. Dediğim gibi O.C oldum olası anlamam ama yazıyor O.C ayrıntıda..
Öncelikle değerli görüşlerin için sağol, soğutucuyu kontrol ettim AM4 dönüştürücüsü varmış. Sitesinde 115x yazıyor, muhtemelen 1151 soketi de destekliyor. Ben 2011v3 kullanıyordum. Anakart olarak Gigabyte veya MSI modellerini alacağım, Asus almak istemiyorum. Vatan biraz pahalı oluyor galiba itopya veya sinerji den de fiyatları karşılaştıracağım. Aklımda 2600x vardı zaten, sen 1700x yerine 2600x daha iyi olur diyorsun yani.

Son düzenleme:
B360 anakartlar 8.Nesil intelleri destekliyor ama 3000Mhz RAM desteği yok. Çok çakallar. Olsun diyorsan Z serisine ihtiyacın olacak e Z serisi anakart alıyorsan da desteklediği için K ile biten işlemci al ki o anakarta değsin. :) Ne satış stratejisi ama!

Son düzenleme:
B360 demek istedin galiba. Evet gerçekten öyleymiş ve en ucuz Z seri kart 700 TL civarında. Galiba Intel almak pek mantıklı değil. 700 TL ye anakartın yanında en az 8600K işlemci alsam 2200 tl yapıyor.

B360 demek istedin galiba. Evet gerçekten öyleymiş ve en ucuz Z seri kart 700 TL civarında. Galiba Intel almak pek mantıklı değil. 700 TL ye anakartın yanında en az 8600K işlemci alsam 2200 tl yapıyor.
Evet B360 demek istedim.Şu an aynı durumdayız seninle sanırım. Ekran kartımı aldım işlemci + anakart bakıyorum. Para biriktirip biraz zaman geçmesini bekleyim diyorum zaten 1.5 senedir piyasanın ucuzlamasını bekliyorum. Ryzen'e hala sıcak bakamıyorum ben sadece oyun amaçlı kullanıcam çoklu çekirdek işime yaramaz. İleride ne tür oyunlar çıkacağının garantisi de yok. 2.El falan bakıyorum işte.
İşlemciyle beraber düzgün bi soğutmayıda ekle masraflara .:)

Ben aslında şuan kullandığım sistemden şikayetçi değilim. Zamanında heves edip X99 sistem topladım. i7-5820k işlemcim var. Ama bana fazla gereksiz kaçıyor OC yaparım diye x99s gaming 7 anakartla h115i falan aldım. OC ile de uğraşmadım düz kullanıyorum. Satıp sistemi güncelleyeyim falan dedim de bakalım eğer satılmazsa kullanmaya devam edeceğim galiba. Çünkü baktım benchmarklara, gidip Ryzen alsam i7-5820k nın üstüne koyabileceği çok bir performansı yok yani. Anakartın daha güncel teknolojileri desteklemesi güzel bir avantaj bende onun için düşünüyorum da bakalım halledebilecek miyim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı