2000 TL Sistem Yükseltme

Website

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Webmaster
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 6 sene önce aldığım kasayı yenilemek istiyorum. Kasayı sadece render odaklı toplayacağım oyun bilgisayarı olmayacak. Alacağım parçalar şöyle olacak:

M2 SSD 500 GB (Önceden SSD yoktu 1 TB hardisk vardı.)
GTX 1050 Ti Ekran Kartı (Önceden GTX 630 vardı.)
İşlemci i7 4790k (Önceden i5 4590 vardı.)
Eğer işlemci alırsam herhangi bir sıvı soğutma alacağım, Intel stok soğutucu var.

Var olanı değiştirmeyi düşünmediğim parçalar.

8 GB 1600 Mhz RAM
500 Watt PSU
Asus 1150 pin anakart

Bütçem yaklaşık 2000 TL. Sizce bu parçalar uygun mu? Render için veya tavsiyeleriniz var mıdır? İşlemci değiştirmemeyi düşünüyorum ama render sırasında sıkıntı çıkarmamasını istiyorum eski işlemcim yeterli midir sizce? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben tam anlayamadım. 2000TL ile o dediklerin olmaz ki. 500GB SSD zaten 1000TL civarı. Render alıcaksan GT 1030 yetmiyor mu? CPU yoğunluklu render alıcaksan ekran kartına fazla para dökmeye gerek yok.

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 6 sene önce aldığım kasayı yenilemek istiyorum. Kasayı sadece render odaklı toplayacağım oyun bilgisayarı olmayacak. Alacağım parçalar şöyle olacak:

M2 SSD 500 GB (Önceden SSD yoktu 1 TB hardisk vardı.)
GTX 1050 Ti Ekran Kartı (Önceden GTX 630 vardı.)
İşlemci i7 4790k (Önceden i5 4590 vardı.)
Eğer işlemci alırsam herhangi bir sıvı soğutma alacağım, Intel stok soğutucu var.

Var olanı değiştirmeyi düşünmediğim parçalar.

8 GB 1600 Mhz RAM
500 Watt PSU
Asus 1150 pin anakart

Bütçem yaklaşık 2000 TL. Sizce bu parçalar uygun mu? Render için veya tavsiyeleriniz var mıdır? İşlemci değiştirmemeyi düşünüyorum ama render sırasında sıkıntı çıkarmamasını istiyorum eski işlemcim yeterli midir sizce? Teşekkürler.
İyi bir tercih yaparsınız bence o saydıklarınızı değiştirirseniz. RAM'den de 1 tane daha aynısından alırsanız tadından yenmez.
Ayrıca şimdi farkettim 500 GB SSD nasıl alacaksınız ki o bütçeye? Alırsanız diğerlerine para kalmaz.
İ7 4790k güçlü işlemci render için iyi ama ryzen al derim daha iyi olur.
1150 soket anakarta ryzen işlemci...

İyi bir tercih yaparsınız bence o saydıklarınızı değiştirirseniz. RAM'den de 1 tane daha aynısından alırsanız tadından yenmez.
Ayrıca şimdi farkettim 500 GB SSD nasıl alacaksınız ki o bütçeye? Alırsanız diğerlerine para kalmaz.

1150 soket anakarta ryzen işlemci...
1150 sokete değil. Ben anakart işlemci değiştircek sandım anakartı varmış.

Ben tam anlayamadım. 2000TL ile o dediklerin olmaz ki. 500GB SSD zaten 1000TL civarı. Render alıcaksan GT 1030 yetmiyor mu? CPU yoğunluklu render alıcaksan ekran kartına fazla para dökmeye gerek yok.
Merhaba evet dediğiniz fiyata olmaz bazı parçaları ikinci el bazı parçaları da yurtdışından alınca yaklaşık 2500 gibi bir tutar tutuyor elimdeki parçaları da satarsam 2000 lira ile bu durumdan kurtulacağımı düşünüyorum. Ek olarak böyle bir sistem uygun mu sizce cpu yoğunluklu render almayı düşünmüyorum çok geç alıyor 4790k devasa bir fark olucağını da düşünmüyorum. Sizden sistem önerileri bekliyorum teşekkürler.

Şimdi işlemciniz güçlü evet ama 4 çekirdek nihayetinde. Ryzen 1600 bile renderde geçer o işlemciyi. Şu an yeni Ryzen serisi çıktığı için ilk çıkanlar ucuzlamış durumda. Elinizdekileri satıp Ryzen bir sistem toplamanızı tavsiye ederim. Ryzen 1700 alabilirseniz çok büyük fark olacaktır. 8C/16T olarak.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı