2000 TL'ye 144 Hz Freesync Monitör önerisi

PashaR1

Decapat
Merhabalar,

2000 TL bütçe ile iyi 144 Hz Freesync destekli 1ms monitör almak istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda genel olarak önerilen ürünlerin arasında en çok dikkatimi Viewsonic XG2401 , AOC C24G1 ve AOC G2590PX dikkatimi çekti.

Monitörü kullanım amacım oyun üzerine olacak ve singleplayer oyunlardan ziyade rekabetçi oyunlar ağırlıklı. Bu yüzden monitör önerilerinizi bu yönde yaparsanız çok memnun olurum. 2000 TL civarlarında 240 Hz monitörlere de rastladım fakat ne kadar kaliteliler veya değer mi ona emin değilim. Örneğin LG 27' 27GK750 monitörü hakkındaki fikirlerinizi de merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Saydığın modeller içinde en mantıklısı C24G1. Çünkü VA panele sahip.
Bunun dışında bir de Viewsonic VX2458 var.
Yerinde olsam C24G1’i alırım. Ben de ilk fırsatta onu alıcam.

Saydığın modeller içinde en mantıklısı C24G1. Çünkü VA panele sahip.
Bunun dışında bir de Viewsonic VX2458 var.
Yerinde olsam C24G1’i alırım. Ben de ilk fırsatta onu alıcam.

Kafamdaki soru işareti şu; ben Rocket League oyununu profesyonel seviyeye yakın bir derecede oynuyorum. Oyunun hızlı olmasından dolayı monitör gerçekten önemli. VA panelinden dolayı yüksek ms sorunu can sıkıcı bir durum olur mu ? Yoksa abartıldığı kadar bir önemi yok mu.

Kafamdaki soru işareti şu; ben Rocket League oyununu profesyonel seviyeye yakın bir derecede oynuyorum. Oyunun hızlı olmasından dolayı monitör gerçekten önemli. VA panelinden dolayı yüksek ms sorunu can sıkıcı bir durum olur mu ? Yoksa abartıldığı kadar bir önemi yok mu.
Bahsettiğin “VA panelden dolayı ms sorunu” cümlesini anlamadım.
VA, TN, IPS paneller ekranın canlılığını MS ise geçikmesini belirtiyor.
İyiden kötüye IPS>VA>TN şeklinde sıralanıyor.
1 MS 144 HZ VA panelli bir monitör işinizi görür.

ms açısından TN panel daha iyi. AOC G2590PX alabilirsiniz ama C24G1 arasındaki fiyat farkı da çok fazla. G2590PX 1480₺ civarına kadar düşmüştü HB KDV indirimi döneminde bir daha da ne zaman iner belli değil.

TN istiyorsanız G2590PX, VA istiyorsanız C24G1 tercih edin.

Düzeltme : Belirttiğiniz modeller için böyle. Ben Curved VA panel olarak Samsung C24FG73 modelini öneririm.

VA panelde 1 MS zor. Oyun için en hızlı panel TN'dir. VA ve IPS oyunlarda çok sorunlu ghosting, color bandlig sorunları var ınput lag değerleri yüksek, tepkime süreleri yüksek vs.
Renk olayı eskide kaldı artık, XG2401 kullanıyorum ve gayet tatmin edici bir görüntü ve renk kalitesi var. Özellikle TN panel tercih ettim, ofisimde VA panel Samsung var, güzel monitör ama oyun için pek bana göre değil, hareketli sahnelerde her şey birbirine giriyor hissi veriyor XG2401'den sonra.

VA panelde 1 MS zor. Oyun için en hızlı panel TN'dir. VA ve IPS oyunlarda çok sorunlu ghosting, color bandlig sorunları var ınput lag değerleri yüksek, tepkime süreleri yüksek vs.
Renk olayı eskide kaldı artık, XG2401 kullanıyorum ve gayet tatmin edici bir görüntü ve renk kalitesi var. Özellikle TN panel tercih ettim, ofisimde VA panel Samsung var, güzel monitör ama oyun için pek bana göre değil, hareketli sahnelerde her şey birbirine giriyor hissi veriyor XG2401'den sonra.

Tn panel ve Va paneli nasıl karşılaştırıyorsunuz aklım almıyor.İkisininide kullandım.Tn panel resmen çöp.Renkler hiç canlı değil zaten aldığım monitörü açar açmaz iade ettim. Samsung CFG73 24 inç modelini aldım çok memnunum kesinlikle alınması gereken bir monitör.

Tn panel ve Va paneli nasıl karşılaştırıyorsunuz aklım almıyor.İkisininide kullandım.Tn panel resmen çöp.Renkler hiç canlı değil zaten aldığım monitörü açar açmaz iade ettim. Samsung CFG73 24 inç modelini aldım çok memnunum kesinlikle alınması gereken bir monitör.
Nasıl karşılaştırdığımı açıkladım zaten. IPS ve VA' nın 1 avantajı varsa 5 tane dezavantajı var oyunlar için.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı