Çözüldü 2133Mhz RAM frekansı 3200 olarak görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hurafeistans829

Hectopat
Daha fazla  
(RAM'lerim 2x8 3200MHz) bilgisayarımın RAM'i 8 iken BIOS'a baktım ve MHz'ı 2133 gibi bir değer yazıryordu profile 1 ayarını yaptım. MHz'mı normal haline getirdim. Daha sonra yanına aynısından bir tane daha aldım yanına. Şu an görev yöneticisinde 3200MHz yazıyor ne kadar doğru? Ama ben tekrar BIOS'a girip o ayarı yapmamıştım. Buradan sonrası asıl sorum. BIOS'a girmeye üşeniyorum, RAM'lerin frekansının farklı çalışma ihtimali var mıdır? Yani biri düşük biri yüksek, o ayarı tekrar yapmadım. Örneğin 3000 frekansındaki RAM'in yanına 2133 MHz RAM takarsak hangi frekansta çalışır? Benim RAM'lerim eşit değerde satın aldım fakat BIOS'a girip o ayarı yapmadım hangi değerde çalışır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorularını teker teker yanıtlayayım.

Genelde görev yöneticisinde yazan değer doğrudur. Bileşenlerde veya yazılımlarda bir sıkıntı yoksa doğru sonucu verir orada.

Eğer elindeki RAM'lerin aynısından aldıysan o da aynı XMP profilinde çalışacağı için aynı MHz'te çalışacaktır.

3000 MHz'te çalışan RAM'in yanına 2133 MHz bir RAM takarsan 2133'te çalışacaktır ikisi. Bunun sebebi ise düşük MHz'e sahip olan, yükseğe yetişemediği için yüksek olan kendisini düşük olana göre ayarlayacaktır. Fakat 2133 MHz olan XMP ile 3000 MHz hıza çıkabiliyorsa BIOS'unda XMP profilinin açık olması yeterli olur. Böylece o RAM'i de 3000 MHz'te kullanabilirsin.

Dediğim gibi, diğerleriyle aynı MHz'te yani 3200 MHz'te çalışıyordur.

Ekleme: Değerleri anlık olarak kontrol etmek istersen HWiNFO kullanabilirsin.
Görev yöneticisinde ne yazıyorsa o doğrudur. BIOS ekranındaki verilerde yanlış yere bakıyor olabilirsin veya sapıtmıştır. Ayarı ve voltajı yapıldığı sürece temel hızı 2133Mhz olan RAM overclock ile 3000Mhz olabilir.
Overclocktan bahsetmemiştim. Bende 2 tane 3200Mhz var ama demek istediğim 3200Mhz ramin yanına, 2133 Mhz takarsak hangi hızda çalışır? Kendini otomatik olarak 2133Mhz e çeker mi, görev yöneticisinde o değer gösterir mi? Yoksa 3200 olarak kalır mı?

@hurafeistans829 bu anakarta ve ayara göre değişir. 3200Mhz'in yanına takılan 2133Mhz'in otomatik olarak 3200Mhz'e çıkması da, ikisinin birden 2133'e düşmesi de başıma gelen bir olaydı. En temizi görev yöneticisinden bakmak orada ne yazıyorsa doğrudur.

Genelde görev yöneticisinde yazan değer doğrudur. Bileşenlerde veya yazılımlarda bir sıkıntı yoksa doğru sonucu verir orada.

Eğer elindeki RAM'lerin aynısından aldıysan o da aynı XMP profilinde çalışacağı için aynı MHz'te çalışacaktır.

3000 MHz'te çalışan RAM'in yanına 2133 MHz bir RAM takarsan 2133'te çalışacaktır ikisi. Bunun sebebi ise düşük MHz'e sahip olan, yükseğe yetişemediği için yüksek olan kendisini düşük olana göre ayarlayacaktır. Fakat 2133 MHz olan XMP ile 3000 MHz hıza çıkabiliyorsa BIOS'unda XMP profilinin açık olması yeterli olur. Böylece o RAM'i de 3000 MHz'te kullanabilirsin.

Çözüm
@hurafeistans829 bu anakarta ve ayara göre değişir. 3200Mhz'in yanına takılan 2133Mhz'in otomatik olarak 3200Mhz'e çıkması da, ikisinin birden 2133'e düşmesi de başıma gelen bir olaydı. En temizi görev yöneticisinden bakmak orada ne yazıyorsa doğrudur.

Çok teşekkür ederim ben sanıyordum ki XMP ayarında her RAM için farklı bir profil ayarlamak gerekiyor. Bir kere yapmak yetiyormuş, şuan ikisi de 3200Mhz de çalışıyor.

Geri
Yukarı