2080S vs 3060

Arkadaşlar merhaba. Ben yeni laptop almıştım 15.800'e. Şimdi PC'de etrafa bakarken bir reklamda bu PC'yi gördüm. Benim laptoptaki 2080 Super bundaki 3060. bunun dışında benimkinde 300Hz bunda 144Hz ekran var. 3060 mı daha performanslıdır 2080s mi laptopta? Benimki Max-Q diğerini bilmiyorum. İkisinin de linkini bırakıyorum. Daha çok RDR2 gibi oyunlar oynarım. Benim tahminim "benimki daha iyidir elbet" olacak beklendiği üzere :D
3060 ve 2080 karşılaştırması açan yoktu bunu açmam da iyi oldu bir bakıma.

Benimki:

Diğeri:

Arkadaşlar bu arada ben Acer'in malzeme kalitesini çok beğendim. Tek sıkıntı kasanın altındaki hava çekilen fan delikleri biraz az. Sadece fanın olduğu bölümde desem yalan söylemiş olmam. Onun dışında MacBook Air ile yarışır kesinlikle. Eklemeyi unutmuşum bir de biraz el izi bırakıyor yalan söylemeyeceğim yanlış yönlendirmeyelim. Bu arada paylaştığım "diğer" Acer'in fiyatı bana bulundurduğu donanım bakımından gayet ideal geldi. 32 GB RAM ve 1TB SSD yabana atılacak bir şey değil. Hele ki 3060LARIn 18-20 civarına satıldığı bu günlerde. Siz ne düşünüyorsunuz yorumunuzu bekliyorum.

Hocam öncelikle hayırlı olsun ben de bu laptoptan sipariş vermiştim yarın gelecek inşallah. Siz kullanmaya başladığınız için soruyorum Hepsiburada'daki yorumlardan birisinde sanırsam HDMI kablosuyla monitöre bağlayınca ekranda karıncalanma falan oluyormuş siz böyle bir durumla karşılaştınız mı? Ya da bundan başka bir sorunla karşılaştınız mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. 2080s 3060'dan daha iyidir . O yönden herhangi bir kuşkunuz olmasın bu arada.

Triton kalitesi ile Nitro kalitesi bir değil.
Triton'da Max-Q 2080 Super dolayısıyla performans anlamında çok yakınlar Acer(100W) ile. 115W / 130W Triton'dan daha iyi performans verecektir. İkisi arasından tabiki Triton.

Hocam öncelikle hayırlı olsun ben de bu laptoptan sipariş vermiştim yarın gelecek inşallah. Siz kullanmaya başladığınız için soruyorum Hepsiburada'daki yorumlardan birisinde sanırsam HDMI kablosuyla monitöre bağlayınca ekranda karıncalanma falan oluyormuş siz böyle bir durumla karşılaştınız mı? Ya da bundan başka bir sorunla karşılaştınız mı? Bilgilendirirseniz sevinirim. 2080s 3060'dan daha iyidir . O yönden herhangi bir kuşkunuz olmasın bu arada.
Hocam ben daha test edemedim açıkçası. Yarın bakacağım ben de. O yorumlar benim de gözümü korkutmuştu ilk başta ama cihazı elime alınca iyi yapmışım dedim. Monster abra a5 den sonra taş gibi alet deyim yerindeyse. O problemin sebebi büyük ihtimalle kablo ama başka değişken de var. hdmi ın hangi versiyonu olduğu. Biliyorsunuzdur ama gene de yazıyorum. Hdmi da yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de her kabloyu oluyor sanmak. hdmi 2.0 ve üstü kablo almamız lazım. Benim de hayalim tvye bağlayıp 2k ultra rdr oynamak :) yarın bakacağım.
Triton kalitesi ile Nitro kalitesi bir değil.
Triton'da Max-Q 2080 Super dolayısıyla performans anlamında çok yakınlar Acer(100W) ile. 115W / 130W Triton'dan daha iyi performans verecektir. İkisi arasından tabiki Triton.
Cihaz 90+15 yanlış bilmiyorsam. Ne kutu üzerinde ne de internette sağlam bilgi kaynağına ulaşamadım. Yazmıyor. Bir teknoloji geliştirmişlerdi. Gücü işlemciden çekip ekran kartına veriyorlardı adını hatırlayamadım şimdi ama onun sayesine +15watt

Hocam ben daha test edemedim açıkçası. Yarın bakacağım ben de. O yorumlar benim de gözümü korkutmuştu ilk başta ama cihazı elime alınca iyi yapmışım dedim. Monster Abra A5'den sonra taş gibi alet deyim yerindeyse. O problemin sebebi büyük ihtimalle kablo ama başka değişken de var. HDMI'ın hangi versiyonu olduğu. Biliyorsunuzdur ama gene de yazıyorum. HDMI da yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de her kabloyu oluyor sanmak. HDMI 2.0 ve üstü kablo almamız lazım. Benim de hayalim TV'ye bağlayıp 2K Ultra RDR oynamak :) yarın bakacağım.

Cihaz 90+15 yanlış bilmiyorsam. Ne kutu üzerinde ne de internette sağlam bilgi kaynağına ulaşamadım. Yazmıyor. Bir teknoloji geliştirmişlerdi. Gücü işlemciden çekip ekran kartına veriyorlardı adını hatırlayamadım şimdi ama onun sayesine +15Watt

Doğru diyorsunuz tek etken bilgisayar değil sonuçta kablo ya da monitör de olabilir. Dediğiniz teknoloji dynamic Boost diye biliyorum.

Hocam ben daha test edemedim açıkçası. Yarın bakacağım ben de. O yorumlar benim de gözümü korkutmuştu ilk başta ama cihazı elime alınca iyi yapmışım dedim. Monster abra a5 den sonra taş gibi alet deyim yerindeyse. O problemin sebebi büyük ihtimalle kablo ama başka değişken de var. hdmi ın hangi versiyonu olduğu. Biliyorsunuzdur ama gene de yazıyorum. Hdmi da yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de her kabloyu oluyor sanmak. hdmi 2.0 ve üstü kablo almamız lazım. Benim de hayalim tvye bağlayıp 2k ultra rdr oynamak :) yarın bakacağım.

Cihaz 90+15 yanlış bilmiyorsam. Ne kutu üzerinde ne de internette sağlam bilgi kaynağına ulaşamadım. Yazmıyor. Bir teknoloji geliştirmişlerdi. Gücü işlemciden çekip ekran kartına veriyorlardı adını hatırlayamadım şimdi ama onun sayesine +15watt
Dynamic Boost teknolojinin adı.
GPU 90W + 15W.
Tam olarak bilgi verirsem Triton 500 testleri 3060 105W ile neredeyse birebir geldi RDR 2 için. (Cihaz Aorus 15G 3060 105W)
115W 3060'lı Aorus 15P biraz daha öndeydi.
Testte gördüğüm değerler (RDR2):
-2080 Super 105W 58FPS
-3060 105W 59FPS
-3060 115W 64FPS
Apex Legends:
-2080 Super 140FPS
-3060 105W 130FPS
-3060 115W 145FPS
civarı değerler aldı.
Kısacası Nitro ile yaklaşık aynı performansı verir ama çok ama çok daha kaliteli cihazdır Triton.
Sonuçta geçen senenin tepe seviyesindeki cihazı Acer'ın.

Bir sıkıntı ile karşılaşırsak haberleşiriz hocam. Bu arada cihaz geldikten sonra kontrol etmenizi istediğim iki şey var. Bilgisayarı normal bir şekilde koyduktan sonra arkadaki fan çıkışlarının birinde mavi bir ızgara var birinde yok. Youtube da izlediğim videolarda hep çift vardı. Bu işlevsel bir parça değil hava için ama çıkışların birinde olup diğerinde olmaması değişik geldi bana. Hatta fotosunu ekliyorum. Bu arada kutunun en dış kısmı (el tutamaçı olan kısım) açıktı ama pc nin olduğu kutu açık değildi. Bildireyim dedim yanlış bir şey var ise uyarırsınız. Ben cihaz gelirken gümrükte vb. bakmışlarıdır deyip olay çıkartmadım sonuçta cihazın içinde olduğu esas kutu açılmış değildi. HB dan aldım. Bu fotoğraflarda soldaki fan çıkışının yarısını kapatan ama sağda olmayandan bahsediyorum bu arada cihazın ne kadar iz bıraktığını ve fan hava girişlerinin "küçüklüğünü" görmüş oldunuz sanıyorum. @Fearless42
@T129Atak

Hocam sizleri de etiketleyeceğim fotoğraflar ve kutunun yazdığım durumu için. @xbea @Radeon RX 5500M @Ramazan Ö

Dosya Ekleri

• IMG_0444.jpg
    IMG_0444.jpg
    296,1 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_0446.jpg
    IMG_0446.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
Bir sıkıntı ile karşılaşırsak haberleşiriz hocam. Bu arada cihaz geldikten sonra kontrol etmenizi istediğim iki şey var. Bilgisayarı normal bir şekilde koyduktan sonra arkadaki fan çıkışlarının birinde mavi bir ızgara var birinde yok. YouTube'da izlediğim videolarda hep çift vardı. Bu işlevsel bir parça değil hava için ama çıkışların birinde olup diğerinde olmaması değişik geldi bana. Hatta fotosunu ekliyorum. Bu arada kutunun en dış kısmı (el tutamaçı olan kısım) açıktı ama PC'nin olduğu kutu açık değildi. Bildireyim dedim yanlış bir şey var ise uyarırsınız. Ben cihaz gelirken gümrükte vb. bakmışlarıdır deyip olay çıkartmadım sonuçta cihazın içinde olduğu esas kutu açılmış değildi. Hbdan aldım. Bu fotoğraflarda soldaki fan çıkışının yarısını kapatan ama sağda olmayandan bahsediyorum bu arada cihazın ne kadar iz bıraktığını ve fan hava girişlerinin "küçüklüğünü" görmüş oldunuz sanıyorum. @Fearless42
@T129Atak

Hocam sizleri de etiketleyeceğim fotoğraflar ve kutunun yazdığım durumu için. @xbea @Radeon RX 5500M @Ramazan Ö

Aynen hocam haberleşelim yine. Açıkçası benim izlediğim incelemelerde de mavi ızgaralar sizin attığınız fotoğraftaki gibiydi hatta görselini atıyorum. Parmak izi bırakmasını pek kafaya takmıyorum sonuçta metal kasa illaki iz bırakacaktır. Bilgisayarın alt tarafında soldaki hava açıklığının az olması biraz tedirgin etti. Umarım sıcaklık konusunda sıkıntı yaşamayız.

Dosya Ekleri

• acer predetor.png
    acer predetor.png
    40,2 KB · Görüntüleme: 58
Aynen hocam haberleşelim yine. Açıkçası benim izlediğim incelemelerde de mavi ızgaralar sizin attığınız fotoğraftaki gibiydi hatta görselini atıyorum. Parmak izi bırakmasını pek kafaya takmıyorum sonuçta metal kasa illaki iz bırakacaktır. Bilgisayarın alt tarafında soldaki hava açıklığının az olması biraz tedirgin etti. Umarım sıcaklık konusunda sıkıntı yaşamayız.
Fotoğrafı attığınız için teşekkürler hocam. İçim rahatladı bayağı. Parmak izi konusunda ben de takmamaya çalışıyorum, pek problem yok. Hava girişleri beni de tedirgin ediyor ne yalan söyleyeyim anca bugün test edebileceğim. Keşke 3 fan koymak yerine cpu'ya da toplam 2 fan olacak şekilde yapsalarmış. yapacak bir şey yok artık. Hava çıkışlarında bir problem yok. 4 taraflı olduğu için o rahatlatır bayağı.

Geri
Yukarı