2024'e 80.000 TL bütçe ile hazır sistem toplama tavsiyesi

Bütçe
80.000 TL

fatchance34

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Şu anda elimde mevcut bir sistem var. Bu sisteme RTX4080OC ve 850W ATX 3.0 güç kaynağı almıştım. Ama ekran kartımı CPU çok besleyemediği için tamamen nesil değiştirmeyi planlıyorum. Bu noktada hem AMD hem Intel tarafını inceledim kendine göre handikapları var. Doğru satın almayı gerçekleştirebilmem için bana destek olabilirseniz sevinirim.

Mevcut sistem:
Cooler Master Master Case H500 ARGB
ASUS TUF B550 Wi-Fi-Plus
AMD Ryzen 5 5600X
Cooler Master Masterliquid Lite V2 240mm
G.Skill DDR4 3200MHz 16 GB X2
Palit GameRock RTX4080OC
ASUS TUF 850W 80+ ATX3.0 PSU

Satın almayı planladığım 2 farklı kombinasyon var. Hangisi hem daha uzun süreli hem de daha az baş ağrılı bir güncelleme olur mevcut sistemimin üzerine;

AMD;
AMD RYZEN 9 7950X3D 22K fiyat bandında
ASUS X670E-CREATOR 18k civarı fiyatlarda ucuz anakart
ASUS X670E-E ROG Alternatif aynı fiyat aralığında
ASUS X670E HERO Budget alternatif
Bu 3 anakarttan biri ve 64 GB herhangi bir EXPO kit düşünüyorum.

Intel;
INTEL I9 13900K 20.5k civarı en uygun gördüğüm
ASUS ROG Z790 MAXIMUS HERO ya da uygun alternatifi
ASUS ROG Z790-E GAMING
Yine 64 GB anakartlarla uyumlu bir kit ile birlikte düşünüyorum.

AMD kombinasyonları için neredeyse bütün anakart üreticilerinde boot süreleriyle ilgili şikayetler gördüm. Ayrıca yeni nesil X3D işlemcilerin kendilerini yaktıkları bildirimleri de var. Biraz çekinceli olsam da hala AMD deme taraftarı gibiyim. Ama Intel tarafında elektrik tüketimi konusunda çok bir şey yok gibi. O yüzden hangi kombinasyon daha güvenilir bir alım olur. Ayrıca bu setlerden hangi kombinasyonu yapmak önümüzdeki 4-5 sene boyunca tekrar elimi cebime attırmaz diye bakmaktayım. Ayrıca mevcut elimdeki sıvı soğutma bloğu AMD veya Intel herhangi birini soğutmaya yeterli midir? Yoksa soğutma bloğu da bakmam gerekir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart konusunda çok bilmiyorum ama AMD almanız daha iyi olur çünkü hem sıcaklık açısından hemde soket açısından daha avantajlı.

Anakart konusunda çok bilmiyorum ama AMD almanız daha iyi olur çünkü hem sıcaklık açısından hemde soket açısından daha avantajlı.
Daha uzun süreli güncelleme konusunda AMD daha iyi gözüküyor. Ama aklım hala boot sorunları, bios güncellemesi problemleri. Özellikle x3d işlemcilerin kendilerini pişirdiği görseller vs. reddit de bu ara çok dönüyor. O yüzden de arada kaldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı