200W 5+1 ses sistemine 400W amfi bağlanırsa ne olur?

emirhan12345

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, bende MX2500 5+1 ses sistemi mevcut fakat kendi amfisinden farklı şekilde çalıştırmak istiyorum. 200W amfi yapımı videosunu gördüm fakat yapmışken güçlü yapmak istedim 400W amfi yapıp bağlasam seste bozulma vb. olur mu bozulma olur derseniz 200W olan videodan bakarak yapacağım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu videolarda bildiğim kadarıyla MOSFET veya transistörler kullanılıyor, MOSFET veya transistör ile yapılan amfiler iyi çalışmaz. Neden iyi çalışmaz, ben bu videolardan esinlenerek ve hobi olarak transistör ve MOSFET kullanarak bu videolardakilere benzer amfiler yapmış birisiyim. Sana tecrübe edindiğim sıkıntıları anlatayım;
1- MOSFET veya transistör ile yaptığın bu amfiler de hoparlör üzerinden sürekli akım geçtiği için hoparlör ısınıyor. Dikkat etmez isen yanabilir.
2- ses şiddetini arttırdığın zaman ses anlaşılamaz derecede bozuluyor.
3-Bu devrelerde kullanılan MOSFET veya transistörler çektikleri güç kadar ses üretmiyorlar, verimsizler ısınıyorlar.
4- Bu devrelerde akım hoparlörden geçtiği için hoparlör bobini normalden fazla yukarı çıkar ya da normalden fazla içine göçer, bu da sesin kalitesini etkiler.

Edindiğim tecrübeler bunlar.
Ben sana hazır amfi almanı tavsiye ederim. Bu amfiler mosfet veya transistör ile olacak şeyler değil, eğer olsaydı Logitech, Creative gibi büyük şirketler de 20 pinli 10 pinli pahalı çipler yerine 3 pinli bu transistör veya MOSFET'lerden kullanırdı.

Hocam bu videolarda bildiğim kadarıyla MOSFET veya transistörler kullanılıyor, MOSFET veya transistör ile yapılan amfiler iyi çalışmaz. Neden iyi çalışmaz, ben bu videolardan esinlenerek ve hobi olarak transistör ve MOSFET kullanarak bu videolardakilere benzer amfiler yapmış birisiyim. Sana tecrübe edindiğim sıkıntıları anlatayım;
1- MOSFET veya transistör ile yaptığın bu amfiler de hoparlör üzerinden sürekli akım geçtiği için hoparlör ısınıyor. Dikkat etmez isen yanabilir.
3-Bu devrelerde kullanılan MOSFET veya transistörler çektikleri güç kadar ses üretmiyorlar, verimsizler ısınıyorlar.
4- Bu devrelerde akım hoparlörden geçtiği için hoparlör bobini normalden fazla yukarı çıkar ya da normalden fazla içine göçer, bu da sesin kalitesini etkiler.

Ben sana hazır amfi almanı tavsiye ederim. Bu amfiler MOSFET veya transistör ile olacak şeyler değil, eğer olsaydı Logitech, Creative gibi büyük şirketler de 20 pinli 10 pinli pahalı çipler yerine 3 pinli bu transistör veya MOSFET'lerden kullanırdı.

O zaman önerir misin bir model devre amfi de olabilir

Ben sana hazır amfi almanı tavsiye ederim. Bu amfiler MOSFET veya transistör ile olacak şeyler değil, eğer olsaydı Logitech, Creative gibi büyük şirketler de 20 pinli 10 pinli pahalı çipler yerine 3 pinli bu transistör veya MOSFET'lerden kullanırdı.

200W olan 5+1 ses sistemine 400W amfi bağlarsak yanar mı?

Anladım o zaman 200W bir amfi önerir misin bir türlü bulamadım da
Bu konuda öneride bulunamam şu an. Çünkü bende bilmiyorum. Sarı sitede 2. el çıkma amfi varsa onlardan alabilirsin. 5 adet uydu hoparlör için farklı subwoffer için ayrı anfiler alarak ta işini halledebilirsin ki bu gereksiz ve çok maliyetli olur. 5.1 bir ses sistemi de alabilirsin 2. el. 200 watt fazla. Açıkçası amacın nedir hocam senin? evde kullanacaksan 100 watt bile çok fazla.

Bu konuda öneride bulunamam şu an. Çünkü bende bilmiyorum. Sarı sitede 2. el çıkma amfi varsa onlardan alabilirsin. 5 adet uydu hoparlör için farklı subwoffer için ayrı amfiler alarak ta işini halledebilirsin ki bu gereksiz ve çok maliyetli olur. 5.1 bir ses sistemi de alabilirsin 2. el. 200 watt fazla. Açıkçası amacın nedir hocam senin? Evde kullanacaksan 100 watt bile çok fazla.

Evde müzik dinlemek için kullanacağım karışık müziklerr elimde araba teybi de var aslında ama nasıl değerlendiririm bilmiyorum

Evde müzik dinlemek için kullanacağım karışık müziklerr elimde araba teybi de var aslında ama nasıl değerlendiririm bilmiyorum
Bence 2. el logitech Z506 gibi bir ses sistemi alın. sıfır parazit sağlam basslar var. Elindeki hoparlörleri değerlendirmek için çok uğraşman gerek ve bence değmez. Ben Logitech Z506, sesin basını ve tizini arttıran kaliteyi katlayan bir ses şekillendiricisi kullanıyorum(kendi bilgisayarımdan sesin tonunu ve basını değiştiriyorum).

Son düzenleme:
Bence 2. el Logitech Z506 gibi bir ses sistemi alın. Sıfır parazit sağlam basslar var. Elindeki hoparlörleri değerlendirmek için çok uğraşman gerek ve bence değmez. Ben Logitech Z506, sesin basını ve tizini arttıran kaliteyi katlayan bir ses şekillendiricisi kullanıyorum.

Elimdeki ses sistemini kullanmak istedim ve bunu buldum alsam mı bilemedim bende de ses ton kontrol devresi var ama tamir edeceğim ZK-1002M 2x100W AUX - USB - Bluetooth 5.0 Stereo Amfi Modülü Amfi Devreleri Motorobit - Motorobit.com

Geri
Yukarı