2000TL elektro gitar tavsiyesi

ChanseR

Hectopat
Gitar için 2000TL kadar bir bütçe belirledim. Gitar, amfi, jack kablosu almam gerekiyor. Araştırdım ve önerilen gitarlardan zevkime göre olanları seçtim. İlk kez elektro gitar çalacağım. Genelde rock, metal dinliyorum. Bu gitarlardan hangisini önerirsiniz ya da farklı bir model önerir misiniz?

1- https://www.hepsiburada.com/ibanez-...-black-sunburst-elektro-gitar-p-MUSICZHL23264

2- https://www.hepsiburada.com/schecte...metallic-red-p-HBV00000BGAZD?magaza=doremusic

3- Cort KX100MA Elektro Gitar Metalik Mavi (Kılıf, Jack Kablosu ve Pena Hediyelidir)

4- IBANEZ Grg170dx-bkn Elektro Gitar | Trendyol

Görünüş olarak beni en çok 1. ve 2. linkteki modeller çekti.

2.el alma şansım şehirden dolayı pek yok. Üstelik ilk kez alacağım için sorunlu bir gitar mı değil mi anlayamam diye çekiniyorum. Bu aldığım mağazalar güvenilir midir? İlk kez elektro gitar alacağım için hatalı ürün gelirse anlayabilir miyim emin değilim.

Ekstradan amfi olarak da Blackstar ID:Core 10 V2 Dijital Kombo Elektro Gitar Amfi | doremusic
Bu ürünü beğendim. Dinlediğimde ses kalitesi ve seviyesi yeterli geldi. Ev kullanımı için ve her tona çekilebilirlik önemli benim için. Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle dinlediğiniz müzik türleri önemli. Sert tonlar seviyorsanız H-S-H ya da H-H dizilimi olan bir gitar almalısınız. Clean tonlar seviyorsanız S-S-S ya da H-S-S almalısınız. Fiyat Performans olarak Squier Bullet H-S-S önerebilirim.
Öncelikle dinlediğiniz müzik türleri önemli. Sert tonlar seviyorsanız H-S-H ya da H-H dizilimi olan bir gitar almalısınız. Clean tonlar seviyorsanız S-S-S ya da H-S-S almalısınız. Fiyat Performans olarak Squier Bullet Strat H-S-S önerebilirim.

Evet. Fakat bu S-S-S modeli. Bununla tercih ettiğiniz metal rock tarzı tonları zor alırsınız. Duman, Mor ve ötesi, Metallica tarzı çalmak istiyorsanız H-S-S öneririm. Daha çok sert tonlar isterseniz İbanez H-S-H GRG170 Dx öneririm. Amfide Distortion açtığınızda komşularınız rahatsız olabilir aman dikkat :D
Evet. Fakat bu S-S-S modeli. Bununla tercih ettiğiniz metal rock tarzı tonları zor alırsınız. Duman, Mor ve ötesi, Metallica tarzı çalmak istiyorsanız H-S-S öneririm. Daha çok sert tonlar isterseniz İbanez H-S-H GRG170 Dx öneririm. Amfide Distortion açtığınızda komşularınız rahatsız olabilir aman dikkat :D
@Bora Dere hocam bu konulara daha hakim. :)

Önceliğiniz Ibanez GRG170DX olsun derim. Bu bütçe için oldukça iyi bir model.
Onun dışında Cort KX100MA gerçekten iyi gibi duruyor. Sabit köprülü olması bir avantaj sayılabilir bazı durumlar için.

Bütçeniz yeterliyse Schecter BANSHEE-6 FR modelini önerebilirim. Schecter'a ayrı bir hayranlığım var.

Önceliğiniz Ibanez GRG170DX olsun derim. Bu bütçe için oldukça iyi bir model.
Onun dışında Cort KX100MA gerçekten iyi gibi duruyor. Sabit köprülü olması bir avantaj sayılabilir bazı durumlar için.

Bütçeniz yeterliyse Schecter BANSHEE-6 FR modelini önerebilirim. Schecter'a ayrı bir hayranlığım var.
Sabit köprünün ne gibi avantajları var? Başlangıç için hangisi avantajıma olur? Ben de başta Cort'u beğenmiştim aslında ama Ibanez'deki fazla manyetik aklımı çelmişti. Fiyat farkını vermeye değecek kadar uzun ömürlü bir gitar mı olur?

Sabit köprünün ne gibi avantajları var? Başlangıç için hangisi avantajıma olur? Ben de başta Cort'u beğenmiştim aslında ama Ibanez'deki fazla manyetik aklımı çelmişti. Fiyat farkını vermeye değecek kadar uzun ömürlü bir gitar mı olur?
Sabit köprü başlangıçta tavsiye edilen bir şey değildir. Oynar köprüler de ( floydrose, tremolo) profesyonellere göre bir ayrıcalık değildir.

Sabit olmayan köprüler tremolo ve whammy tekniklerini çalımınıza katmanızı sağlarlar. Ancak her gitarist bu teknikleri kullanmaz, ihtyaç duymaz; SLASH, Paul GILBERT, Ritchie KÖTZEN... (Ben de bu gruptayım)
Bazıları çok sever, Steve VAI, Joe SATRIANI, Van HALEN, D. GILMOUR....

Eksileri;
  • Bend yapmaya alışmanızı zorlaştırırlar. Floydrose köprüye sahip bir gitarda(Üst seviye değilse EDGE III gibi) bend yaptığınızda köprü de oynadığı için teli olması gereken notaya çekemezsiniz.
  • Ağır bir metal blok tellerin direk ağaç ile etkileşimini azaltır. Ağaç karakterini duymak yerine daha metalik sesler alacaksınız.
  • Stabilitesi zordur; akord kaçırır, entonansyon yapmak için saatlerinizi harcamanız gerekir, köprüde tellerin her biri için ayı yükseklik ayarı yapmanız mümkün olmaz.
Eğer Oynar köprülü bir gitara hevesiniz var ise, ben yine de sizin sabit köprü ile başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü bend yapmak gibi önemli bir tekniği onlarda öğrenmeniz çok zor. Bir arkadaşım yıllarca floydrose gitar kullandı. İyi çalıyor olmasına rağmen iş bend yapmaya gelince dinleyeni bir gülme alıyor.

Geri
Yukarı