236 bin sıralama ile hangi bölümü tercih etmeiliyim?

Bran

Hectopat
Merhaba, geçen sene ilk defa YKS'ye girdim ve sayısalda 305k sıralama yaptım. Herhangi bir mühendisliği kazanamadığım için mezuna kalıp bu sene tekrardan sınava girdim.

Ailesel birtakım olaylar, psikolojik sorunlar derken pek fazla çalışamadım ve bu sefer sayısalda 319k, TYT'de ise 236k sıralama yaptım. Yine herhangi bir mühendisliğe yetmiyor puanım ancak bu sene tercih yapmak zorundayım.

Aklımda bilgisayar programcılığı ve uluslararası ilişkiler var. 2 yıllık programcılığı seçip, DGS veya tekrardan YKS ile 4 yıllık bölümlere geçmek istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, geçen sene ilk defa YKS'ye girdim ve sayısalda 305k sıralama yaptım. Herhangi bir mühendisliği kazanamadığım için mezuna kalıp bu sene tekrardan sınava girdim.

Ailesel birtakım olaylar, psikolojik sorunlar derken pek fazla çalışamadım ve bu sefer sayısalda 319k, TYT'de ise 236k sıralama yaptım. Yine herhangi bir mühendisliğe yetmiyor puanım ancak bu sene tercih yapmak zorundayım.

Aklımda bilgisayar programcılığı ve uluslararası ilişkiler var. 2 yıllık programcılığı seçip, DGS veya tekrardan YKS ile 4 yıllık bölümlere geçmek istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bence çabalayıp tekrar sınava girip bilgisayar mühendisi olmaya çalış.

DGS'yi full'e yakın bir şey yapmanız lazım. Bence 4 yıllık bölüm yazın. Hangi şehirde yazmak istiyorsunuz? Oturduğunuz şehirde mi yazacaksınız yoksa farketmez mi? Ona göre birçok bölüm önerisi gelir.

Bursa'da oturuyorum bu yüzden Bursa ilk tercihim olur. TYT'de iyi yapmama rağmen AYT'de batırdım. Bu sene kesinlikle bir yer yazmak zorunda olmasaydım tekrardan mezuna kalırdım ancak bu sene bir yer yazıp öyle girebilirim tekrardan sınava.

Bu listeye bir bakın isterseniz. Kimya ve matematik bölümleri var.

1659289863165.png

Hocam alternatifleriniz birbirinden çok uzak, bilgisayar programcılığı ve uluslararası ilişkiler birbirinden çok farklı şeyler. Bu konularda tavsiye verebilecek biri değilim, ancak tecrübeyle şunu diyebilirim ki; bir anlık gaza gelip tercih yaparsanız ve bölüme ilginizi kaybederseniz hayatınız zehir oluyor, isterseniz en iyi yerde okuyun bu sorunu yaşarsınız. Bence ilk olarak ilgili alanınızı yeniden değerlendirin. Eğer ikisine de ilginiz yoksa ve kaygıyla seçim yapacaksanız; üniversiteyi bitirme kolaylığı açısından uluslararası ilişkiler bölümünü, meslek açısından bakarsanız da bilgisayar mühendisliğini seçebilirsiniz.

Alternatiflerim uzak ama ikisini de yapabileceğimi düşünüyorum. Fen-edebiyat bölümlerini okumak istemiyorum açıkçası. 2 yıllıktan YBS, mühendislik düşünüyorum aslında ama ailem buna sıcak bakmıyor.

378k EA sıralaması ile ilk 2 sıraya 399k ve 420k olan uluslararası ilişkiler bölümünü yazdım. 1. tercihin gelme şansı var mı? 2018 ve 2019'da 340k bandında, 2020'de 360k, 2021'de ise 399k ile kapatmış.

378k EA sıralaması ile ilk 2 sıraya 399k ve 420k olan uluslararası ilişkiler bölümünü yazdım. 1. tercihin gelme şansı var mı? 2018 ve 2019'da 340k bandında, 2020'de 360k, 2021'de ise 399k ile kapatmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı