2200G PC çift kanal RAM düzgün çalışmıyor

myavuz433

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 3 yıl önce soylu(Ryzen 3 2200G) bir sistem topladım anakart olarak ASUS Prime B350 Plus seçtim ve RAM'i 1x8 aldım sonra aradan vakit geçti. Bir RAM daha aldım ve 2x8 yaptım (Corsair Vengeance 3000MHz) aradan 4-5 ay geçti bilgisayar anakart arıza verdi garantiye gitti. 1.5 ay sonra garantiden geldi. 1 ay sonra PC aniden kapandı ve ekrana görüntü gelmedi sadece fan dönüyordu. RAM'i söktüm sonra çalıştı bütün slotları denedim ama hiçbir sekilde Dual channel çalışmadı. RAM'i sattım (sattığım kişi sorunsuz kullanıyor hâlâ) aradan 2 ay geçti sorun anakartdır diyererek Gigabyte A320M anakart aldım bir de tekrar RAM aldım. Taktım kullandım 4 ay geçti ve gene aynı sorun bilgisayar çift kanal RAM'le çalışmıyor artık PC'yi balkondan aşağı atacağım az kaldı biri bana yardım etsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kit olmayan RAM'ler sıkıntı yapabiliyor. Aynı bile olsa sorunsuz çalışma garantisi olmuyor. Tavsiyem kit olarak almanız. XMP kapalı iken sıkıntı var mı?

RAM'leri kit olarak alın. Aynı marka model ürünler bile bazen sıkıntı çıkarabiliyor. Ve XMP ayarlarından çok yüksek frekanslara çıkarmayın. İki RAM arasında OC performans farkı varsa uyumsuzluk olabilir. Ayrıca Dual Channel olarak çalışmadığına nasıl kanaat getirdiniz? BIOS üzerinden mi yoksa CPU-Z programı ile mi baktınız? Veya başka bir yazılım ile mi kontrol ettiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kit olmayan RAM'ler sıkıntı yapabiliyor. Aynı bile olsa sorunsuz çalışma garantisi olmuyor. Tavsiyem kit olarak almanız. XMP kapalı iken sıkıntı var mı?

XMP kapattım şimdi çalışmaya başladı dün mavi ekran veriyordu BIOS güncellemesi yapayım dedim ondan sonra oldu bakalım tekrar mavi ekran verecek mi CS:GO oynarken mavi ekran yiyordum.

Geri
Yukarı