Çözüldü 2005 model ekran kartını güncel anakartlara takarsak ne olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

berat3636

Hectopat
Yer
kars
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bir tanıdıktan 1-2 günlüğüne tarihi bilgisayarını aldım. Tarihi eser kaçakçılığından tutuklanırım diye korkuyorum (!)Şaka bir yana ekran kartının önbelleği 128 MB RAM ise 512 MB. Şimdi bu ekran kartını kendi bilgisayarıma takmak istiyorum fakat PCI Express slotları çok garip. Çalışır mı? Veya sisteme zarar verir mi?

Dikkat! Görüntüler tost makinesiyle çekilmiştir! Bu olayda hiçbir tost makinesine zarar verilmemiştir (!)

Dosya Ekleri

• IMG_20220917_035352.jpg
    IMG_20220917_035352.jpg
    221,9 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20220917_035306.jpg
    IMG_20220917_035306.jpg
    206,5 KB · Görüntüleme: 100
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eski ekran kartı PCIe yerine AGP kullandığı için takamazsınız, sadece AGP'den PCIe'ye dönüştürücü ile takabilirsiniz.
Tahminimce fan yerine düzgün oturmadığı için ısıdan kapanıyor. Termal macunu da yenileyin, eski Pentium 4 işlemcileri çok fazla ısınıyor.

Evet baktım 84W TDP'si var. Macun yeniledim de fan tam oturmuyor. Ama bence onunla alakalı değil. Hiç açılmamaya başladı.

Yok hocam hala açılmıyor.

Evet baktım 84W TDP'si var. Macun yeniledim de fan tam oturmuyor. Ama bence onunla alakalı değil. Hiç açılmamaya başladı.

Yok hocam hala açılmıyor.
Hocam sorunu kendiniz söylüyorsunuz, fan oturmuyor diyorsunuz. Ben bu işlemcini 150 dereceye çıktığını gördüm, fan tam oturmadan açılması zaten imkansız.

İşlemcinin ısınacak durumu yok. Çalışmadı bile düzgün. Acaba PSU mu sorunlu?

Hocam sorunu kendiniz söylüyorsunuz, fan oturmuyor diyorsunuz. Ben bu işlemcini 150 dereceye çıktığını gördüm, fan tam oturmadan açılması zaten imkansız.

Hocam sınırı 66 derece diyor Intel sitesinde? Bir dakika. 150 derece mi? O güzelim ısıda sucuk pişirmediyseniz her türlü suçlu sizsiniz :D

Hocam Fan'ı kaldırıp baktım işlemci ısınmıyor. Sorun başka.

İşlemcinin ısınacak durumu yok. Çalışmadı bile düzgün. Acaba PSU mu sorunlu?

Hocam sınırı 66 derece diyor Intel sitesinde? Bir dakika. 150 derece mi? O güzelim ısıda sucuk pişirmediyseniz her türlü suçlu sizsiniz :D

Hocam fanı kaldırıp baktım işlemci ısınmıyor. Sorun başka.
PSU'da sorun olsaydı anakart uyarı sesleri çıkararak sorunu belli ederdi. O işlemcileri yüke sokmaya bile gerek yok, fan yoksa direkt 100 dereceyi görüyor. İlk açtığınızda zaten soğuk olduğu için 30 saniye boyunca çalıştı ama sonra çok ısındığı için kendini korumaya aldı. Şu anda da hala sıcak olduğu için açılmıyor veya 3-4 saniye çalışıyor. Aynı şeyleri ben de yaşadım, fan tam takılı olmayınca böyle oluyor. O sitede yazan sıcaklık sınırı da işlemcinin tam performanslı çalışması için sıcaklık sınırı, daha üstüne çıkabiliyor yani.

PSU'da sorun olsaydı anakart uyarı sesleri çıkararak sorunu belli ederdi. O işlemcileri yüke sokmaya bile gerek yok, fan yoksa direkt 100 dereceyi görüyor. İlk açtığınızda zaten soğuk olduğu için 30 saniye boyunca çalıştı ama sonra çok ısındığı için kendini korumaya aldı. Şu anda da hala sıcak olduğu için açılmıyor veya 3-4 saniye çalışıyor. Aynı şeyleri ben de yaşadım, fan tam takılı olmayınca böyle oluyor. O sitede yazan sıcaklık sınırı da işlemcinin tam performanslı çalışması için sıcaklık sınırı, daha üstüne çıkabiliyor yani.

Hocam umarım anlatabilmişimdir. Fanı kaldırıp elimi işlemciye dokundurdum işlemci Max 40 derece şu an.

Heh tamam şu an oldu fan. Tam oturdu.

Yok hocam hala aynı. Bir değişiklik yok. Fan 1 saniye bile sürmeden 100 rpm dönüyor ve sistem kapanıyor.

Sorunu çözdüm. PSU bozuk. Kendi PSU'mu taktım düzeldi. Bu arada BIOS'ta 2 seçenek var. Biri AGP diğeri PCI Express. Şu an PCI Express de ama anakarttaki de ekran kartında ki de AGP. Şimdi ben bu anakarta kendi GTX 1050 ekran kartımı takarsam ne olur? Bu arada Windows 7 kurulu imiş HDD de.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı