22.000 TL RX 6800 ve R5 5600 Sistem Toplama

Sirius144p

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, ilk akla geleni hemen yazayım bu fiyat bandında 1.000TL daha ucuz hazır sistemler var fakat ben kendim oluşturmayı seviyorum. Her parçayı ayrı ayrı seçmek ve kendi keyfine göre dizmek çok zevkli. İmzamda da görüldüğü gibi beş sene önce burada bilenlere danışarak ilk kasamı toplamıştım. Daha sonra arkadaşlarıma da çok kasa yaptım. Bugün de hazır sistem furyasına inat kendim toplayacağım:)

Dün gece SSD hariç tüm parçaları aldım. Fiyat artışlarından korktuğum için buraya konu açamadan hızlıca almak zorunda kaldım. Alış fiyatlarım aşağıda yazıyor. Linklere gittiğinizde bazılarının fiyatı değiştiğini görüyorsunuz.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

İşlemci (2.845TL): AMD Ryzen™ 5 5600 3.5GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 Threads 35MB Cache AM4 İşlemci - Tray - İşlemci - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Ekran Kartı(12.200 TL): Sapphire Radeon RX 6800 Gaming 11305-02-20G 256 Bit GDDR6 16 GB Ekran Kartı

Anakart (1.999 tl): https://www.hepsiburada.com/msi-pro...x-anakart-p-HBCV00002ER9G0?magaza=Hepsiburada

Ram (2 x 488 TL): https://www.hepsiburada.com/kingsto...pc-bellek-p-HBCV00000MWA2I?magaza=Hepsiburada

PSU (1.498 TL): NZXT 750W C750 80+ Bronze Yarı Modüler Güç Kaynağı

Kasa (1.562 TL): ZALMAN M3 PLUS 4x120mm RGB FANLI MidT ATX GAMING KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

İşlemci Fan (229 TL): Aerocool Verkho2 9cm Fan, 2x6mm Isı Borusu, 4pin PWM Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucusu (AE-CC-VERKHO2) | Teknobiyotik

SSD (715 TL): https://www.amazon.com.tr/WD-WDS500G3B0C-SN570-Kadar-Okuma/dp/B09HKG6SDF/ref=sr_1_8?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=2EJXTRYAN3DVH&keywords=m2+ssd&qid=1685375706&sprefix=m2+ss,aps,125&sr=8-8

Son düzenleme:
O fan R5 5600 için yetersiz kalır. SSD daha iyi bir seçim olabilirdi.

Şu sistemi öneririm:

Bunlar da soğutucu.

O fan R5 5600 için yetersiz kalır. SSD daha iyi bir seçim olabilirdi.

Şu sistemi öneririm:

Bunlar da soğutucu.
Maxima sistemi ben de beğendim fakat satıcı firmaya pek ısınamadım.

Ayrıca, güç kaynağı, kasa gibi farkları da kıyasladım ve 1.000TL farkı ödemeye karar verdim. Seçtiğim kasayı inceleyebilirseniz belki hak verirsiniz.

Fan konusuna gelirsek, evet çok haklısınız. Tamamen bütçeyi aşmamak için geçici bir çözüm olarak aldım. Bir de aramalarımda stok fandan daha iyi olduğunu gördüm. Bu yüzden başlangıç için şans verdim.

SSD için önerilerinizi bekliyorum. Henüz satın almadığım tek parça.

Hocam bütçeyi 26000 TL yapabilirseniz i5-13400F içeren bir kasa toplayabilirim.

SSD önerisi

Hocam öncelikle bence doğru olanı yapmışsınız, insanın sistemi kendi toplaması ayrı bir zevk oluyor. Soğutucu arkadaşlarında dediği gibi yetersiz kalabilir. Soğutucu tarafında önerim Noctua markasının kasanıza sığacak bir modeli olur. SSD tarafında ise anakart gen3 destekli olduğu için iyi bir gen3 ve DRAM bulunan bir SSD almak mantıklı, önerim Samsung 970 EVO Plus modeli.

Hocam bütçeyi 26000 TL yapabilirseniz i5-13400F içeren bir kasa toplayabilirim.

SSD önerisi

Hocam SSD önerilerin için teşekkür ederim. Ben sistemi konuyu açmadan satın aldım. 26.000 TL bütçemin çok üzerinde.

Hocam öncelikle bence doğru olanı yapmışsınız, insanın sistemi kendi toplaması ayrı bir zevk oluyor. Soğutucu arkadaşlarında dediği gibi yetersiz kalabilir. Soğutucu tarafında önerim Noctua markasının kasanıza sığacak bir modeli olur. SSD tarafında ise anakart gen3 destekli olduğu için iyi bir gen3 ve DRAM bulunan bir SSD almak mantıklı, önerim Samsung 970 EVO Plus modeli.
Hocam önerin için teşekkür ederim. Bundan daha f/p bir ssd önerebilir misin?

Hocam SSD önerilerin için teşekkür ederim. Ben sistemi konuyu açmadan satın aldım. 26.000 TL bütçemin çok üzerinde.

Hocam önerin için teşekkür ederim. Bundan daha f/p bir ssd önerebilir misin?
Dram bulunan ve güvenilir bir marka olarak sanırım en uygun model bu.

Merhaba, ilk akla geleni hemen yazayım bu fiyat bandında 1.000TL daha ucuz hazır sistemler var fakat ben kendim oluşturmayı seviyorum. Her parçayı ayrı ayrı seçmek ve kendi keyfine göre dizmek çok zevkli. İmzamda da görüldüğü gibi beş sene önce burada bilenlere danışarak ilk kasamı toplamıştım. Daha sonra arkadaşlarıma da çok kasa yaptım. Bugün de hazır sistem furyasına inat kendim toplayacağım:)

Dün gece SSD hariç tüm parçaları aldım. Fiyat artışlarından korktuğum için buraya konu açamadan hızlıca almak zorunda kaldım. Alış fiyatlarım aşağıda yazıyor. Linklere gittiğinizde bazılarının fiyatı değiştiğini görüyorsunuz.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

İşlemci (2.845TL): AMD Ryzen™ 5 5600 3.5GHz (Turbo 4.4GHz) 6 Core 12 Threads 35MB Cache AM4 İşlemci - Tray - İşlemci - PC Bileşenleri | Teknobiyotik

Ekran Kartı(12.200 TL): Sapphire Radeon RX 6800 Gaming 11305-02-20G 256 Bit GDDR6 16 GB Ekran Kartı

Anakart (1.999 tl): https://www.hepsiburada.com/msi-pro...x-anakart-p-HBCV00002ER9G0?magaza=Hepsiburada

Ram (2 x 488 TL): https://www.hepsiburada.com/kingsto...pc-bellek-p-HBCV00000MWA2I?magaza=Hepsiburada

PSU (1.498 TL): NZXT 750W C750 80+ Bronze Yarı Modüler Güç Kaynağı

Kasa (1.562 TL): ZALMAN M3 PLUS 4x120mm RGB FANLI MidT ATX GAMING KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

İşlemci Fan (229 TL): Aerocool Verkho2 9cm Fan, 2x6mm Isı Borusu, 4pin PWM Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucusu (AE-CC-VERKHO2) | Teknobiyotik

SSD (715 TL): https://www.amazon.com.tr/WD-WDS500G3B0C-SN570-Kadar-Okuma/dp/B09HKG6SDF/ref=sr_1_8?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&crid=2EJXTRYAN3DVH&keywords=m2+ssd&qid=1685375706&sprefix=m2+ss,aps,125&sr=8-8
Hocam işlemci soğutucu olarak Dark Freezer X96 İşlemci Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bunu önerebilirim. 700 800 gibi bütçelere çıkamayacaksanız.

Selamlar herkese, sistemi kurdum. SSD olarak Kioxia Exceria G2 aldım.

Sistemi iki hafta geç kurmak zorunda kaldım. Sebebini açıklayayım;

Vatan Bilgisayar'ın gönderdiği Zalman M3 Plus kasa toz içinde, her tarafı çizik dolu ve üst fan kapağı kırık şekilde geldi. Kutusunda sabitleme köpükleri yoktu. Bir patpata sarılmış ve kutunun içine atılmıştı. Bu sebeple sistemi kuramadım. Ayıplı mal olduğu için değişim talebiyle Vatan'a gönderdim. Bu süreçte Vatan Bilgisayar İstanbul Topkapı'da büyük bir yangın çıktığı için sistemleri iki gün çalışmadı. Benim kasanın akıbeti on günde anca belli oldu. Aynı üründen bulamadıkları için Gamepower'ın saçma bir kasasını önerdiler. Ben de mecburen para iadesi aldım.

Tabi dolar kuru seviyesi 19'lardan 23'lere gelince kasaların fiyatları arttı.

Bu on günlük süreçte biraz bütçeyi arttırma imkanım oldu ve ''Corsair 4000d Airflow'' modelini satın aldım. Şu an gayet memnunum.

Kasa içinde Corsair'in iki adet fanıyla geldiği için bunu yetersiz buluyorum ve bir-iki tane daha fan bakıyorum.

Hangi fanları almalıyım? Dizilimi nasıl yapmalıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı