22.000 TL'ye işlemci ve anakart tavsiyesi

Vallahi hocam aynı sorunları bende yaşadım ilk 13600K aldım düzelmedi anakartıda onu da iade ettim sonra 13400F aldım anakartla oda tutmadı bende yılma noktasına geldim
Sonra su 3 parcayi aldım şu an vallahi sükrediyorum 3070 kullanıcısıyım bu arada

Kingston Fury Renegade 32 GB (2 X 16 GB) 3600 MHz DDR4 CL16 masaüstü bellek kiti, 2 KF436C16RB1K2/32 https://amzn.eu/d/9OY5Bgt

Soğutucu olarak da Noctua D15 kullanıyorum ama şu an 5 bin TL'lerde 50 60 derecelerde calisiyor oyunlar onun yerine kasana göre DeepCool sıvı soğutma LS720 veya LS520 alabilirsin

Tabii ki bunlar senin tercihin almak ya da almamak DDR5 sistemde kurabilirsin AM5 sistemde benimki bir öneri

O zaman 7700 veya 7900 falan düşünebilirsin, AM5 geçişi için anakart ve RAM masrafın da olacak soğutucuyu katmazsak işin içine.
urkutucu geliyor Ryzen sistemler artik bilmiyorum fps oyunculari da sadece sponsordan dolayi intel kullanmiyordur heralde. Guclu oldugunu biliyorum ama ne kadar stabiller bana yuksek fps verip %1 fpsleri 120 140 gostermesin harbi kafayi yerim 😄

Yani- sorununuz oyunlarda donma kasma gibi şeyler. Söylediğiniz sistem de sorun olmaması lazım sürekli ısınıyorsa uzun süredir kullanıyorsanız bence o etkileyebilir.

Sogutucum bayağı iyi aslind 80 dereceyi gecmiyor yuk altinda islemci. Arctic 34 e-Sports Duo kullanıyorum.

Vallahi hocam aynı sorunları bende yaşadım ilk 13600K aldım düzelmedi anakartıda onu da iade ettim sonra 13400F aldım anakartla oda tutmadı bende yılma noktasına geldim.
Sonra su 3 parcayi aldım şu an vallahi sükrediyorum 3070 kullanıcısıyım bu arada.

Kingston Fury Renegade 32 GB (2 X 16 GB) 3600 MHz DDR4 CL16 masaüstü bellek kiti, 2 KF436C16RB1K2/32 Amazon.com.tr

Soğutucu olarak da Noctua D15 kullanıyorum ama şu an 5 bin TL'lerde 50 60 derecelerde calisiyor oyunlar onun yerine kasana göre DeepCool sıvı soğutma LS720 veya LS520 alabilirsin.

Tabii ki bunlar senin tercihin almak ya da almamak DDR5 sistemde kurabilirsin AM5 sistemde benimki bir öneri.

Cok merak ettim cidden oyun performansini o saçma droplarin olmayisini :D neredeyse ayni sistemi toplayacaktim ama daha iyi bilenlere danismak istedim. 12900K ile sizce nasıl olur? Ulke genelinde islemcileri dusuk kullanma aliskanligimiz var gibi geliyor cunku 3070 cidden gucsuz degil 12700 12900 arasindayim cok fiyat farki da yok aralarinda.

Son düzenleme:
Urkutucu geliyor Ryzen sistemler artik bilmiyorum FPS oyunculari da sadece sponsordan dolayi Intel kullanmiyordur herhalde. Guclu oldugunu biliyorum ama ne kadar stabiller bana yuksek FPS verip %1 FPS'leri 120 140 gostermesin harbi kafayi yerim 😄

Sogutucum bayağı iyi aslind 80 dereceyi gecmiyor yuk altinda islemci. Arctic 34 e-Sports Duo kullanıyorum.

Cok merak ettim cidden oyun performansini o saçma droplarin olmayisini :D neredeyse ayni sistemi toplayacaktim ama daha iyi bilenlere danismak istedim. 12900K ile sizce nasıl olur? Ulke genelinde islemcileri dusuk kullanma aliskanligimiz var gibi geliyor cunku 3070 cidden gucsuz degil 12700 12900 arasindayim cok fiyat farki da yok aralarinda.

Vallahi hocam 13 nesile bulasmada ikisi de olur 13. Nesilde piyasada rewiew versiyonuda var eski versiyonuda eski versiyonlar aşırı isiniyor rewiew versiyonlar yeterli şekilde ısınıyor arkadasla butun birlesenlerimiz aynı anakartından markasına kadar ikimizde 13. Nesil aldık aynı islemciyi ama benimki tak 100 derece onunki 60 derece sonra ben dediklerimi yaptım 13400F falan tutmadı 12700K aldım ne ısınıyor ne saçma sapan hareketler yapıyor simdi arkadas RAM'ini 64 çıkarmış butun RAM slotlarını doldurup onda oyundan atma baslamiş 32 takinca sorun yok 64 takinca sorun var aynı anakarttayız bende böyle bir sorun yok
12700K da iyi işlemci 12900K'da bütçene göre hangisini istersen 3070 de sana ikisi de hemen hemen aynı FPS'yi verir ama ilerleyen zamanlarda ekran kartı uprage yaparsan 1080P'de 12900K'nın ekmegini biraz da olsa yersin ama ben cok ısınma yaşamayayım diye 12700K aldım zaten ben 2K 60 oynuyorum genelde FPS ile işim yok 4K 60 ya da kitlersem öyle oynarım onun için ne drop gorurum ne baska bir şey.
Bu arada z790 alacaksan anakartı ram uyumu onemli sitesinde destekledigi ramlere bak al anakartın sonra abuk sabuk oyundan atmalar oluyor

Vallahi hocam 13 nesile bulasmada ikisi de olur 13. nesilde piyasada rewiew versiyonuda var eski versiyonuda eski versiyonlar aşırı isiniyor rewiew versiyonlar yeterli şekilde ısınıyor arkadasla butun birlesenlerimiz aynı anakartından markasına kadar ikimizde 13. nesil aldık aynı islemciyi ama benimki tak 100 derece onunki 60 derece sonra ben dediklerimi yaptım 13400F falan tutmadı 12700K aldım ne ısınıyor ne saçma sapan hareketler yapıyor simdi arkadas RAM'ini 64 çıkarmış butun RAM slotlarını doldurup onda oyundan atma baslamiş 32 takinca sorun yok 64 takinca sorun var aynı anakarttayız bende böyle bir sorun yok.
12700K da iyi işlemci 12900K'da bütçene göre hangisini istersen 3070 de sana ikisi de hemen hemen aynı FPS'yi verir ama ilerleyen zamanlarda ekran kartı uprage yaparsan 1080P'de 12900K'nın ekmegini biraz da olsa yersin ama ben cok ısınma yaşamayayım diye 12700K aldım zaten ben 2K 60 oynuyorum genelde FPS ile işim yok 4K 60 ya da kitlersem öyle oynarım onun için ne drop gorurum ne baska bir şey.
Bu arada Z790 alacaksan anakartı RAM uyumu onemli sitesinde destekledigi RAM'lere bak al anakartın sonra abuk sabuk oyundan atmalar oluyor.

Teşekkürler cok guzel aciklamişsin gercekten dediklerini dusunucem sana danisabilirim bir karar vermeden 😄

Arkadaşlar selam, önceki konularimdan da anlasilacagi uzere surekli PC parcalari aldim 1080'den 3070'e 2600'den 5600'e gectim. Hatta kasmalarin sebebini monitorden sandim 12 k degerinde ViewSonic blur buster 2.0'li monitor aldim. Sizden yardim istiyorum Intel'e geçmek istiyorum yeni anakart ve 12900K almak istiyorum 750 watt Corsair Bronze CPU var bütçem 18- 22 k arasinda islemci ve anakarta ihtiyacım var. (kasa kucuk mid Tower) onerilerinizi ve beni aydinlatmanizi bekliyorum! Çok yüksek akıcılık istiyorum inanin bunaldim PC'yi parcalayacak kadar delirtiyor! Apex ve turevi FPS oyunlari oynuyorum. (su an ki anakart B450M S2H)

Intel Core i7 12700KF yüksek model işlemcilerde intel tercih edin ne olursa olsun daha az sorunla karşılanıyor ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WF D4 Intel anakarada asusdan şaşmıcaksın​

Intel Core i7 12700KF yüksek model işlemcilerde intel tercih edin ne olursa olsun daha az sorunla karşılanıyor ASUS TUF GAMING Z690-PLUS WF D4 Intel anakarada asusdan şaşmıcaksın​

bu Anakart ddr4 ramleri destekliyor mu? öyleyse direkt bu anakartı ve 13900k'yi sipariş verebilirim soğutucu da düşünmek zorundayim tabii :D

Geri
Yukarı