21 vites bisiklet hangi viteslerde kullanılmalı?

Bende hızlı kullandığım için bende de boşa dönüyor hatta bir kere 5.viteste olduğumu unuttum çok kötü boşa ATI o hızla pedalı kırdığımı hatırlıyorum bu rahatlık meselesi benim amacım bisikletin zincirine zarar gelmesin.

Zarar gelmez hocam. Önemli olan sensin. Kendine zarar verme. Uygun olan vitesi seç devam et.
@EmirhanKod hocam bana kızacağına dişli çark çalışma prensiplerini oku. Saygısızlık etme.

3'lü çarkın 1'i yokuş çıkarken kullanılır. Pedal yumuşar, tork artar ve yokuşu rahat çıkmanızı sağlar.
3'lü çarkın 2.'si düz yolda kullanılır.
3'lü çarkın 3.'sü yokuş aşağı veya düz yolda daha fazla hızlanmak istediğinde ve 2 yeterli gelmediğinde kullanılır.

Arka çarkı ise yine yolumun durumuna göre ön çarkla birlikte kontrol edeceksin. Örneğin düz yolda giderken 2-6 kullanırsın. Önüne bir yokuş çıkar ve yokuşta vites küçültmek için önce 2-5, 2-4 yaparsın ve daha sonra 1-3' geçip yokuşu çıkarsın.

Yokuşta vites değiştirilmesi önerilmez, yokuşa gelmeden vitesini hazırlamalısın. Aynı şekilde pedalı da çevirmelisin vites değiştirirken.

Zinciri çapraz şekilde kullanırsan zincir sürtünür ve zamanla aşınır. Bu yüzden vitesi doğru kullanmak önemlidir.

3'Lü çarkın 1'i yokuş çıkarken kullanılır. Pedal yumuşar, tork artar ve yokuşu rahat çıkmanızı sağlar.
3'Lü çarkın 2.'si düz yolda kullanılır.
3'Lü çarkın 3.'sü yokuş aşağı veya düz yolda daha fazla hızlanmak istediğinde ve 2 yeterli gelmediğinde kullanılır.

Arka çarkı ise yine yolumun durumuna göre ön çarkla birlikte kontrol edeceksin. Örneğin düz yolda giderken 2-6 kullanırsın. Önüne bir yokuş çıkar ve yokuşta vites küçültmek için önce 2-5, 2-4 yaparsın ve daha sonra 1-3' geçip yokuşu çıkarsın.

Yokuşta vites değiştirilmesi önerilmez, yokuşa gelmeden vitesini hazırlamalısın. Aynı şekilde pedalı da çevirmelisin vites değiştirirken.

Zinciri çapraz şekilde kullanırsan zincir sürtünür ve zamanla aşınır. Bu yüzden vitesi doğru kullanmak önemlidir.

Hocam bende 2 6 kullanınca gitmiyor ben 1 2 kullanıyorum anca yumuşak ama Ark'da var onda 1'e alınca boşa dönüyor sanki gitmiyor gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı