2024'te 1x16 GB RAM'den 2x16 GB'a geçmeye değer mi?

pervical

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Rog Strix G15 (2022), Ryzen 7 6800HS & RTX3060
Meslek
Bilgisayar Müh. Öğrencisi
Merhaba,
ASUS ROG STRIX G15, Ryzen 7 6800HS 1x16 GB RAM, RTX 3060 oyuncu laptopuna sahibim.
Sizce bir 16 GB RAM daha eklesem performans anlamında çok etkisi olur mu? Şu an tek kanal kullanıyorum. Aşağıda linkini paylaştığım RAM'i almak istiyorum duruma göre. Şu an 1625 lira, 2 sene sonra arttırmam gerektiğinde fiyatı çok artar mı yoksa şu andan yükseltmek daha mı mantıklı olur?

Merhaba,
ASUS ROG STRIX G15, Ryzen 7 6800HS 1x16 GB RAM, RTX 3060 oyuncu laptopuna sahibim.
Sizce bir 16 GB RAM daha eklesem performans anlamında çok etkisi olur mu? Şu an tek kanal kullanıyorum. Aşağıda linkini paylaştığım RAM'i almak istiyorum duruma göre. Şu an 1625 lira, 2 sene sonra arttırmam gerektiğinde fiyatı çok artar mı yoksa şu andan yükseltmek daha mı mantıklı olur?

Masaüstünde bile değerken 2x laptop için hayati bir geçiş olacaktır. Hiç düşünmeden geç bence.

Merhaba,

Çift kanal yapmak tabiki performansı olumlu etkiler. Yılbaşından önce 8 GB DDR5 ram satın aldım. Şu an aynı ram iki katı fiyata satılıyor. Ekonomistlere göre dolar kuru çok artacakmış. Bence ne kadar erken alınırsa o kadar iyi.

@pervical laptopunuzdaki RAM'le aynı değerlere sahip olduğuna emin olun. Değer. 2 kanala geçme açısından değer. FPS olarak gözle görülür fark verir. Şuan alabiliyorsanız ileriyi beklemeyin, ne olduğu belli olmuyor.

@Akif9748 @polatz @Altuğ karatekin

Oyun dışı da performansa etki eder mi? Şuan oyun performansımdan memnumum ama bazen bekleme modunda donup takılıyor bilgisayar, bu tarz sorunları da belki çözer diye umut ediyorum. Eder mi sizce? Nays kart ile 1475 TL'ya düşüyormuş Ram bu arada.

Son düzenleme:
@pervical o bekleme olayı RAM'den değildir. O iş için yeterince var bellek neticede. Onun için konu açıp sormanızı öneririm, belki çözümünü bilen vardır.

RAM geleceğe yatırım sayılır. Oyun dışı tabiki etkisi olur ama ileride programlar vs ağırlaştıkca daha da etkisi olacaktır.

Masaüstünde bile değerken 2x laptop için hayati bir geçiş olacaktır. Hiç düşünmeden geç bence.
Hocam oyun performansından memnunum da, acaba 2 3 sene sonra sıkıntı çıkarır mı oyun dışı işlerde 16gb, bunun şüphesiyle alsam mı diyorum. eğer 2 3 sene sonra da zorlamayacaksa şuan bu ram'e bütçe ayırmak istemiyorum.

Hocam oyun performansından memnunum da, acaba 2 3 sene sonra sıkıntı çıkarır mı oyun dışı işlerde 16 GB, bunun şüphesiyle alsam mı diyorum. Eğer 2 3 sene sonra da zorlamayacaksa şu an bu RAM'e bütçe ayırmak istemiyorum.

Şöyle söyleyeyim DDR5'e geçtim. 2x8'den 2x16 ya geçtim. Windows 10 Pro kullanıyorum oyunlar direkt 17GB RAM yemeye başladı. Hesabı sen yap işte.

@Akif9748 @polatz @Altuğ karatekin
RAM'i aldım arkadaşlar ama bir hata mı var kullanımında bir yardımcı olabilir misiniz?
32 GB Total bellek ama 27.8 GB gözüküyor

1713444194060.png

Görev Yöneticisi ssi burada yardımcı olabilir misiniz?

@pervical hayırlı olsun. Hata yok, 4 gb civarı donanıma ayrılmış görünüyor. R7 6800HS'nin APU'suna ayrılmış, 32GB olduğu için bellek o kadar vermiş. Bunu BIOS'dan azaltabilirsiniz tabii ki ama fark etmez o miktardaki bellekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı