2022'den haberler, Bitcoin'in durumu

srcn90

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
2021 yılında 50.000 ABD Doları olarak en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin haziran aylarında ani başlayan düşüşün ardından sonunda başladığı yere geri döndü. Büyük yatırımcıların artık yatırımlarını başka alanlara kaydırmasından etkilenen dünyanın ilk kripto parası küçük girişimcileri üzmüş durumda. Ellerinde onlarca Nvidia ve AMD ekran kartıyla ortada kala kalan girişimciler şimdilerde en azından zararlarını kurtarabilmek adına tüm sermayeleri olan bu kartları çok uygun fiyatlara satma peşinde. Nvidia ve AMD ise iş ortaklarına yeni nesil kartların satışında indirim yapmaları konusunda baskıyı sürdürmekte. İkinci el ekran kartı piyasası uzun bir süre yeni ekran kartlarının satışlarını baltalayacak gibi duruyor. RTX 3070 gibi kartların ortalama 1000 TL fiyat bandında satılması son kullanıcıları sevindirdi. Yaklaşık 1 yıldır belki düşer, tüh geçen ay alsaydım diye diye ekran kartı alamayan PC oyuncuları artık SLI ve Crossfire hangisi daha başarılı/verimli bunu tartışır durumda. Olası bir kripto para yükselişine karşın yedek ekran kartı alanların olduğu da söylentiler arasında. Artık hepsinin tek dileği bir daha o günlerin geri gelmemesi ve tüm PC bileşenlerinin fiyatlarının makul düzeylerde seyretmesi. Ayrıca Dolar'ın da 3 TL bandına gerilemesi piyasadaki canlılığın tuzu biberi oldu. Sıradan bir oyuncu olan Berke CAN'la yaptığımız röportajda paylaştığı düşünceler tüm PC oyuncularının dramını özetledi; "Çok zor günler geçirdik. Kart bulamadık konsol alalım dedik ek vergilerle fiyatları ateş pahası oldu. Uzunca bir süre oyunsuz kaldık. Piyasa normale dönüpte ekran kartımı PC'ye taktığımda ne yapacağımı şaşırdım. Anakartın PCIe slotuna ekran kartı takılabildiğini unutmuşum resmen. PC bile afalladı ilk, bilinmeyen aygıt uyarısı verdi. Güç bela sürücülerini falan kurdum. Artık düşük FPS'leri, yerli yersiz donmaları asla sorun etmeyeceğim. Mavi değil yeşil ekran da verse sistemimden asla şikayet etmeyeceğim. Yokluğu çok zordu." Gözleri dolan Berke CAN koşar adımlarla evine doğru yola koyuldu. Ayrıcan Türkiye E-Spor Federasyon başkanı Alper Afşin Özdemir yıllarca unutulmayacak bir sözle gündemi değerlendirdi; "Son ekran kartı satıldığında, son oyuncu yok olduğunda ve son Bitcoin kazıldığında beyaz adam Bitcoin'in yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak."

Şimdilik bizden bu kadar. Bu tarz haberlerin gelmesini istiyorsanız beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın.

(Tamamen mizah amaçlıdır, hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir. Bitcoin kazıpta bu mizah amaçlı yazının dokunacağı kişiler varsa görmezden gelebilirler.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kripto piyasasının yöneticileri balinalardır lafı tekrar tekrar doğrulandı. Milyarlar oynuyor biz 3-5 kuruşumuzun derdindeyiz. Elon musk gibi insanlara öyle bir güven var ki adamlar biyografilerine yazılan bir yazıyla bile piyasaları alt üst edebiliyorlar. Benim düşüncem belirli kişiler bu kadar oyuna izin vermeyeceklerdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı