2022'de Yazılım Mühendisliği okunur mu?

TheHub

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Laptop: Hp Victus 16-S0024NT • İşlemci: AMD Ryzen 5 7640HS • Ekran kartı: Laptop Rtx 4060 • RAM: (2x8) 16 GB 5600 Mhz Ddr 5 • SSD: Samsung PM9A1 MZVL2512HCJQ PCI-Express 4.0 512 GB M.2 SSD
• Windows 10 Pro
•Mause: Bloddy A90
•Kulaklık: Gamepower Medusa Rainbow
Meslek
Öğrenci
Selam 8.sınıfım ve ben yazılım okumak istiyorum ama biraz soğuttular okulda dalga geçtiler. Soğuttular ama bazı sebeplerden dolayı pek okuyabileceğim bir meslek yok gibi. Benim bir meslek seçmem lazım yazılım yapmak istiyorum. Bilgisayarlardan anlarım. Windows'la ilgili filan oyunlarla ilgili bilgim var bir ara C dili öğrencektim bıraktım biraz biliyorum ama çok çok az sizce Kocaeli'de güzel yazılım lisesi var mı veya yazılım okumaya değer mi başka meslek düşünebilir miyiz? Parası güzel olan sıkmacak bir lise yok mudur? Ebebeynlerim seçenek yapmamı istiyorlar polis istiyordum. Düztabanım diye tutmadı yazılım istedim soğuttular ama halen olur? Başka ne yapabilirim çok arada kaldım? Şu an sosyal medyadaki gibi sanayide işsiz boşuna okumuş geleceği görmeyen bir çocuk olmak istemiyorum ve ailemi gözünü kara çıkartmamakta istiyorum.

Selam 8.sınıfım ve ben yazılım okumak istiyorum ama biraz soğuttular okulda dalga geçtiler. Soğuttular ama bazı sebeplerden dolayı pek okuyabileceğim bir meslek yok gibi. Benim bir meslek seçmem lazım yazılım yapmak istiyorum. Bilgisayarlardan anlarım. Windows'la ilgili filan oyunlarla ilgili bilgim var bir ara C dili öğrencektim bıraktım biraz biliyorum ama çok çok az sizce Kocaeli'de güzel yazılım lisesi var mı veya yazılım okumaya değer mi başka meslek düşünebilir miyiz? Parası güzel olan sıkmacak bir lise yok mudur? Ebebeynlerim seçenek yapmamı istiyorlar polis istiyordum. Düztabanım diye tutmadı yazılım istedim soğuttular ama halen olur? Başka ne yapabilirim çok arada kaldım? Şu an sosyal medyadaki gibi sanayide işsiz boşuna okumuş geleceği görmeyen bir çocuk olmak istemiyorum ve ailemi gözünü kara çıkartmamakta istiyorum.

Cevaplarsız sevinirim iyi olur.

Son düzenleme:
Yazılım okuyacağım deyince dalga mı geçiyorlar? Öyleyse o kişilerin dediğini takma bile önü en açık mesleklerden biridir yazılım.

Hocam dalga derken ben dedim ya bilgisarla uğraşıyorum Windows oyun filan ben bir ara arkadaşıma yardım ediyordum yanlış bir şey yapmıştım. Sonra herkes senden yazılımcımı olur senden çöpçü daği olmaz diyorlar. Bunun sebebide farklı ama çoğunluğu yaptığım hatadan dolayı.

Çok ilginç bir durum bunu demeleri. Yazılımın geleceği çok parlak ve her alanda neredeyse var, ben kesinlikle okunur diyorum.

Yani hocam sizce LGS'den sonra sıkılmadan yazılım bölümü seçilebilir mi? Bir de sorum olacak yazılımla alakalı olmaz ama benim bir şeyler yapmay bozmayı geliştirmeyi seviyorum. Sizce ben mesela diyorum. Ebebeynlerim işine yarayacak bir şey yapabilir miyim yazılımla.

Yani hocam sizce LGS'den sonra sıkılmadan yazılım bölümü seçilebilir mi? Bir de sorum olacak yazılımla alakalı olmaz ama benim bir şeyler yapmay bozmayı geliştirmeyi seviyorum. Sizce ben mesela diyorum. Ebebeynlerim işine yarayacak bir şey yapabilir miyim yazılımla.
Hocam öncelikle bu konuda uzman değilim ama lise zamanı yazılım ile ilgili meslek liseleri eğitim veriyor diye biliyorum. İkinci soruda ise yazılım ve bir şeyler yapma, bozma ile ilgilendiğinizi ifade ediyorsunuz. İterseniz TÜBİTAK tarafından kurulan DENE-YAP atölyelerine katılabilirsiniz. Sizin ilgi alanınızı kapsayan yazılım, proje yapma vb. alanlarda eğitim görüyorsunuz. Kendinizi geliştirirseniz işe yarayacak projelerde bulunabilirsiniz. Unutmayın ki DENE-YAP'a girebilmek için bazı sınavlardan geçmeniz gerekiyor.

Hocam öncelikle bu konuda uzman değilim ama lise zamanı yazılım ile ilgili meslek liseleri eğitim veriyor diye biliyorum. İkinci soruda ise yazılım ve bir şeyler yapma, bozma ile ilgilendiğinizi ifade ediyorsunuz. İterseniz TÜBİTAK tarafından kurulan dene-yap atölyelerine katılabilirsiniz. Sizin ilgi alanınızı kapsayan yazılım, proje yapma vb. alanlarda eğitim görüyorsunuz. Kendinizi geliştirirseniz işe yarayacak projelerde bulunabilirsiniz. Unutmayın ki dene-yap'a girebilmek için bazı sınavlardan geçmeniz gerekiyor.

Hocam TÜBİTAK'ta ben ne yapayim dene yap bir lise mi yoksa bölümmü nasıl bir şey.

Geri
Yukarı