2007'de deprem olacak diye kitap yayınlayan profesör kim?

EmreLds

Kilopat
Makaleler
5
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoda hocamızın 5:50 dakkikasında anlattığı 2007 yılında İstanbul'da birkaç hafta içinde deprem olacak çünkü su köpürüyor diye kitap yayınladı dediği kişi kim?

İnanmayın böyle şeylere, felaket tellallığı yapmayın.

Yıllardır araştırıyorum böyle şeyleri, el serhendi efendi diye biri de sözde geçen yıl mart ayında olacak diyordu

Celal Şengör olabilir 2006'da yayımladığı 'İstanbul Depremi' kitabı var.

Bir de böyle bir kaynak buldum fakat videosu yok.

Celal Şengör olabilir 2006' yayımladığı 'İstanbul Depremi' kitabı var.

Bir de böyle bir kaynak buldum fakat videosu yok.

Evet bunu bende görmüştüm ama tam emin olamadım büyük ihtimale bu kitap.

İnanmayın böyle şeylere, felaket tellallığı yapmayın.
Daha önce İstanbul'u defalarca yıkan 1766, 1509, 1231, 1032, 740, 542 ve 348 yıllarında olmuş çok büyük 7 tane deprem var. Bunların en kısasının aralığı 184 yıl, en uzununun arası 292 yıl. Yine aynı fayda bundan önceki son büyük deprem 257 yıl önce olmuş, neye göre orada deprem olacağına inanmayacakmışız?

Bu deprem çok uzak olmayan bir zaman diliminde eninde sonunda olacak, bu kadar tarihi kayıt, fayın ivmesi, aynı fayın geçen yüzyıldaki doğudan batıya kırılma profili gibi şeyler ortada. Kimse kendini kandırmasın, herkes kendi başının çaresine bakacak şekilde depreme hazır olsun. O fayda büyük bir depremin olacağını bir sürü veri söylüyor, tersinin bir örneğinin kaydı daha yok.

Son düzenleme:
Daha önce İstanbul'u defalarca yıkan 1766, 1509, 1231, 1032, 740, 542 ve 348 yıllarında olmuş çok büyük 7 tane deprem var. Bunların en kısasının aralığı 184 yıl, en uzununun arası 292 yıl. Yine aynı fayda bundan önceki son büyük deprem 257 yıl önce olmuş, neye göre orada deprem olacağına inanmayacakmışız?

Bu deprem çok uzak olmayan bir zaman diliminde eninde sonunda olacak, bu kadar tarihi kayıt, fayın ivmesi, aynı fayın geçen yüzyıldaki doğudan batıya kırılma profili gibi şeyler ortadayken bunun tersini söyleyeni ciddiye bile almam.
Evet, bir depremin olacağını bütün profesörler söylüyor ama tarih konusun da hepsinin ağzından farklı bir şey çıkıyor. Kime inanacağımıza şaşırdık ama Ahmet Ercan'ın yorumları bana daha mantıklı gibi geliyor diğer hocalarımıza göre.

Ahmet Ercan'ın yorumları bana daha mantıklı gibi geliyor diğer hocalarımıza göre.
Marmara Denizi içindeki fay üstünde kimler çalıştı? Kimler NATO ve Avrupa'dan onlarca milyon euro kaynak bulup gemi ve denizaltılarla araştırmalar yaptı? Onların dediklerine bakmayı tercih ederim, ezberden konuşanlara değil.

Celal Şengör de o dönem yaptığı bu çalışmaların gazına gelip öyle bir şeyler dedi ama depremin tam olarak hangi yıl olacağını söylemek imkansız. Fakat tarihi kayıtlar açık, aynı fayın geçen yüzyıldaki doğudan batıya kayarak yarattığı büyük depremler açık. Bu depremden kaçış yok, yarın da olabilir 1 ay sonra da 10 yıl sonra da. Kayıtların söylediği şey bu depremin o fayda eninde sonunda olacağı ve önceki deprem tekrarlama sıklığına bakarsak çoğumuzun şahit olacağı çok büyük ihtimal.

Geri
Yukarı