23.000TL sistem önerisi

Yüzdeleri bin kere kanıtladım bu arada, kaynak olarak da hardware unboxed gösterdim. Bir daha atayım ekran görüntülerini. Bilimsel test verilerine inanmamak sana kalmış. İlk SS'te gördüğün gibi %50 fark var. İşlemcileri de 2 SS ile açıkladım %20-25 arası.
1706878404679.png

13100F ile karşılaştıracaksın. Üstelik DDR4 13100F olacak. 13400F atıyorsun ciddi ciddi.
1706878429910.png

%50 mi kardeşim 55 ile 74 arasındaki fark %50 mi?

Sen güzel aklın ile ram'lere laf etmisşin de hesap yaparken ramlerden %7 performans farkını zaten çoktaaaaan hesaplamıştım :) geçmiş mesajları okuyabilirsin dostum. okumadan cevap yazma senden ricam.
3600MHz ile 4133MHz fark bile %20'yi aşıyor yeri geldiğinde kardeşim. 3200 ile 5200 arasında fark %7 mi?

AM5 soket varken 4060 serisine bakılmaz ne demek oluyor :D AM5 ile ekran kartının bir alakası yok kankam :D
Anlama sorunun da var sanırım. AM5 varsa ekran kartının önemi yok manasında söyledim. Üslubunu da düzelt.

@CEO of SM Technology
Hocam bilmediğimden soruyorum, intel de DDR4- VE DDR5' in bir farkı olmadığını söylediniz, bu amd anakartlar için de geçerli mi?
Öyle bir şey söylemedim dostum ama DDR5 olsaydı bile yine mantıklı olmazdı. Intel'de bazı DDR4 işlemciler DDR5'de de kullanılabiliyor. Ondan bahsediyorsun sanırım.

Eki Görüntüle 2105222
13100F ile karşılaştıracaksın. Üstelik DDR4 13100F olacak. 13400F atıyorsun ciddi ciddi.
Eki Görüntüle 2105223
%50 mi kardeşim 55 ile 74 arasındaki fark %50 mi?

3600MHz ile 4133MHz fark bile %20'yi aşıyor yeri geldiğinde kardeşim. 3200 ile 5200 arasında fark %7 mi?

Anlama sorunun da var sanırım. AM5 varsa ekran kartının önemi yok manasında söyledim. Üslubunu da düzelt.
74 değil 78. Önündeki sayıyı göremiyorsun. %42, RT farkını da ekleyince %50. 3600 mhz ile 5200 mhz arasındaki %62 fark sana oyunlarda +%62 performans olarak yansımaz. %5-10 arasında olur. Ramleri direkt oyun performansına bağlayamazsın.

@CEO of SM Technology
Hocam bilmediğimden soruyorum, intel de DDR4- VE DDR5' in bir farkı olmadığını söylediniz, bu amd anakartlar için de geçerli mi?
Intel'de ddr4 de alsan ddr5 de alsan yeni çıkan işlemciler uyumlu olmadığı için takamıyorsun. amd'de ddr4 (am4) olursa yeni çıkan işlemcileri takamıyorsun fakat ddr5 (am5) olursa önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde çıkacak olan işlemcileri takabiliyorsun. Fakat önümüzdeki 2-3 yıl yeni çıkan işlemcileri takabilmek için ekran kartından %50 düşüp işlemcini %25 güçlendirmek değer mi? %25 az değil maalesef.

%42, RT farkını da ekleyince %50. 3600 mhz ile 5200 mhz arasındaki %62 fark sana oyunlarda +%62 performans olarak yansımaz. %5-10 arasında olur. Ramleri direkt oyun performansına bağlayamazsın.
Bağlanır. Argümanın kalmayınca kıvırmaya başladın RT falan diye. Hiç kıvırma. RAM'in oyun performansına etkisinden bile bihabersin. Ekonomist gibi yüzde hesaplanmaz teknolojide.
Intel'de ddr4 de alsan ddr5 de alsan yeni çıkan işlemciler uyumlu olmadığı için takamıyorsun. amd'de ddr4 olursa yeni çıkan işlemcileri takamıyorsun fakat ddr5 olursa önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde çıkacak olan işlemcileri takabiliyorsun.
Intel bir sonraki nesilde yeni sokete geçecek. İşte o takabildiğin 13. ve 14. nesil işlemcilerin nasıl hurda yığını olduğunu 20 kere açıkladım 4 sayfa boyunca. Hâlâ anlamadıysan senin problemin.
O yüzde muhabbetin fos çıktı zaten. Hâlâ savunup durma.

Bu bütçede Ryzen bence. Genel olarak işini görür. High-end alsaydiniz Intel derdim ama hocam genel anlamda daha iyi olurd. 4060 Ti'li bir sistem olabilir.

Bağlanır. Argümanın kalmayınca kıvırmaya başladın RT falan diye. Hiç kıvırma. RAM'in oyun performansına etkisinden bile bihabersin. Ekonomist gibi yüzde hesaplanmaz teknolojide.

Intel bir sonraki nesilde yeni sokete geçecek. İşte o takabildiğin 13. ve 14. nesil işlemcilerin nasıl hurda yığını olduğunu 20 kere açıkladım 4 sayfa boyunca. Hâlâ anlamadıysan senin problemin.
3600 mhz ram'den 5200 mhz ram'e geçince oyun performansın %62 yükselir mi? Bu gerçekten cahilliğin nirvanası. Argümanımı mis gibi sayısal veriler ile açıkladım fakat aşağılamaktan ve tartışma çıkarmaya çalışmaktan başka yaptığın bir şey yok. Önüme 1 tane bilimsel veri koyamadın. Her kanıtımı reddettin.

Konu fazla uzamış. Bence daha uzatmaya gerek yok. @Siarixen Lütfen öneri yaparken bilginiz olup olmadığına dikkat edin. Gidecek olan para sizin değil. @CEO of SM Technology Hocam olmasa konu sahibi sizin yüzünüzden o sistemi alıp 2 sene sonra işlemcinin yanında anakart ve ram değişmekle uğraşacak. Bence daha uzatmaya gerek yok.

@Siarixen Sadece şuandaki performanslara bakarak da parça ve sistem önerilmez. Uzun vadeli düşünerek öneri veriyoruz burada.

Geri
Yukarı