20000 TL'ye PC Toplama

Bütçe
20000 TL
RX 6000 serisinin ne problemi olduğunu söylememiş kimse. Isınma mı? Stutter mı? En azından amd kartlarının sorunu ile ilgili açılan konulardan örnek göstermeniz konu açan için daha faydalı olurdu fanboy olarak nitelendirmenizden.

İşlemci: 5600x
Anakart : MSI B550 Tomahawk
RAM: 2x8 GB 3600 MHz CL16
SSD: Samsung 970 evo/ Corsair MP510
PSU: Corsair RM750/XPG Core reactor 750w
Kasa: corsair 4000d airflow / Cooler Master TD500
Ekran kartı: 6800xt ya da 3080
Monitör: MSI MAG274qrf-qd ucuz olsun diyorsan gigabyte m27q

6800xt, ray tracing tarafında 3080'den geridedir. DLSS kısmında da AMD'nin bir cevabı henüz yok. 6 aydan önce de iyi ya da kötü bir şey sürebileceklerini sanmıyorum. Ama saf güç olarak 3080 düzeyindedir. Amd kötüdür demeden önce hangi kartın ne problemi olduğunu söyleyin. Şimdiye kadar ne driverlarda ne de donanım olarak olağandışı bir problem yok. 6 GB daha fazla VRAM'i biraz daha düşük bir seviyedeki fiyatıyla sunuyor olması satın alanı fanboy yapmaz.

XFX ve Powercolor arasında pek kalite farkı yok. Red devil serisi bir tık daha iyi hatta 6000 serisinde.

Çok sayıda SSD, ses kartı, capture card gibi eklenti takmayacaksanız x570'in sağladığı bir avantaj yok b550 karşısında. Aynı parayı x570 yerine daha üst seviye bir b550 kartına vermek daha mantıklıdır.

6800xt seviyesindeki bir kart için 1080p monitör haksızlık olur. 2k çözünürlükte de işlemcinin ne kadar güçlü olduğu daha az önem arz eder. 5800x'in 1440p'deki vereceği oyun performansının 5600x'ten hiçbir farkı olmaz. Üstüne 5800x için harcayacağınız ekstra soğutucu masrafı da var. Eğer illa ki daha üst düzey bir işlemci almayı düşünüyorsanız 5900x alın. Yaklaşık bin lira farkla %50 daha fazla çekirdeğe sahip 5800x'ten. Onun dışında 5600x fazlasıyla yeterli. 1080p karşılaştırması:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aman Allah'ım bir fanboy daha!
AMD kartlarını sorunsuz üretmeye başladığı zaman bizde AMD önermeye başlarız.

İmzanızdaki sistem AMD?
RX 6000 serisinin ne problemi olduğunu söylememiş kimse. Isınma mı? Stutter mı? En azından AMD kartlarının sorunu ile ilgili açılan konulardan örnek göstermeniz konu açan için daha faydalı olurdu fanboy olarak nitelendirmenizden.

İşlemci: 5600X.
Anakart: MSI B550 Tomahawk.
RAM: 2x8 GB 3600 MHz CL16.
SSD: Samsung 970 evo/ Corsair MP510.
PSU: Corsair RM750/XPG Core Reactor 750W.
Kasa: Corsair 4000D airflow / Cooler Master TD500.
Ekran kartı: 6800XT ya da 3080.
Monitör: MSI MAG274QRF-QD ucuz olsun diyorsan Gigabyte M.27Q.

6800XT, Ray Tracing tarafında 3080'den geridedir. DLSS kısmında da AMD'nin bir cevabı henüz yok. 6 aydan önce de iyi ya da kötü bir şey sürebileceklerini sanmıyorum. Ama saf güç olarak 3080 düzeyindedir. AMD kötüdür demeden önce hangi kartın ne problemi olduğunu söyleyin. Şimdiye kadar ne driverlarda ne de donanım olarak olağandışı bir problem yok. 6 GB daha fazla VRAM'i biraz daha düşük bir seviyedeki fiyatıyla sunuyor olması satın alanı fanboy yapmaz.

XFX ve PowerColor arasında pek kalite farkı yok. Red Devil serisi bir tık daha iyi hatta 6000 serisinde.

Çok sayıda SSD, ses kartı, capture Card gibi eklenti takmayacaksanız X570'in sağladığı bir avantaj yok B550 karşısında. Aynı parayı X570 yerine daha üst seviye bir B550 kartına vermek daha mantıklıdır.

6800XT seviyesindeki bir kart için 1080P monitör haksızlık olur. 2K çözünürlükte de işlemcinin ne kadar güçlü olduğu daha az önem arz eder. 5800X'in 1440P'deki vereceği oyun performansının 5600X'ten hiçbir farkı olmaz. Üstüne 5800X için harcayacağınız ekstra soğutucu masrafı da var. Eğer illa ki daha üst düzey bir işlemci almayı düşünüyorsanız 5900X alın. Yaklaşık bin lira farkla %50 daha fazla çekirdeğe sahip 5800X'ten. Onun dışında 5600X fazlasıyla yeterli. 1080P karşılaştırması:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok teşekkür ederim sonunda beni anlayan biri.

RX 6000 serisinin ne problemi olduğunu söylememiş kimse. Isınma mı? Stutter mı? En azından AMD kartlarının sorunu ile ilgili açılan konulardan örnek göstermeniz konu açan için daha faydalı olurdu fanboy olarak nitelendirmenizden.
Dediğiniz hiçbir şeyde bir hata yok ama bu 3080'in daha iyi olduğunu değiştirmiyor. Ben hiçbir yerde AMD kartlarda sorun var demedim, NVIDIA'ya göre kötü olduklarını söyledim ve bu doğru.

VRAM'in göz boyama olduğunu düşünüyorum, zaten yeni çıkan oyunların %80'i DLSS ve RTX desteği ile geliyorken NVIDIA'nın 3080 gibi bir karta 20GB VRAM koymasına falan gerek yok, DLSS ile hallediyor zaten 4K'yı. Bunun üstüne "Ama NVIDIA 3080 Ti gibi kartları çıkardı, fazla VRAM'li" yazmayınız. Bunun nedeni %50 pazarlama, %10 DLSS'siz 4K oyun, devamı ise iş vs. gibi nedenlerdir.

Ayrıca saf güç olarak 3080 gücünde olan kart 6800XT NVIDIA'nın başarılı olduğu yapay zeka gibi yerlerde çuvallıyor.

Konuyu açan arkadaşın NVIDIA istememe nedeni AMD istemesi, böyle bir neden olur mu Allah aşkına? AMD'yi o kadar istiyor ki imzasında AMD işlemci olan birisi ona "AMD Fanboyu" dediğinde ona bile laf söylemeye çalışıyor.

Biz daha iyisini öneriyoruz, o kötüyü istiyor. Fanboy olduğunu söyleyerek geçeriz bu arkadaşı ve başka sistemler toplarız tabii ki.

Yeni konular

Geri
Yukarı