2023'te RAID 0 yapmak mantıklı mı?

Croesus

Kilopat
Merhaba,

Bilgisayarıma 990 Pro SSD almayı düşünüyorum ve sahip olduğum anakart MSI Tomahawk DDR5.

Sormak istediğim soru şu, 1 tane Samsung 2TB 990 Pro SSD almak mı yoksa 2 tane 1 TB Samsung 990 Pro SSD alıp RAID 0 yapmak mı daha mantıklıdır?

Hız konusunda daha avantajlı olduğu için kesinlikle iki tane 1 TB almayı düşünüyordum fakat internetteki rehberlere kısa bir şekilde göz attığımda genelde RAID 0'ın önerilmediğini gördüm.

Çok önemli işlerde kullanmayacağım bu yüzden veri kaybı konusunda endişem açıkçası yok, oyun bazen DaVinci Resolve ile birkaç video editlerim belki ama iş bilgisayarım değil.

Bu konuda tavsiye verebilirseniz çok sevinirim.

Sevgilerle.

İki diski direkt olarak birleştirdiği için riski iki katına çıkartır ama standart kullanıcılar için ciddi bir risk değil.

%0.1 x 2 = %0.2 gibi bir şey. Kaliteli diskler olduğu için arkana bakmadan kullanırsın.

Ama standart bir kullanıcının da bu kadar yüksek hızlara ulaşmasının gerekliliği de tartışılabilir bir konu.

Merhaba,

Bilgisayarıma 990 Pro SSD almayı düşünüyorum ve sahip olduğum anakart MSI Tomahawk DDR5.

Sormak istediğim soru şu, 1 tane Samsung 2TB 990 Pro SSD almak mı yoksa 2 tane 1 TB Samsung 990 Pro SSD alıp RAID 0 yapmak mı daha mantıklıdır?

Hız konusunda daha avantajlı olduğu için kesinlikle iki tane 1 TB almayı düşünüyordum fakat internetteki rehberlere kısa bir şekilde göz attığımda genelde RAID 0'ın önerilmediğini gördüm.

Çok önemli işlerde kullanmayacağım bu yüzden veri kaybı konusunda endişem açıkçası yok, oyun bazen DaVinci Resolve ile birkaç video editlerim belki ama iş bilgisayarım değil.

Bu konuda tavsiye verebilirseniz çok sevinirim.

Sevgilerle.

Gereksiz günlük kullanımda SATA SSD ile 8 tane RAID 0 yapılmış gen 5 SSD koy aradaki farkı anlamazsın 990 Pro da aynı şekilde gereksiz, onun yerine 4 TB SSD alırdım.

Hocam bendeki durum şöyle uzun seneler kullanabileceğim bir sistem topladım sadece SSD SATA kaldı, onu da uzun seneler kullanabileceğim bir yapıya geçirmek istediğim için böyle bir şeye girişmek istedim.

Eğer RAID 0 hızı artırırken veri kaybı riski dışında bir soruna yol açmıyorsa tercihim RAID 0 olacak o yüzden danışmak istedim aslında, fazla olabilir sorun yok. Ama eğer hızı artırıyor ama atıyorum rastgele yazma hızını düşürüyor ve tek SSD'den kötü bir duruma getiriyorsa direkt 2TB olanı alacağım.

Yazılacak veriyi ikiye bölüp iki diske de yazıyor, aynı şekilde, okuma sırasında iki diskten de ne yazılıysa okuyor. Aynı işte 2 işçi çalışıyor kısaca, bu yüzden tüm hızlar artar.

Riski burada aslında, bir verinin yarısı giderse otomatikmen tamamını kaybedersin.

Bu şey gibi de değil: 10 tane dosyanın 5'ini bir diske, 5'ini diğer diske yazmak... Low levelda bölünüyor veri. Bitlerin blokların yarısı bir yere, diğer yarısı bir yere kaydediliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılacak veriyi ikiye bölüp iki diske de yazıyor, aynı şekilde, okuma sırasında da iki diskten de ne yazılıysa okuyor. Aynı işte 2 işçi çalışıyor kısaca, bu yüzden tüm hızlar artar.

Riski burada aslında, bir verinin yarısı giderse otomatikman tamamını kaybedersin.

Bu riski almaya hazırım bunda benim için bir sıkıntı yok, tekrar format atıp Steam'den indireceğimi indiririm en fazla. Sonuçta hız iki katına çıkıyor bu riski almaya değer gibi gözüküyor.

Yanıtların için çok teşekkür ederim.

Hocam ne yaptınız ? Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Sonuçlar hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum
Hocam ben yaptım önermiyorum sebepleri şunlar,
Ssd programı ssd’leri görmüyor
Hız çok da bir işine yaramıyor
Kaza bela config bozulursa raid kurtarılamıyor
Windows ssd’leri görmüyor normal disk sanıyor quick resume falan çalışmıyor
Tek disk daha iyi.

Hocam ben yaptım önermiyorum sebepleri şunlar,
SSD programı SSD'leri görmüyor.
Hız çok da bir işine yaramıyor.
Kaza bela Config bozulursa RAID kurtarılamıyor.
Windows SSD'leri görmüyor normal disk sanıyor quick resume falan çalışmıyor.
Tek disk daha iyi.

StoreMI veya fuzedrive deneme şansınız oldu mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı