2025'te laptoplar kaç TL olur?

Bütçe
30000
Henüz 1. sınıftayım. Henüz bize FreeDOS'tan bahsedilmedi ama 3. sınıfta filan işletim sistemleri dersi var, belki orada öğretirler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çocuğun hevesini kırmaya ne gerek var ki ? Daha güzel bir üslupla daha güzel bir öğretiyle bunları aşılamak, öğretici konuşmak varken ? Bilg. Müh. okuyorum, yazılımda belli bir seviyedeyim, windows kurmayı biliyorum. Fakat benden çok daha iyi program yazan, yazılım dillerini daha detaylı bilen, format atmayı bilmeyen, windows kurmayı bilmeyen arkadaşlarım var. Bir söz vardır ; Ben sana "Müdür" olamazsın demedim, "Adam" olamazsın dedim. Bunu karşılıyorsunuz bu cümlelerinizle. İsterseniz Einstein olun, bu şekilde davranarak adam olamazsınız.

Hayır üniversite 1.sınıfım Laptobu hem iş için hem de oyun ve hem de 3D boyutlu tasarımlar için kullanmayı düşünüyorum. 3D boyutlu şeylerde Render kullanmayı düşünüyorum o yüzden yüksek donanımlı bilgisayar arıyorum.
2-3 yıl sonra alacaksanız ne önermemizi bekliyorsunuz peki?

@yusufYAZICI155

1. Yazılım okumuyorum ama FreeDOS'a oldukca basarili bicimde Windows 11 yülledim.
  2. Excalibur mu? Alma derim. Evet ilk bakişta akil celen bir cihaz ama sonrasi husran olur. Monster ef puf oneririm. Monster kullanicisiyim.
  3. Casper disında belki tasarim olarak olmasa da kalite olarak cok iyileri var.
  4. 2025'e yeni marka mı gelir? Dolar 50 mi olur? 1 TL mi olur. Nukleer savas mi olur biz bilemeyiz. Alma planlariniz varsa butce belirtin biz de en iyi oneriyi yapalim.
Zaten üniversitede öğretilmesi gerekmiyor,azıcık merakı olan insan bile bilir FreeDos'a Windows yüklemeyi.

Arkadaşlar bilgisayar mühendisliği sınıflarına bir göz atarsanız görürsünuz. Sırf para var diye veya puanı tutuyor diye okuyan bilgisayarla arası olmayan o kadar insan var ki. Zorunda da değiller, öğrenmeye gelmişler.

Kullandığı laptop yetiyordur 1.sınıf için(Adobe uygulamaları Photoshop falan öğretiliyor diye hatırlıyorum), ama 3D uygulamaları için sağlam bir cihaz lazım. En az RTX 3060 ekran kartı bulunan bir laptop tavsiye ederim, stüdyo programları RAM kısmında da yük istiyor; NVIDIA Iray teknolojisi çok güzeldir. :)

Merhaba, ben üniversitede yazılım mühendisliği okuyorum.
Şu anda babamın bilgisayarını kullanıyorum ve kendime bilgisayar almayı düşünüyorum fakat bilgisayar fiyatları bayağı yüksek bir parçasını değiştirmek bile en az ₺1000 farkı var.
Bilgisayarı kesinlikle dizüstü almayı düşünüyorum, masaüstü demeyin çünkü hem ailem istemiyor hem de bazen taşımam gerekiyor.

Şu an aklımda Excalibur var da. 2-3 sene sonrası için sizce ne kadar biriktirmeliyim? Yani şu anki piyasaya baktığımda 27 bin lira filan tutuyor.
Lise 1 de 5000 lira biriktirmeye çalışıyordum lise 3 de 14 bin lira biriktirmeye çalışıyordum ondan sonra üniversiteye geldim şimdi de 27 bin lira biriktirmeye çalışıyorum. Bence 40 bin lira biriktirmeliyim.

Bir de excaliburada işletim sistemi seçiminde FreeDOS yazıyordu ₺1.500 vermeyip bilgisayarcıya verip Windows 10 yüklettirsek olur mu?

Kısacası 2-3 sene sonra dizüstü bilgisayar almak için ne öneriyorsunuz?
Bu arada ayda ₺800 civarı biriktirmeye çalışıyorum.

2025'i bilemeyiz neler çıkar, neler gider piyasa ne olur. O yüzden hiçbir şey bilemeyiz.

@yusufYAZICI155
Freedos felan karmaşık gelmesin, mühendis olmak problemleri çözmek demektir. Ben 11 yaşında işletim sistemi kurmayı babamın arkadaşından izleyerke öğrendim, 3 kere bilgisayarı bozdum, driver yükleme falan şimdiki kadar kolay değildi, şimdi internet bağlantın varsa Windows kendisi otomatik yüklüyor, eskiden ethernet kartının driverini bile kurmam gerekiyordu ki internete bağlanabileyim 😂

Neyse burada moralini bozacak mesajları kafayı takma ama öğrenmek için de ekstra çaba göster 👍

Haksız, üniversitesi bir eğitim kurumudur. Arkadaş yazılım mühendisiyim dememiş, yazılım mühendisliği okuyorum demiş, belli ki geleceğini bu yolda çizmek istiyor.

İnsanların hevesini kırıp, elimize geçecek olan şey nedir?

@yusufYAZICI155
Freedos felan karmaşık gelmesin, mühendis olmak problemleri çözmek demektir. Ben 11 yaşında işletim sistemi kurmayı babamın arkadaşından izleyerke öğrendim, 3 kere bilgisayarı bozdum, driver yükleme falan şimdiki kadar kolay değildi, şimdi internet bağlantın varsa Windows kendisi otomatik yüklüyor, eskiden ethernet kartının driverini bile kurmam gerekiyordu ki internete bağlanabileyim 😂

Neyse burada moralini bozacak mesajları kafayı takma ama öğrenmek için de ekstra çaba göster 👍
Peki,arkadaştan özür diliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı