Çözüldü 2060 sistemde oyunlar hata vermeden kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EfoWars

Hectopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Oyunlar hata vermeden kapanıyor. Fall Guys, Apex Legends, Sea of Thieves, Tavern Master, Kingdom Come: Deliverance anlayacağınız çoğu oyun kapanıyor ve artık cidden sinir bozucu oldu. Rufus ile temiz kurulum yaptım, oyun dosyalarını doğruladım ve tüm C++, ekran kartı, BIOS, yonga seti ve diğer sürücülerim güncel.

Hatta Tavern Master'ın oyun geliştiricisine ulaştım ve adam neden çöktüğünü anlamadı (sadece Tavern Master, Unity hatası vererek kapanıyor).

Bilgisayarcıya götürdüm ve Apex Legends ile test yaptı, bir sıkıntı olmadığını söyledi. Ama bende çöktü. Ben de oyunu SATA SSD'imden M.2 SSD'ime taşıdım. Son oynayışımda çökmedi ancak Kingdom Come: Deliverance M.2 SSD'me yüklü ve yine de çöküyor. Sorun depolamada değil kısaca, yani en azından sanırım sadece değil.

Kaspersky'ı silip ve Windows Defender kapatıp denedim.

Sistemim:
|DA-G3| 3600 - AG400 - 2060 6 GB Windforce - Vengeance 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16*2 - B450M S2H - SN550 500 GB - SanDisk Ultra 3D SSD 500 GB - Carbide Spec Delta - CV550.

Son düzenleme:
Çözüm
Benim de aynı şekilde tüm oyunlar çöküyordu, ancak biraz araştırma yapınca XMP'nin açık olmasından kaynaklandığını anladım. Bios'a girip XMP'yi devre dışı bırakın. Ardından ram ayarlarını auto'ya alın. Büyük ihtimal sorun çözülür.
İlk öncelikle bilgisayarınızı güvenli moda alıp DDU ile driverinizi silip en güncel sürümü yükleyip özel kurulum seçip temiz kurulumu işaretleyin ardından tekrar deneyin driver alakalı olabiliyor genellikle.

İlk öncelikle bilgisayarınızı güvenli moda alıp DDU ile driverinizi silip en güncel sürümü yükleyip özel kurulum seçip temiz kurulumu işaretleyin ardından tekrar deneyin driver alakalı olabiliyor genellikle.

Dediğin her şeyi yaptım ama maalesef, Fall Guys yanıt vermiyor diyip oyunun ortasında attı.

Bu problemin birebir aynısını farklı oyunlarda ben de yaşıyorum. Birçok yabancı topiclerde gezmeme rağmen araştırma yapmama rağmen halen çözebilmiş değilim. Ve neredeyse hepsi genellikle çıkmaza çıkıyor, çözebilenler ancak ekran kartlarını değiştirerek çözümü buluyor. Bende de Gigabyte'ın RTX 2060 versiyonu var, kartın çıkış tarihiyle gelen driverini de kurdum, geçmiş 2020 2021 senelerindeki driverları da ve halen çözebilmiş değilim. Benim problemimde olay görüntüleyicisinde bulduğum tek kanıt hatanın "nvd3dum.dll" olması. Olur da bunun benzerini yaşamış olan arkadaşlar denk gelir de bir çözümününü bulabilirim diye aylardır ümit ediyorum, sana da büyük geçmiş olsun hocam umarım çözümünü bulabilirsin çok can sıkıcı bir durum.

Bu problemin birebir aynısını farklı oyunlarda ben de yaşıyorum. Birçok yabancı topiclerde gezmeme rağmen araştırma yapmama rağmen halen çözebilmiş değilim. Ve neredeyse hepsi genellikle çıkmaza çıkıyor, çözebilenler ancak ekran kartlarını değiştirerek çözümü buluyor. Bende de Gigabyte'ın RTX 2060 versiyonu var, kartın çıkış tarihiyle gelen driverini de kurdum, geçmiş 2020 2021 senelerindeki driverları da ve halen çözebilmiş değilim. Benim problemimde olay görüntüleyicisinde bulduğum tek kanıt hatanın "nvd3dum.dll" olması. Olur da bunun benzerini yaşamış olan arkadaşlar denk gelir de bir çözümününü bulabilirim diye aylardır ümit ediyorum, sana da büyük geçmiş olsun hocam umarım çözümünü bulabilirsin çok can sıkıcı bir durum.

Teşekkür ederim hocam sana da başarılar. Ne tesadüftür ki benim de Gigabyte kartım var. Giriş şeviyesi ürün almanın derdi mi desem artık... Cidden can sıkıcı.

Benim de aynı şekilde tüm oyunlar çöküyordu, ancak biraz araştırma yapınca XMP'nin açık olmasından kaynaklandığını anladım. Bios'a girip XMP'yi devre dışı bırakın. Ardından ram ayarlarını auto'ya alın. Büyük ihtimal sorun çözülür.

Çözüm
Benim de aynı şekilde tüm oyunlar çöküyordu, ancak biraz araştırma yapınca XMP'nin açık olmasından kaynaklandığını anladım. BIOS'a girip XMP'yi devre dışı bırakın. Ardından RAM ayarlarını Auto'ya alın. Büyük ihtimal sorun çözülür.

RAM ayarlarını nasıl Auto'ya alabilirim? XMP kaparsam MHz'im düşmez mi? Nasıl XMP açık gibi kullanacağım? Eğer çözülürse sorun RAM'dedir o zaman.

RAM ayarlarını nasıl Auto'ya alabilirim? XMP kaparsam MHz'im düşmez mi? Nasıl XMP açık gibi kullanacağım? Eğer çözülürse sorun RAM'dedir o zaman.

Bios ayarlarından alınıyor, advanced mode'ye geçip azıcık kurcala bulursun. Ama önce XMP'yi kapaman lazım. Normalde benim de ramlar 6000 mhz idi ama mecburen auto'ya aldım şimdi 4800'de kullanıyorum. Oyunların çökmesinden iyidir.

Benim de aynı şekilde tüm oyunlar çöküyordu, ancak biraz araştırma yapınca XMP'nin açık olmasından kaynaklandığını anladım. BIOS'a girip XMP'yi devre dışı bırakın. Ardından RAM ayarlarını Auto'ya alın. Büyük ihtimal sorun çözülür.

Sorun XMP kapadığımdan beri yok. Tabii tüm oyunları deneme fırsatım olmadı ama sanırım çözüldü teşekkür ederim. Bir sorun olursa tekrar yazarım.

Geri
Yukarı