2023 Kia Sportage 1.6 Prestige DCT vs 2023 Skoda Karoq 1.5 Sportline DSG

tabiat

Decapat
Daha fazla  
Selamlar,

Sıfır bir SUV alma niyetindeyim. Max bütçe 2M TL. Bu iki araç arasında kaldım. Aslında her konuda Sportage'a daha yakınım ama çok fazla yakıyor diye okudum. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar,

Sıfır bir SUV alma niyetindeyim. Max bütçe 2M TL. Bu iki araç arasında kaldım. Aslında her konuda Sportage'a daha yakınım ama çok fazla yakıyor diye okudum. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?
Sportage güzel fakat çok yakan bir araç tavsiye etmem. Skodaya 2M para ben vermem şahsen. Nissan QASHQAI bakılabilir.
1694616489255.png

Ya da 2024 3008 bekleyebilirsin güzel görünüyor.

Sportage'da benim ortalamam 8 litre şu anda, dedikleri kadar fazla yakmıyor. Hibrit versiyondaki sistem iyi çalışıyor. Boş ağırlığı 1.8 ton olan, rüzgar direnci çok olan SUV kasa bir araç için gayet iyi.

Ekleme yapayım, benim aracım 4 çeker. 2 çeker versiyonunda biraz daha az tüketim görülebilir ama bu tüketimler kullanıma göre çok değişken oluyor. Birinin 7.5-8 litre arası ortalama yakaladığı arabayla başka biri farklı şehirde ve farklı kullanımda 10 litrenin üstünde tüketim görüyor olabilir.

Hocam yanıt için teşekkürler.

Tucson da sportage'in kardeşi sayılır çok farklı araçlar değil, sportage değil de tucson'un ekstra artısı ne olur? Aynı motor, aynı şanzıman, platform vb.. Eğer dizel versiyonu için diyorsanız, dizel motor düşünmüyorum.

Qashqai 2023 1.3 DIG-T 158PS X-Tronic CVT skypack 4x4 alınabilir.

4x2 premium pakette alınabilir veya e-Power skypack de olabilir.

Yanıt için teşekkürler.

Benzinli (mild hybrid olanı) Qashqai de Sportage'a yakın yani yüksek yakıt tüketimi var diye okudum, yani şehir içi 10 lt ler civarı. Dolayısıyla, sportage'a göre avantajı ne olacak ?

Bu arada e-Power sorunlu olduğunu duyduğumdan pek düşünmüyorum.

Sportage'da benim ortalamam 8 litre şu anda, dedikleri kadar fazla yakmıyor. Hibrit versiyondaki sistem iyi çalışıyor. Boş ağırlığı 1.8 ton olan, rüzgar direnci çok olan SUV kasa bir araç için gayet iyi.

Ekleme yapayım, benim aracım 4 çeker. 2 çeker versiyonunda biraz daha az tüketim görülebilir ama bu tüketimler kullanıma göre çok değişken oluyor. Birinin 7.5-8 litre arası ortalama yakaladığı arabayla başka biri farklı şehirde ve farklı kullanımda 10 litrenin üstünde tüketim görüyor olabilir.

Teşekkürler.

Benzinli mild hybrid Sportage'dan bahsediyoruz değil mi? 10 lt nin altına şehir içinde çok inilmiyor diye baya bi geri bildirim aldım. Sizin 8 lt ise biraz dikkatli mi kullanıyorsunuz. Bu arada ben de 4x4 istiyorum.

10 litrenin altına şehir içinde çok inilmiyor diye bayağı bir geri bildirim aldım.
Benim karma ortalamam 8 litre, genelde sakin kullanıyorum. Benzinli kaç araç "şehir içi trafiğinde" 10 litrenin altında yakıyor ki? 1.8 tonluk yüksek araçlardan bahsediyoruz, üstelik trafikte sürekli kalkış yapıyorsun, şehir içinde yeri geliyor çok fazla yokuş çıkabiliyorsun. SUV alırken kompakt sınıf sedan tüketimi beklemek de anlamsız, arada yüzlerce kilogram ağırlık ve sürtünme farkı var.

Sportage'ın bir dezavantajı da burada zaten 160 kg daha ağır.

Karoq: 1410 kg
Sportage: 1573 kg
Bunlar donanım paketlerine, çekiş sistemine, hibrit/normal olmasına göre çok değişiyor. Kataloglardan bakarak da araba seçilmez, en iyisi bayileri arayıp bu modellerin test sürüşlerini yapmak. Ondan sonra kararını verirsin çünkü kullanım hissi tercih yaparken çok şey değiştirebiliyor. Hazır test sürüşleri yapacakken daha fazla modelin testini yapabilirsin, böylece belki şu anda aklında olmayan bir modele de yönelebilirsin.

Bunlar donanım paketlerine, çekiş sistemine, hibrit/normal olmasına göre çok değişiyor. Kataloglardan bakarak da araba seçilmez, en iyisi bayileri arayıp bu modellerin test sürüşlerini yapmak. Ondan sonra kararını verirsin çünkü kullanım hissi tercih yaparken çok şey değiştirebiliyor. Hazır test sürüşleri yapacakken daha fazla modelin testini yapabilirsin, böylece belki şu anda aklında olmayan bir modele de yönelebilirsin.

Benim almayı düşündüğüm paketlerdaki sportage ve karoq'un ağırlıkları bu şekilde işte.

Bir de kataloglardan bakarak araba seçtiğimi nereden çıkardınız, her iki aracın + qashqai'nin test sürüşlerini yaptım, showroom'da detaylıca inceledim.

Neyse öneriler için teşekkürler, iyi günler.

Başka fikri/önerisi olan var mıdır?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı