220 Volt/24 Volt trafo DC çıkış alma

Yer
Stockholm
Daha fazla  
Elimde resimde gördüğünüz 220 Volt'u 24 Volt'a çeviren kurumsal bir trafo var AC girişli ve AC çıkışlı. Ben buna bir köprü diyot baglayacagim fakat dalgalanmayi önlemek için kaç faratlik kondansatör gerek? Bir de bu devrenin çıkışı Apple Cinema Display'e (90W) bağlanacak, ona göre kaç farat gerek, 0.25 falan mı?

IMG_20200321_202333.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana o kadar gucsuz bir çip yetmiyor paralel bağlasan bile 33V 40Vtan 22'ye regule ediyor.
diyot ve kondansatör ile voltajı dc yaptıktan sonra bu devre ile 5 ampere kadar kullanabilirsin. Hiç değilse linear bir sabit akım elde etmiş olursun. Kondansatör çökme yaparsa etkilenmez bağladığın cihazda.

Diyot ve kondansatör ile voltajı DC yaptıktan sonra bu devre ile 5 ampere kadar kullanabilirsin. Hiç değilse linear bir sabit akım elde etmiş olursun. Kondansatör çökme yaparsa etkilenmez bağladığın cihazda.

Kondansatör giderse saniyede 50 kere anakart şoklanir aynı durum yetersiz kondansatörde de oluyor ve Apple cinema displayin içinde bir kondansatör devre yok bir de benim elimdeki alet bir güç kaynağı değil trafo direkt 240'i 24 Volt'a çekiyor ama yine de alternatif akımda doğrulamak gerek sonrada stabilite yakalamak.

Doğru akıma çevirmek için köprü diyot kullanmak gerekir. Köprü diyot kullanınca artan voltajı filtrelemek düşürmek vb. şeylerle uğraşmak yerine bence 24V 5A bir smps alın. Çok uğraştırır ve çok sağlıklı olmaz

24voltluk bir trafo doğrultulunca yani doğru akıma çevrilince aşağı yukarı 25-27 volt civarında çıkış verir zener diyot veya 7824 regülatör kullanırsan 24e sabitlemiş olursun fakat 7824 üzerinden en fazla 1.5 Amper çekebilirsin yani bir mosfet veya transistor ile sürmen gerekiyor bilgin olsun

Yeni konular

Geri
Yukarı