20K-25K arası yayın ve oyun bilgisayarı önerisi

Bütçe
25000

mustafaoguz

Kilopat
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Animasyon
Merhabalar oyun ve yayın bilgisayarı için 20.000 TL ile 25.000 TL arasında bir bütcem var. 2K 144Hz monitör öneriler dahilinde araya sıkıstırabilirim birşeylerden kısıp kafamda çok fazla soru ve karışıklık var sizlerinde önerilerini almak istiyorum. Kafamdaki parçalar;

İşlemci;
Intel Core i7 10700K 3.80 GHz 8 çekirdek 16MB 1200P 14nm işlemci.

Anakart;
ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING Intel Z490 4600 MHz (OC) DDR4 soket 1200 ATX anakart.

RAM;
G.Skill 16 GB(2x8) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL16 DDR4 RAM (2 adet alıp 4x8 GB yani 32 GB yapmayı planlıyorum)

Sıvı Soğutma;
Cooler Master Masterliquid ML360R ARGB 360mm işlemci sıvı soğutucu.

HDD;
Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 harddisk.

PSU;
ASUS ROG Thor 850W 80+ Platinum Full modüler OLED ekranlı PSU.
Corsair TX850M 850W 80+ Gold modüler 120mm PSU.

Ekran Kartı;
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 10GB GDDR6X 320 Bit ekran kartı.
MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio 10G 10GB GDDR6X 320 Bit ekran kartı.

Kasa;
XPG battlecruıser ARGB tempered glass siyah USB 3.0 mid Tower kasa.
Thermaltake view 51 ARGB tempered glass USB 3.0 mid Tower kasa.
Corsair iCUE 465X RGB tempered glass beyaz mid Tower.
Xigmatek aquarıus Plus.

Sleeved Kablo Set;
Thermaltake ttmod Yeşil/Siyah Power Supply sleeved kablo seti (16 awg)

Sorular;
  1. Aşağıda belirttiğim anakart ve işlemci ile 4x8 GB RAM kullanımında sorun yaşar mıyım ille 2x16 GB RAM mi olmak zorunda?
  2. Mevcut kasamda Corsair Force MP510 CSSD-F480GBMP510 480 GB NVMe M.2 SSD zaten takılı aynı SSD'den bir tane daha alıp RAID-0 yapmayı planlıyorum sorun olur mu?
  3. Kasa konusunda gönlüm XPG'den yana ama internette falan Thermaltake view 51 Türkçe incelemesi bulamadım bir yanımda onu istiyor.
  4. PSU olarak fiyat yüzünden kafam karışık.
  5. Işlemci olarak 1200 TL farkı verip i9 10900K yapmalı mıyım yoksa i7 10700K 3080 ekran kartı için yeterli gelecek midir?
  6. Parçalardan kısıp 2K 144Hz monitör şimdi alınır mı idarelik 1080P beni götürürmü birkaç ay?
  7. Parçaların hepsi internetten sipariş edilip montajlanıcak en uygun fiyattan almaya çalışacağım. Kime adam akıllı toplatabilirim.
  8. Internette araştırırken i7 10700K'nın birkaç tane farklı modelini gördüm aralarındaki fark nedir?
  9. İtopya'da i7 10700K 3826TL iken N11'de 3709 TL farkları var mı linkleri bırakıyorum. N11'deki i7 10700K bu da İtopya'daki i7 10700K
  10. ASUS ROG STRIX RTX 3080 ve MSI RTX 3080 Gaming X Trio ne zaman çıkcak bilgi var mı?
  11. Ryzen 4. nesil ve Big Navi ekran kartlarını beklemeli miyim?

Son düzenleme:
Seçmiş olduğun parçalar gayet güzel herhangi birini seçip dizebilirsin sistemi şimdiden hayırlı olsun diyelim.

1440P'den bahsediyoruz ve yayin acacgindan. Bu durumda Ryzen daha mantikli olacaktir 3900X almani oneririm. GPU'dan guc alarak yayin acarsan zaten o islemcinin sunacagi fazladan %3-10 FPS'in bir mantigi kalmaz islemciye yayin gucunu verecek olursan zaten FPS'in daha fazla baltalanacak Ryzen'i kullanirsan sistem daha serin caliscaktir.

Ayni SSD'den bir adet daha alip RAID-0 yapmanda sorun olmaz ben SATA SSD'lerde bile yapiyorum B450M anakartta yaptim en son gayet de guzle oluyor.

Eger Intel yerine AMD platforma gecersen X570 unify MSI oneririm fiyat performans olarak X570'ler arasinda parliyor.

Intel platformda kalacak olursan MSI Z490 anakart fiyat performans olarak bir tik daha iyi STRIX'ten bu sayede baska seylere para yonlendirebilrisin.

Monitör olarak onerim MSI Mag 271CQR veya 272CQR olacaktir 32 inc istersen paraya kiyip MSI Mag 322CQR siparis verdim bunlari onerebilirim. Burada 2 opsiyon var yalniz. Su an 1080P monitörun var ise seni rahatca idare eder biraz daha para katip kaliteli bir monitör alayim kacamayayim buradan dersen ama demezsen 271CQR 2800LIRA civarinda sorun bulamadim monitörde bir baska sisteme ekledim guzel monitör begendim.

RTX 30XX serisi daha detayli yazdigim bir mesajim vardi link veremiyeceğim fazla uzun ama kabaca bizim ulkemizde en erken 2-3 haftaya normalimsi stok gelecek ve direkt tukenecek gozukuyor. Tavsiyem Newegg'den getirttir hem daha ucuza alirsin hem de stok bulma sansin olacaktir. Vergiyi zaten Newegg'e oduyorsun onlar senin adina UPS'e verip onlar araciligiyla ulkeye import ettiriyorlar gumruge takiliyor UPS seni ariyor ve 1-2 gun icerisinde gumrukten cikartip sana gonderiyorlar sancili bir surec degil.

RAM konusunda 2 opsiyonda da sorun yasamazsin ancak alacaksan 2x16/4*8den asagisini alma ve 4'lu kullanmak istersen de 4'lu kit al eger parti farki olusursa (daha once basima geldi) 2x8 2x8 kit almis olsan bile ayni marka modelden dahi fark olusup stabil calismayabiliyorlar.

PSU olarak ben de ayni sekilde 850W hedefliyorum ve su ikisi arasinda kaldim ne yazikki ulkemizde PSU marketinde secenk sacma 1-2 seyle kisitli durumda bulabildiklarim bunlar Corsair'i tercih etmek zorundayim hissediyorum

7. sorunun cevabi iyi bilen bir arkadasina parcalarin degerleri yuksek standart bir tamircinin toplama becerisinin bu sistemin tertemiz gorunmesine yetecegini zannetmiyorum cok fazla bos adam var ne yazikki. Sirf bu yuzden bilgisayar toplamaktan vazgecenler biliyorum. Aslinda korkulacak bir şey degil ilk etapta kablolarla biraz yorulursun sadece :)

Unuttugum bir nokta varsa atesle bana sorunu buradan

Üşenmeden uzun uzun cevap verdiğin için ayrıca teşekkür ederim. Monitör aslında Casper Excalibur düşünüyordum ancak monitör için bütce ayırmak lazım öncelikle. Ramlerin aynı seri olup olmadığını nasıl anlarız. Ayrıca önceden FX6300 kullanıyordum iğrenç bir işlemci olduğu için Amd'ye ne yazıkki soğuk bakıyorum diceksinizki Çok şey değişti falan ama ön yargı oluştu diyebilirim.

Üşenmeden uzun uzun cevap verdiğin için ayrıca teşekkür ederim. Monitör aslında Casper Excalibur düşünüyordum ancak monitör için bütce ayırmak lazım öncelikle. Ramlerin aynı seri olup olmadığını nasıl anlarız. Ayrıca önceden FX6300 kullanıyordum iğrenç bir işlemci olduğu için Amd'ye ne yazıkki soğuk bakıyorum diceksinizki Çok şey değişti falan ama ön yargı oluştu diyebilirim.
Monitore butce ayirman hayrina olur sanirim butcene gore birseyler bulunur elbette.
Iki rami de ayni yerden paket olarak alirsin zaten farkli farkli zamanlarda almak sikinti olusturabilen bir durum. Misal: G.SKILL Trident Z Royal Series 64GB (2 x 32GB) 288-Pin DDR4 SDRAM DDR4 3600 (PC4 28800) Intel XMP 2.0 Desktop Memory Model F4-3600C18D-64GTRS - Newegg.com
2x32 olarak yaziyor ve urun kodu da
F4-3600C18D-64GTRS
Bu markanin tanimladigi spesifik urun kodu ve 64gb cift olarak calismasi gereken ramlerde var sadece bu durum
Valla amd islemcileri gercekten iyi yol katettiler bir ara fikrin degisir amdye yonelirsen daha rahat edecegine inaniyorum ama elbette intel de uzmez heralde ocak gibi calismasi haric.

PSU olarak Corsair tercih etmeye karar verdim. Sleeve kablo almaktan vazgectim. Tek seferde ayni RAM'den 2 tane alacağim için sorun olacağını düşünmüyorum. Monitöre 2000 TL butce düsünüyorum o sebepten Casper Excalibur sicak geliyor.

Hocam işin içinde yayın da girince 3900x çok daha mantıklı geliyor. Karşılaştırmalarına bakabilirsin.
Ekran kartını gaming x trio tavsiye ederim. İncelemeleri Türkiye'de de çıktığına göre birkaç güne göreceğiz.
Şimdiden hayırlı olsun.

Geri
Yukarı