2000 TL'ye kasa ve anakart önerisi

Monitor ve ekran kartını ne düşündünüz.
Öneri veririz.
VALLA ÇOK SAĞOL HOCAM. :) GÖZLERİM PEK İYİ GÖRMÜYOR DİYE BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUM BU ARADA. :) MONİTÖR OLARAK EVDEKİ LG AKILLI TV'YE BAPLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM.
ŞU YANİ: LG 32LN-575S LG 32LN575S : 32'' LED Smart TV; Dahili Wi-Fi, Dahili Uydu Alıcısı, MCI 100 Hz gibi özelliklere sahip. | LG Türkiye

EKRAN KARTI DA ŞU İKİSİ ARASINDA KARARSIZDIM: Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming vs Sapphire Pulse Radeon RX 580 8GB : Aralarındaki fark nedir?
AMA Bİ KAÇ KİŞİ SAKIN AMD EKRAN KARTI ALMA DEDİLER. BEN DE BU SAPPHİRE YERİNE GİGABYTE OLANI ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. ASLINDA SAPHİRİN ÖZELLİKLER DAHA İYİ GİBİ 8 ÇEKİRDEK 256BİT. AMA DİĞER ÖZELLİKLERİN YÜKSEKLİĞİ DAHA ÖNEMLİ GALİBA. SENCE HANGİSİ? YA DA BU FİYATLARA BİR 3. SEÇENEK. YALNIZ OVELOCK VS ANLAMAM. VE KULLANMA AMACIM EN AZ 1080P - 4K ARASI KISA FİLMLER, SİNEMA SANAT VİDEOLARI KURGULAMAK. ARADA ESKİ ATARİ SALONU OYUNLARINI OYNAMAK. VE BELKİ 3DTRİDİMAX YAZILIM AUTOCAT VS ÖĞRENMEK. ESKİ SAYKO MATRİX TARZI ÇİZGİFİLMLER FALAN YAPMAK EĞLENCESİNE. :D
Bütçeniz anakart ve kasa için toplam 2000 TL değil mi? Güç kaynağı da gerekiyor mu kasaya?

B550 anakartların avantajları Ryzen 4000 serisini destekleyecek olmaları, PCIe 4.0 desteklemeleri, daha güçlü termal tasarımı sağlamaları ve güncel seri olmaları.

Şimdi, PCIe 4.0 ekran kartı tarafında uzun bir süre etki göstermeyecek. Sadece SSD tarafında hızı arttırıyor şu ana dek. Buradan eksi veriyorum. Termal tasarımlarına kesinlikle artı veriyorum, overclock yapacaksanız yeni ve güncel bir seri almanın da etkisiyle sizi üzmeyecektir B550 anakartlar. Ama ileride Ryzen 4000 serisi kullanmayacaksanız (ki B450 anakartlar da Ryzen 4000 destekleyecek beta bios ile) ve abartı bir overclock yapmayacaksanız, B450 anakartların orta/üst seviye modelleri yeterli gelecektir.
Size demek istediğim, evet B550 güncel ve güzel bir seri ancak overkill dediğimiz bir şey de var, yani işi abartmamak lazım. Kullanmayacağımız özellikler için para vermeye gerek yok. Ama daha güncel olayım, güzel overclock potansiyeli elde edeyim derseniz B550 anakart tercih edin.

Önerebileceğim B450 anakartlar: (B450 A-Pro Max da iyidir ancak onun fiyatına Tomahawk Max ve Tuf B450-Pro Gaming var)

Gördüğünüz gibi son 2 anakartta fiyatlar B550'lere yaklaştı. İşte burada pek bir fark kalmıyor, 200 TL daha verip B550 alabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi, B550 almanın deyip deymeyeceğini tartın ve düşünün, sonra karar verin derim.

B550: (Mortar WiFi modelini atmışsınız ancak WiFi özelliğine ihtiyacınız yoksa direk B550M Mortar veya B550 Gaming Plus alıp geçebilirsiniz)

Kasa tarafında ise dediğim gibi güç kaynağı lazım mı değil mi?

Beğendiğim şöyle bir kasa var mesela, fiyatı da fena değil.

Son olarak, evet ben de Asus anakartları çok sevmiyorum ancak kaliteli modelleri var kesinlikle. Malzeme kalitesi, o bu şu geçiyorum bir süre sonra kişisel tercihe dönüşüyor. Tavsiyem B550 alacaksanız MSI alabilirsiniz, Gaming Plus veya Mortar sağlam tercihler olacaktır.

Seçtiğiniz kasalar bana çok hitap etmedi, önlerinin Mesh olmamaları itibariyle. Mesela attığım kasanın önü Mesh, önü hava alıyor yani.

O İLK YAZDIKLARINIZIN MAKSİMUM RAM KAPASİTESİ 64GB. BU İLERDE SORUN OLUR MU? YANİ BEN İLERDE ARTTIRABİLEYİM DİYE EN AZ 128GB OLAN ANAKARTLARDAN SEÇTİM. AMA O YAPMAK İSTEDİKLERİMİ KURGU 1080P HIZLI RENDER VS'Yİ 64GB YA DA 32GB İLE DE YAPABİLECEKSEM BUNLAR DA OLUR. BOŞUNA YÜKSEK PARA VERMEMİŞ OLURUM.

Son düzenleme:
Vallahi çok sağol hocam. :) gözlerim pek iyi görmüyor diye büyük harflerle yazıyorum bu arada. :) monitör olarak evdeki LG akıllı TV'ye baplamayı düşünüyorum.
Şu yani: LG 32LN-575S LG 32LN575S : 32'' LED Smart TV; Dahili Wi-Fi, Dahili Uydu Alıcısı, MCI 100 Hz gibi özelliklere sahip. | LG Türkiye

Ekran kartı da şu ikisi arasında kararsızdım: Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming vs Sapphire Pulse Radeon RX 580 8GB : Aralarındaki fark nedir?
Ama birkaç kişi sakın AMD ekran kartı alma dediler. Ben de bu Sapphire yerine Gigabyte olanı almayı düşünüyorum. Aslında saphirin özellikler daha iyi gibi 8 çekirdek 256Bit. Ama diğer özelliklerin yüksekliği daha önemli galiba. Sence hangisi? Ya da bu fiyatlara bir 3. seçenek. Yalnız ovelock vs anlamam. Ve kullanma amacım en az 1080P - 4K arası kısa filmler, sinema sanat videoları kurgulamak. Arada eski atari salonu oyunlarını oynamak. Ve belki 3dtridimax yazılım autocat vs öğrenmek. Eski sayko matrix tarzı çizgifilmler falan yapmak eğlencesine. :D.

Hocam 4K fılm yapacaksanız 4K monitör alıp RTX2070 Super veya 2080 gibilerini almalısınız.

Hocam 4K fılm yapacaksanız 4K monitör alıp RTX2070 Super veya 2080 gibilerini almalısınız.
İLLA 4K OLMASINA GEREK YOK. İLERİDE DÜŞÜNÜYORUM 4K Yİ. ŞİMDİLİK 720P -1080P KISA FİLM VEYA KISA 5-10 DAKİKALIK VİDEOLAR EN FAZLA.
Sapphire RX 580 PULSE; "5K" YA KADAR DESTEKLİYOR YAZIYORDU ÖZELLİKLERDE.
Gigabyte GTX1660 İÇİN DE "8K" YAZIYORDU GALİBA. YANİ BUNLAR 4K İÇİN UYGUN DİYE DÜŞÜNÜYORDUM AMA BİLEMEDİM ŞİMDİ...

BU ARADA RENDER I HIZLI ALMAK İSTİYORUM TABİİ HERKES GİBİ. EN FAZLA 1-2 SAAT SÜREN OLSA O DA YETERDİ. YANİ AKLIMDA OLAN 15 YILLIK FİKİRLERİ ÇEKECEM ARTIK. BAYA BİR BEKLEDİM 15-20 YIL KADAR. :) ONUN İÇİN RENDER İÇİN DE BEKLERİM. İŞ O RADDEYE KADAR GELSİN YETER Kİ. AMA TABİİ RENDER EN AZ KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR BİLMEDİĞİM İÇİN. 1-2 SAATLİK RENDER ÇOK MU AZ MI OLUYOR BİLEMİYORUM TABİİ...

AMD RYZEN 7 3700X 3.6GHz 32MB Önbellek 8 Çekirdek AM4 7nm İşlemci | ITOPYA 2700
MSI MAG B550M Mortar WiFi AM4 Soket Anakart 1500
Corsair Vengeance LPX CMK32GX4M2Z3600C18 32GB (2x16GB) DDR4 3600Mhz CL18 Gaming Ram (Bellek) - incehesap.com 1800
Samsung 970 EVO Plus MZ-V7S500BW 500GB 3500MB/3300MB/s NVMe M2 SSD Disk - incehesap.com 1000
Seagate Skyhawk ST3000VX009 3TB 7/24 256MB Harddisk 700
1300
MSI GeForce GTX 1660 Ventus XS 6G OC GeForce GTX 1660 6GB GDDR5 192Bit - incehesap.com 2217
İLLA 4K OLMASINA GEREK YOK. İLERİDE DÜŞÜNÜYORUM 4K Yİ. ŞİMDİLİK 720P -1080P KISA FİLM VEYA KISA 5-10 DAKİKALIK VİDEOLAR EN FAZLA.
Sapphire RX 580 PULSE; "5K" YA KADAR DESTEKLİYOR YAZIYORDU ÖZELLİKLERDE.
Gigabyte GTX1660 İÇİN DE "8K" YAZIYORDU GALİBA. YANİ BUNLAR 4K İÇİN UYGUN DİYE DÜŞÜNÜYORDUM AMA BİLEMEDİM ŞİMDİ...

BU ARADA RENDER I HIZLI ALMAK İSTİYORUM TABİİ HERKES GİBİ. EN FAZLA 1-2 SAAT SÜREN OLSA O DA YETERDİ. YANİ AKLIMDA OLAN 15 YILLIK FİKİRLERİ ÇEKECEM ARTIK. BAYA BİR BEKLEDİM 15-20 YIL KADAR. :) ONUN İÇİN RENDER İÇİN DE BEKLERİM. İŞ O RADDEYE KADAR GELSİN YETER Kİ. AMA TABİİ RENDER EN AZ KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR BİLMEDİĞİM İÇİN. 1-2 SAATLİK RENDER ÇOK MU AZ MI OLUYOR BİLEMİYORUM TABİİ...
Yaklaşık 12000 TL istediğiniz gibi. İleri de RTX3000 bile besler bu sistem. İleri odaklı sistem. 4K yapacağınız için ileride işlemci ve PSU'yu yüksek tuttum. 4K yapacağınız zaman kesinlikle 4K monitör alın.
Kasa bulamadım bulacağım.

YALNIZ ŞU SATICI İTOPYADAN DAHA UCUZA SATIYOR. KUTUSUZ VE KUTULU OLARAK DA İTOPYADAN UCUZ. KUTUSUZ ALSAM SORUN OLUR MU? YOLDA HASAR GÖREBİLİR Mİ İŞLEMCİ? AMD Ryzen 7 3700X Sekiz Çekirdek 3.60 GHz Kutusuz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
Önermiyorum o siteyi. İtopyadan alabilirsiniz. İsterseniz hepsini incehesap yapayım.
GTX 1660 ancak 2K'da oynatır 4K 8k zor oynatırsınız.
Televizyonda 1k çözünürlükte 4k oynatmaz.
Siz yanlış bakmışsınız hocam o başka bir şeydir.

Geri
Yukarı