2300 TL anakart, PSU ve kasa önerisi

3 boyutu tasarım işleri için RTX ekran kartı almak daha mantıklı olmaz mı peki? Kullanılacak programların CUDA desteği de var çünkü.
Direkt 5700XT istediğiniz için bir şey yazmamıştım bu konu hakkında ama.
Sadece incehesap değil, Teknobiyotik'te, itopya'da, Vatan'da da güzel indirimler oluyor.
Güç kaynağı elite v3 mü aldınız? Böyle üst düzey bir sistem için alt seviye kalacaktır tahminimce.

3 Boyutu tasarım işleri için RTX ekran kartı almak daha mantıklı olmaz mı peki? Kullanılacak programların CUDA desteği de var çünkü.
Direkt 5700XT istediğiniz için bir şey yazmamıştım bu konu hakkında ama.
Sadece İncehesap değil, Teknobiyotik'te, İtopya'da, Vatan'da da güzel indirimler oluyor.
Güç kaynağı Elite V3 mü aldınız? Böyle üst düzey bir sistem için alt seviye kalacaktır tahminimce.

Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
Şöyle ki;
Dediğim ilk sistem yani yalnızca render için kurulacak ve kesinlikle oyun oynanmayacak sistemin kurulumu için biraz öteleme yaşandı. Dediğim gibi arkadaşının eşi ile olan bazı sıkıntılar var aşılması gereken ve aşılacak olan. Aynı şekil benim 2 haftalık iş kaynaklı Antalya seyahatim söz konusu oldu. Tüm bu sebepler dolayısıyla öyle sanıyorum ki temmuz sonuna ertelenecek.
Şu esnada fiyatlar gittikçe düşüyor 10.000 TL gibi bir bütçeye ve oyun gözetmeksizin render sistemi kurulacağı için yeni ekipmanlar sığabilir noktaya geliyor yavaş yavaş.
Bir ara Ryzen Threadripper 1920X işlemcilere şöyle bir göz gezdirdim ancak sanırım Ryzen 7 3800X bu noktada biraz daha üstün bir işlemci çünkü öte yandan TR4 anakart almak lazım oluyor ve gerçekten fiyatı yüksek anakartlar bunlar.
Bu sisteme temmuz sonuna kadar yeni XT işlemcilerin de piyasaya sürülmesiyle beraber eski nesil kalacak olan 3000 serisi işlemciler biraz daha ucuzlayarak rahat girecekler. Bu durumda daha kaliteli PSU ve kasa tercihleri ön plana çıkabilecek bütçeler kalacak elimize.
Öte yandan ekran kartında haklısınız ben de artık ibreyi RTX 2060'ın 8 GB 256 Bit GDDR6 modeline ya da 2070'e çevirmiş durumdayım.
Bir de 3800X hala devam ederse satın alma tercihi olarak, gittikçe ucuzlayan fiyatlar belki sisteme bir sıvı soğutma radyatörü takmamızı sağlayabilecek noktaya getirebilir bizi.
Yalnız anakart alırken eğer X570 chipset kararı alırsam eğer, ASUS Prime-Pro modelini tercih edeceğim bu bir gerçek. Ancak yeni çıkan B550'lerin VRM tasarımları aklımı çeliyor. Fiyatları ucuz değil. Ancak PCI-e 4.0 teknolojisi geleceğe yatırım olur diyerek X570 düşünsem de öte yandan B550'lerin VRM tasarımları kafa karıştırıyor o noktada hala kararsızlık söz konusu.

Güncel sistemi de sizinle paylaşayım temmuz sonuna almayı düşündüğüm;
Ryzen 7 3800X (2500)
RTX 2070 (4000)
Tuff aliance 2x16 GB 3200MHz RAM (1100)
ASUS X570PRIME Pro veya Gigabyte Aorus B550 (1500 Gigabyte fiyatı henüz bilmiyorum ancak 1500 civarı bir anakart almamız gerekiyor)
ASUS VZ27vq 5ms eyecare IPS FHD monitör (1000)
XPG 512 GB SX8100 3500/3000 M.2 NVMe SSD (600 TL)
Kasa ve PSU işin doğrusu İncehesap indirimlerinden o gün inmiş, marka olarak ve malzeme olarak kendini kanıtlamış ne olursa kanaatindeyiz. İki cihaz için 750 - 800 TL gibi bir bütçe.

Tüm bunlardan RAM'ler başlangıçta 16 GB alınıp daha sonra 16'da eklenebilir olarak düşünülecek.
Toplamda 11.000 civarı Bit bütçeye sığacak her şey. Hatta fiyatları yeni işlemciler ve anakartlar kırmaya devam ederse 10.000 bütçesine de sığacaklar.

Öte yandan, yeni atanan bir mühendis arkadaşıma da tamamen oyun için bir sistem dizmekteyiz. 7 bin civarı ekran hariç bir bütçeye sahip.
Ona da hedeflerimiz;
Ryzen 5 3600.
RTX 2070.
RAM alındı 2x8 GB.
SSD alındı yukarıdaki konfigürasyondaki SSD'nin aynısı.
Anakart hala kararsızlıklar devam ediyor ama B550'nin 1200 TL civarındaki görece iyi, OC yapılmadan rahatça kullanılabilecek bir anakartı.
PSU 550W 80+ Bronze ya da 600W 80+
Kasa ise, yukarıdaki konfigürasyonda düşünüldüğü gibi indirime düşen, parça kalitesi iyi bir kasa.

Öte yandan, yeni atanan bir mühendis arkadaşıma da tamamen oyun için bir sistem dizmekteyiz. 7 bin civarı ekran hariç bir bütçeye sahip.
Ona da hedeflerimiz;
Ryzen 5 3600.
RTX 2070.
RAM alındı 2x8 GB.
SSD alındı yukarıdaki konfigürasyondaki SSD'nin aynısı.
Anakart hala kararsızlıklar devam ediyor ama B550'nin 1200 TL civarındaki görece iyi, OC yapılmadan rahatça kullanılabilecek bir anakartı.
PSU 550W 80+ Bronze ya da 600W 80+
Kasa ise, yukarıdaki konfigürasyonda düşünüldüğü gibi indirime düşen, parça kalitesi iyi bir kasa.
Bunun için ayrı bir konu açarsanız diğer kullanıcılar da yardımcı olur diye düşünüyorum, bu konu çok aşağılarda kaldı çünkü. :)
Veyahut da siz bileşenleri kararlaştırmışsınız zaten, ben de yardımcı olabilirim buradan.

Bunun için ayrı bir konu açarsanız diğer kullanıcılar da yardımcı olur diye düşünüyorum, bu konu çok aşağılarda kaldı çünkü. :)
veyahut da siz bileşenleri kararlaştırmışsınız zaten, ben de yardımcı olabilirim buradan.

Olur tabii, şu anakart mevzusu özellikle kafa kurcalıyor. Yeni çıkan anakartların mosfet tasarımları oldukça güzel görünüyor. Henüz çok detaylı testler düşmedi, en azından düştüyse de ben görmedim sanırım.
X570 ASUS Prime Pro ya da bir B550 anakart. Bu mevzu gerçekten kafa kurcalıyor :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı