2020 YKS Sayısal 100.00-200.000 için gereken netler

bu benim bu sene ki sonucum. yerleştirme puanına bakma benim obp kırıldığı için 50k geriye attı.
Geçen sene bu netleri yapmış olsaydım 90k aralığına girerdim bu sene 144k olmuş.
Yani değişir bu sınavdan sınava, fakat sınav puanını ve sıralamanı hesaplarken bu sene ki sınava değil geçen seneye bakmanı öneririm çünkü bu sene çok konu çıkmıştı sınav şu ana kadar ki en kolay sınavdı.
Adsız.png

puan hesaplarken ve taban puanlara bakarken bu siteyi kullanıyordum öneririm,
ÜnedeX

bu benim bu sene ki sonucum. yerleştirme puanına bakma benim obp kırıldığı için 50k geriye attı.
Geçen sene bu netleri yapmış olsaydım 90k aralığına girerdim bu sene 144k olmuş.
Yani değişir bu sınavdan sınava, fakat sınav puanını ve sıralamanı hesaplarken bu sene ki sınava değil geçen seneye bakmanı öneririm çünkü bu sene çok konu çıkmıştı sınav şu ana kadar ki en kolay sınavdı.Eki Görüntüle 697754

ÜnedeX
Çok iyi yükseltmişsin bana ümit veriyorsun.

Son düzenleme:
Yani değişir bu sınavdan sınava, fakat sınav puanını ve sıralamanı hesaplarken bu sene ki sınava değil geçen seneye bakmanı öneririm çünkü bu sene çok konu çıkmıştı sınav şu ana kadar ki en kolay sınavdı.Eki Görüntüle 697754

ÜnedeX
TYT Türkçe, Matematik ve AYT Matematiğe nasıl çalıştığın hakkında bir kaç tüyo verebilir misin?
Ek olarak genellikle paragraf çözmeye başladım bu aralar, az önce 10 tane soru çözdüm 9 doğru 1 yanlış. Hiç çalışmadığım halde sizce nasıl?

Son düzenleme:
TYT Türkçe, Matematik ve AYT Matematiğe nasıl çalıştığın hakkında bir kaç tüyo verebilir misin?
Ek olarak genellikle paragraf çözmeye başladım bu aralar, az önce 10 tane soru çözdüm 9 doğru 1 yanlış. Hiç çalışmadığım halde sizce nasıl?
10-20 soruyla hiç belli olmaz, o sorular zor da olabilir kolayda olabilir ki yine fark etmeyecektir.
Çünkü sınav stresi bambaşka, 10 soruyla 40 soru çözmek arasında çok ciddi fark var.
Ben nasıl çalıştığımla ilgili ve sınav stratejimle ilgili tavsiyeler vereyim isteğin üzerine.
Fakat şunu söyliyim vereceğim tavsiyeler cidden altın değerinde, bu tavsiyeleri verecek internet aleminde 1 kişi tanıyorum ben sadece.
Öncelikle türkçeden 0 dil bilgisli ile ben o neti yaptım. yani sadece paragraf çözdüm.
Dil bilgisi çalışacak vaktim olsaydı belki 35-36 net olurdu o sayı.

TYT türkçe için
Ben her sabah fix olarak kahvaltıdan sonra 30-40 arasından Paragraf çözerdim.
Ve genellikle çözdüğüm paragraflarda 10 soruda 9 doğruyu geç 10 soruda 5-6 doğrum olurdu.
Fakat sabah rutin paragraflarım dışında denemelerimde kendime bir strateji buldum.
Bir soruyu 1 defa okurum ve çözerim. Eğer çözemezsem veya anlamazsam. Bırak 2. defa çözmeyi denemeyi anlamadığım paragrafım şıklarına bile bakmadan geçerim. Bunun sebebi kimi zaman çözerken zorlandığın paragraflara 10-20 dk sonra bakınca çok kolay gelebiliyor. o an kafan başka birşeye kaydıysa soruyu anlayamıyorsun. Gerçek sınavda bu stratejiyi izledim türkçe testininin sonunu gördüğümde 10-15 tane soru işaretlemiştim diğerleri boştu.
sonra bir göz gezdirme daha yaptım işaretleme sayım 20-25'e çıktı. sonra sosyal ve fene baktıktan sonra tekrar türkçeye döndüm bu sefer 35 tane işaretledim. sürede bu şekilde daha verimli oluyor. eğer ben bir soruda takılırsam bunun dezavantajları şunlar;
1. defa okumadığım soruyu 2. defada anlamam çok düşük ihtimal en az 3-4 defa okumam gerekecek, çok fazla süre kaybedeceğim. 3-4 defa okuduğum soruda ki tüm detaylar kafamda yer edecek o detaylarla ilgili çeldirici şık varsa yanlış yapacağım. bir soruyu 3-4 defa okuyup zaman kaybettiğim için morelim bozulacak ve diğer soruları çözerken hızlı çözmeye çalışıp iyice bok edeceğim.

TYT matematik için
tyt matematik tamamen süreyle ilgili, çok sürem olsa 38 altında yapmazdım.
hızlanmak için her sabah 10-20 tane uğraştırıcı problem çözerdim.(Zor demiyorum uğraştırıcı)
TYT Matematik adına tek bir kitap bitirdim, oda TYT mat karekök.
TYT geometri adına da yine, tyt geometri karekök
30 üzeri yapma hedefinde olmayan birine de başka kitap çözmesini önermem.
bu söylediğim kitapları söylediğim şekilde çözen birisi minimum 25 net yapacaktır.
Şunu her zaman söylerim neyi nasıl çözdüğün, ne kadar çözdüğünden daha önemlidir.
3-4 kitap bitirip 30 göremeyen çok insan biliyorum.
Benim soru çözme biçimim şu şekildeydi.
O kitapta ki her bir soruyu ben çözeceğim gerekirse 30-40 dk harcayacağım ama tüm çözümleri ben yapacağım. yani bir soruda 5 dk uğraştım yapamadım hemen videosunu izleyim gibi birşey söz konusu olmadı benim için. Yukarıda bahsettiğim kitabı tabiri caizse yalayıp yuttum.

AYT matematiğe gelecek olursak 2 ayt matematik kaynağı bitirdim geometri için yukarıda bahsettiğim haricinde 10-20 tane zor geometri pdfsi bulup çözmüşümdür o kadar.
Zaten ösym geometride o kadar kasmıyor.
Bitirdiğim kaynaklar; AYT mat-karekök, AYT zor matematik-matematik klubü.
Bu kitapları da yukarıda bahsettiğim şekilde yalayıp yuttum.
Özellikle matematik klubü ince bir kitaptır ona rağmen 1 soruda 30-40 dk uğraştığımı bilirim.
denemelerde 35 üzerindeydim zaten sınavda da öyle bekliyordum fakat olmadı stres mi ne dersek diyelim artık.

Özet olarak; TYT Türkçe taktik ve strateji işidir. TYT Matematik süre ve hız işidir. AYT matematik sabır ve emek işidir.

Umarım birçok kişiye faydası dokunur yazımın, hepinize başarılar dilerim istediğin yerlere gelirsiniz inşallah.

matematik kaynakları doğru onları çözmüştüm.
ek olarak bu

geometri
paragraf (Paragraf için istediğine bakabilirsin benim çözdüğüm buydu ama kesinlikle bunu çözmelisin demiyorum)
paragraf 2

Bu arada not olarak şunu söylemek isterim, benim bildiğim istisnasız hiçbir yayın ÖSYM'nin paragrafları kadar kaliteli paragraf yazamıyor.
Bu yüzden hiçbiri seni ne tatmin edebilir nede aşırı geliştirebilir.
Pratik ve hız kazanmak için devamlı paragraf çözeriz.

benim sana önerim bu noktada şu olacaktır;
ÖSYM'nin mesela son 10-15 yılda sormuş olduğu paragraf sorularını bul ve çöz.
Bunları düzgün çözersen belki 2 kitap etkisi bile yaratır.
Fakat son 3 yılda yapılmış TYT AYT Sorularını çözme.
Onları 2. dönemden sonra bütün olarak deneme niyetine çözeceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı