24 GB RAM'in 8 GB'si kullanılabilir gözüküyor

Kadr_yagar

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
a 320 pro
İşlemci
r5 2600
Sistemi yeni kasaya aktardım. Bir de yeni bir RAM aldım. Önceden 16 GB 2133 MHz tek slot RAM kullanıyordum yeni bir 3000 MHz 8 GB RAM aldım. Diger slota taktım fakat BIOS'ta 8 GB RAM yazıyordu. Sistemi başlattım 24 GB RAM'in sadece 8'i kullanılıyor yazıyor. Bu düzeltilebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi yeni kasaya aktardım. Bir de yeni bir RAM aldım. Önceden 16 GB 2133 MHz tek slot RAM kullanıyordum yeni bir 3000 MHz 8 GB RAM aldım. Diger slota taktım fakat BIOS'ta 8 GB RAM yazıyordu. Sistemi başlattım 24 GB RAM'in sadece 8'i kullanılıyor yazıyor. Bu düzeltilebilir mi?

8 ile 16'nın yerlerini değiştirin.
Eğer 16 görürse RAM'ler uyumlu değildir.
Ve durum bu ise düzeltemezsiniz.

Birbirinden alakasız MHz değerindeki RAM'lerin anakart tarafından görülmemesi normal bence. Onun için 16 GB RAM'i satıp 8 GB 3000 MHz değerinde RAM almanız daha iyi olacaktır. 2933 MHz olarak görecektir zaten.

8 ile 16'nın yerlerini değiştirin.
Eğer 16 görürse RAM'ler uyumlu değildir.
Ve durum bu ise düzeltemezsiniz.

Değiştirdim yine 8 GB gördü.
Birbirinden alakasız MHz değerindeki RAM'lerin anakart tarafından görülmemesi normal bence. Onun için 16 GB RAM'i satıp 8 GB 3000 MHz değerinde RAM almanız daha iyi olacaktır. 2933 MHz olarak görecektir zaten.

Anladım 2133 MHz Kingston HyperX 16 GB modeli ne kadar ederki ikinci elde.

Değiştirdim yine 8 GB gördü.

Anladım 2133 MHz Kingston HyperX 16 GB modeli ne kadar ederki ikinci elde.

Bir internetten fiyat araştırması yapın. Ona göre ikinci el sitelerine koyun değerinde de aynı model 8 GB 3000 olanından alın derim. Olmadı yakınınızda bilgisayarcı varsa bir sorun derim.

Sorunu çözdüm iki farklı şekilde de denedim olmadı en sonunda bir tane fanımı iptal ettim sorunsuz şekilde çalıştı sanırım 500W olduğu için sisteme güç yetmiyordu.

Alakası yok gibi duruyor.
500W bu sistemi uçurur.
Yani fazlası ile yeter.

Bende anlamadım şimdi fanı da taktım düzeldi hiçbir sorun yok oyunlarda 6 7 FPS civarı fark oldu bazı oyunları akıcı olarak oynayabiliyorum örneğin RAM'den önce Forza 5'i 40 50 civarı zar zor oynarken şimdi 55 60 civarı oynuyorum.

Bende anlamadım şimdi fanı da taktım düzeldi hiçbir sorun yok oyunlarda 6 7 FPS civarı fark oldu bazı oyunları akıcı olarak oynayabiliyorum örneğin RAM'den önce Forza 5'i 40 50 civarı zar zor oynarken şimdi 55 60 civarı oynuyorum.

RAM'leri düzgün takamadın diyeceğim ama yazdıklarından anladığım kadarıyla acemi değilsin.
Neyse sorun çözüldü ise çinlilerin atasözünü uygulayacağız.
Çalışıyorsa kurcalama.😁

Geri
Yukarı