210 Beygir Traktör 63 Ton Yük Çekebilir Mi?

BeyazEsya

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, soru başlıkta.🙂

• Düz yolda nasıl gider?
  • Yokuşta nasıl gider?
Not: 21 tonluk 3 römork çekecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşten en ufak anlamıyorum ama traktörlerin beygirlerinin araba beygirlerinden daha fazla olduğu ve aynı şekilde torklarının da daha fazla olduğunu söylemişti bir çiftçi bana.

Beygir çekmez, tork çeker. Traktörlerin dişli oranları çok daha büyük olduğu için güçsüz gibi gözüken motorlardan çok ciddi tork değerleri elde edilebiliyor. Ve zaten bu sayede o yükleri kaldırabiliyorlar. Büyük vites oranının dezavantajı yüksek devir, yüksek yakıt tüketimi ve düşük son hızdır.

Sorunuza gelecek olursak traktörün motoru ve şanzıman dişli oranına değişmekle beraber yüksek ihtimalle çekecektir.

Burada beygir değil tork önemli. Dizel motorların torku çok yüksektir. En düşük vitese takıp çekebilirsiniz. Ama traktör ön kaldırabilir haberiniz olsun.

İşten en ufak anlamıyorum ama traktörlerin beygirlerinin araba beygirlerinden daha fazla olduğu ve aynı şekilde torklarının da daha fazla olduğunu söylemişti bir çiftçi bana.
Otomobil veya diğer iş makinelerine göre HP düşüktür ama tork daha yüksek oluyor. İstisna modelleri saymıyorum. 1993 model 80 HP traktör 10-12 ton yük çekebiliyor ve bunu eğimli yerde yapabiliyor.

Bahsi geçen traktör atmosferik motora sahip. 210 HP aşırı beslemeli bir traktör 63 tonu çekecektir fakat ne kadar güvenli ve kontrol edilebilir olur bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı