2021 Model Legion laptoplar Türkiye'ye geliyor!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Lenovo Legion laptopların Türkiye'de satılacak konfigürasyonları belli oldu, şu anlık sadece Legion 5 15acH6H ve Legion 5 Pro 16acH6H modelleri listelendi. Önümüzdeki günlerde konfigürasyonların daha da artacağını düşünüyorum.
Legion 5 15ach6h
2020 modeli ile de çok başarılı olan Legion 5, 5800h ve 3060 ile güncellendi.

1615384587301.png

Başlıca özellikleri ve kendi yorumum:
Ryzen 7 5800h (4800h çok başarılı idi, aynı başarıyı yakalayacağını düşünüyorum.)
RTX 3060 115W (en güçlü 3060, ve MUX ile gelecek. 1080p için en doğru ekran kartı.)
8x2 3200MHz RAM.
1TB SSD.
15.6 inç 1440p 300 nit 165Hz 300 nit IPS ekran. Bu fiyat bandında bir ilk olarak FreeSync ve G-Sync desteğiyle beraber geliyor.
RGB severler için 4 bölge RGB klavye ve RGB mouse ile beraber geliyor:)

Şahsi yorumum: Geçen seneki modelin üstüne nasıl koyacaklarını merak ediyordum, gayet güzel eklemeler yapılmış. Özellikle daha 2 yıl öncesine kadar bu fiyat bandında görülmesi imkansız olan yırtılma önleyici teknolojilerin gelmesi mükemmel.

Legion 5 Pro 16ach6h
Legion 5P modelinin devamı olan bu model daha çok performans odaklı, aynı zamanda Türkiye'ye gelecek ilk 125W 3070 ekran kartlı laptop.

1615385131183.png

Ryzen 7 5800h işlemci.
RTX 3070 125W ekran kartı(şu ana kadar laptoplarda kullanılan en güçlü 3070, rakipleri genellikle 115W olur)
16x2 3200MHz RAM.
16.1 inç 1440p 165Hz 500 nit ekran.(16 inç ilginç bir tercih olmuş. Ve artık laptoplarda 1440p çağının başladığını söyleyebiliriz.)
1TB SSD.

Daha detaylı bilgiler resimlerde gözükmektedir, iki modelde çok güzel duruyorlar. Şimdi kafanızda iki soru var:
1) Ne zaman gelecek?
2) Ne kadar olacak?

Cevaplar tahminidir, geçen senelerdeki ve şunaki veriler baz alınmıştır.

1)Mayıs-Haziran ayları gibi.
2)Legion 5 14-16, Pro modeli 17-21 bin arasında olacağını tahmin ediyorum, Windows'lu laptoplar genellikle MediaMarkt'ta satılır. Ve mağazaların kazıklama politikasını herkes bilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi sosyaller:)

Kusura bakma üstat gözden kaçmış. Anlık olarak frekansı tüm çekirdeklerde 3.3 3.2ye kadar düşürüyor ardından geri arttırıyor.

Aynı davranışı her uygulamada, oyunda ve sadece CPU yükü varken de yapıyor mu? Yani mesela Cinebench'te falan oluyor mu? Eğer böyle bir şey varsa durum çok kötü demektir. Senden ricam başka oyunlar ve Cinebench ile test edebilir misin? Çünkü internette izlediğim videolarda 90 derecede frekans düşmeden çalışıyordu gibi.

Arkadaşlar notebook geldi, şimdi ayarlarını hallediyorum. Dikkatimi çeken bir konu var Windows ekran özelliklerinde HDR yi açınca X-Rite programı çalışmıyor sizce en güzel ekran görüntüsü için nasıl bir ayar yapmak gerekiyor ? Bir de bu internetteki ölü piksel testleri güvenilir mi denedim sorun yok gözüküyor ama ? Şimdi den teşekkürler.

Normal durum, HDR açıldığında kendi özel renk profili var. Sistem HDR moduna geçince o aktif oluyor. İnternetteki ölü pixel testleri güvenilirdir. Zaten R G B Ana renklere baksanız bile yeterli. Bütün RGB paneller 3 renk verir.

Arkadaşlar alanlardan biri uzun süre uykudan sonra renk profilleri sıfırlanıyor/X-Rite çalışmamaya başlıyor onu kontrol edebilir mi?
Kısa süre uykudan sonra problem yok ama uzun süre uykudan sonra sanırım Windows hatasıymış X-Rite çalışmamaya başlıyor.
@yazilimcionline hocam siz bakabilirseniz çok sevinirim.

Ben aleti uyku moduna hiç almadım. Ama denerim isterseniz, ne kadar bir süre geçince oluyor ?

Bir de şu aleti gerçekten elinde x-rite cihazı olup ekran ölçümünü yaparak profil oluşturacak bir yer ya da birisi olsa keşke. Nette daha bizim panelin bilgileri bile düşmemiş Panelook'a. Yeni bir panel demek ki.
Eki Görüntüle 1020522

Touchpadin sol üst kismi sizdede böyle mi?

Bende de benzeri var hatta konuda siparişi ilk genelen arkadaş da hafif var demişti. Seninki ışıktan mı kaynaklı bilmiyorum ama bende o kadar yok. Nedeni touchpadden değil de klavye kasası orada biraz daha yüksek sanırım. Bastırınca touchpad ile hizalanıyor.

Konudaki Pro sahipleri bu 90 derecede işlemci throttle vakasını kendi makinelerinde de deneyimleyebiliyorlar mı? 3 gün sonra ben de Amerika'dan almayı planlıyorum bu benim için bayağı önemli, lütfen test edip geri dönüş yapabilir misiniz?

Normal durum, HDR açıldığında kendi özel renk profili var. Sistem HDR moduna geçince o aktif oluyor. İnternetteki ölü pixel testleri güvenilirdir. Zaten R G B Ana renklere baksanız bile yeterli. Bütün RGB paneller 3 renk verir.

Ben aleti uyku moduna hiç almadım. Ama denerim isterseniz, ne kadar bir süre geçince oluyor ?

Bir de şu aleti gerçekten elinde x-rite cihazı olup ekran ölçümünü yaparak profil oluşturacak bir yer ya da birisi olsa keşke. Nette daha bizim panelin bilgileri bile düşmemiş Panelook'a. Yeni bir panel demek ki.

Bende de benzeri var hatta konuda siparişi ilk genelen arkadaş da hafif var demişti. Seninki ışıktan mı kaynaklı bilmiyorum ama bende o kadar yok. Nedeni touchpadden değil de klavye kasası orada biraz daha yüksek sanırım. Bastırınca touchpad ile hizalanıyor.
Cevap için teşekkürler, film ve oyunlar için hangi profili tercih ediyorsunuz ? Mesela HDR mi, yada X-Rite'da SRGB mi gibisinden?

Konudaki Pro sahipleri bu 90 derecede işlemci throttle vakasını kendi makinelerinde de deneyimleyebiliyorlar mı? 3 gün sonra ben de Amerika'dan almayı planlıyorum bu benim için bayağı önemli, lütfen test edip geri dönüş yapabilir misiniz?
20210512_233851.jpg

Cod warzone de throttle ile karşılaşmadim. Lakin ısılar sanki anormal.. Siz ne düşünüyorsunuz?

Merak ettiğim 56+ Watt değerlerinde çalışırken gücü sürekli koruyup koruyamadığı. Koruyamıyorsa sebebinin sıcaklık olup olmadığı.
Cinebench çoklu çekirdek testinde işlemci ilk dk 63 Watt 90 derece çalıştı sonra 45W çekmeye başladı ve sıcaklıklar 80'e düştü. O intel extreme tuningde gözüken 56 sn muhtemelen bu ,istersen o ayarlardan değiştirebilirsin ve muhtemelen sorun olmaz.
5-6dk oldu 45W bütün çekirdekler 2.9 Ghz 78-80 derece devam ediyor.

5 ve 10dklık stress testi yaptım. İşinize yarar mı bilmem :)

Full Test ;
Test Öncesi
Ekran Görüntüsü (57).png

Teste başladıktan 15sn sonra.

Ekran Görüntüsü (58).png

Ekran Görüntüsü (59).png

5'inci dakikada işlemci hızı düştü. Fanların devri de azaldı aynı zamanda.
Ekran Görüntüsü (60).png

Sadece işlemci Stress testi

İşlem öncesi sıcaklık;
Ekran Görüntüsü (48).png

10Dk sonrası. Hiç hız düşmeden bu sıcaklıkta devam etti.
Ekran Görüntüsü (51).png

Sadece GPU stress testi. İşlemci çalışmasa bile nedense sıcaklığı ciddi derecede arttı.

Ekran Görüntüsü (53).png

Kafama takılanlar, sensör hatası mı var acaba diye düşünüyorum. Start'a basar basmaz işlemci sıcaklığı 80 dereceye nasıl çıkıyor yahu ? Hadi çıkıyor diyelim soğutma sistemi çok stabil çalışıyor, elimi koyuyorum hiç öyle cayır cayır bir hava yok. Ne laptoplar gördük fanın etrafına plastik koysan erir . 🤣

Bunlara termal macun sürmeyi mi unuttular ne yaptılar 🤣

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı