2000TL'ye 6800XT sisteme 750W PSU önerisi

6700 XT aldığın zaman bile minimum tavsiye edilen PSU 650W. Sever misin sabaha mı bırakırsın?

Daha fazla muhatap olmayacağım. PSU'ların çalışma prensibini, AMD'nin peak değerlerini vs ayrıntılı bir şekilde açıklayabilecek biri varsa açıklasın lütfen. Bb.

Son düzenleyen: Moderatör:
6700 XT aldığın zaman bile minimum tavsiye edilen PSU 650W. Sever misin sabaha mı bırakırsın?

Daha fazla muhatap olmayacağım. PSU'ların çalışma prensibini, AMD'nin peak değerlerini vs ayrıntılı bir şekilde açıklayabilecek biri varsa açıklasın lütfen. Bb.
Size inceleme içerikleri atıyorum. Stres testleri dahil çektiği güçler ortada? Tepe değer nedir? Ne olacak? 1000W mı çekecek?

Kendin açıklayamadığın ve bilgisiz olduğun için başkasından yardım beklemen de komik.

PSU'ların çalışma prensibini

Var buyrun, çok merak ettim ne kadar bildiğinizi. Kopyala yapıştır yapmadan ne derecede biliyorsunuz anlatın bakalım dinliyorum.

Thermaltake sanki biraz daha iyi gibi PSU konusunda.

Biraz? Daha iyi gibi? Sanki? Ne kadar bildiğiniz belli oldu evet... Bence buralara bir daha uğramayın bir şeyler öğrenmeden.

Kib.

Size inceleme içerikleri atıyorum. Stres testleri dahil çektiği güçler ortada? Tepe değer nedir? Ne olacak? 1000W mı çekecek?

Kendin açıklayamadığın ve bilgisiz olduğun için başkasından yardım beklemen de komik.

Var buyrun, çok merak ettim ne kadar bildiğinizi. Kopyala yapıştır yapmadan ne derecede biliyorsunuz anlatın bakalım dinliyorum.

Biraz? Daha iyi gibi? Sanki? Ne kadar bildiğiniz belli oldu evet... Bence buralara bir daha uğramayın bir şeyler öğrenmeden.

Kib.
Selamlar postta biraz tartışma çıkmış sanırsam 😅 Normalde bu tarz sistemlerle 650w psu kullanan tanıdıklarım var fakat benim kafamı kurcalayan bazı şeyler var yardımcı olur musunuz?

Ben ekran kartını uzun bir süre değiştirmeyi asla düşünmüyorum. Fakat işlemciyi ucuzladığı zaman 5800x3d ye yükseltmeyi planlıyorum (105w tdp değeri var) dolayısıyla hem kasanın (Dark Maxima V20) fanları, alacağım sıvı soğutmanın fanları vs. yanlışım yoksa hepsi bir watt değeri istiyor. Sizce kasanın fanları, sıvı soğutma, ileride yükselteceğim işlemci vs. derken 650w yeter mi dostlar? Yani şu anki sisteme yeter fakat ileride bir sorun yaşatır mı sizce?

Bu arada 6800XT ye undervolt yapmayı düşünüyorum yapınca sıcaklık değeri güzel düşüyor ve performansı kötü etkilenmiyormuş.

Yani şu anki sisteme yeter fakat ileride bir sorun yaşatır mı sizce?

Yine yaratmaz. Aslında çok benzer fiyata şu da var:

Bütçeyi aşasınız yoksa Pylon, 750W alasınız varsa da bu. Fark etmez.

Fan, SSD dediğiniz şeylerin ekstrem etkileri olmuyor. Ayrıca artık AM4 yatırımı yapmayın. DDR5 gerçeği var. 5800X3D fiyatına 7500F işlemci ve AM5 anakart alırsınız.

Kısacası 650W size yeter. 4070 varyantlarına, Nvidia'daki verimliliği düşünürsek 5070 varyantlarına dahi yetecektir.

Fan, SSD dediğiniz şeylerin ekstrem etkileri olmuyor. Ayrıca artık AM4 yatırımı yapmayın. DDR5 gerçeği var. 5800X3D fiyatına 7500F işlemci ve AM5 anakart alırsınız.

Kısacası 650W size yeter. 4070 varyantlarına, Nvidia'daki verimliliği düşünürsek 5070 varyantlarına dahi yetecektir.
5600'den geçmeye bence de değmez. 2600/3600 gibi CPU'lar olsa 5800X3D yükseltmesi mantıklı olurdu. Gittiği yere kadar 5600, sonra Intel veya AMD tarafında DDR5.
Şöyle şu anda 5800x3d bence gereksiz pahallı dediğiniz gibi o fiyata ddr5 anakart ve işlemci alınır. İleride 5800x3d çok iyi bir fiyat düşüşü sağlarsa geçeceğim yoksa ryzen 5 5600 ü gittiği yere kadar kullanıp ileride DDR5 (B650 Anakart ve en az ryzen 5 7600 işlemci) ye geçiş yapacağım. Ekran kartı olarakta 6800XT den vaz geçmeyeceğim için PSU meselesi kafamı karıştırıyordu fakat siz 6800xt ile beraber ddr5 dizsem bile 650 sorun yaratmaz derseniz ona bakınacağım.
Yine yaratmaz. Aslında çok benzer fiyata şu da var:

Bütçeyi aşasınız yoksa Pylon, 750W alasınız varsa da bu. Fark etmez.
Teşekkürler hocam bu high power 1. sıraya yerleşti fiyatı da güzel.

Geri
Yukarı