24 pin anakart kablosu anakarttan nasıl çıkarılır?

HakimBey

Hectopat
Daha fazla  
Güç kaynağım bozulmuştu. Bilgisayarcıya gittim. Güç kaynağını yanlış takmış fanı üste bakıyordu sinir oldum. Sonra baktım kabloyuda kasanın kablolama deliklerinden geçirmemiş. Görseldeki kabloyu nasıl çıkarabilirim? Çıkaramadım.

Dosya Ekleri

• 20231116_144226.jpg
    20231116_144226.jpg
    156,9 KB · Görüntüleme: 40
  • 20231116_144232.jpg
    20231116_144232.jpg
    124,3 KB · Görüntüleme: 39
Kablonun yanındaki pine basarak kabloyu sağa-sola oynatırken kendinize çekin. Eliniz biraz acıyabilir, sert bir kablodur, biraz zor çıkabilir.
Çıkardım ve geri taktım.Artık anakartın power ışıkları yanmıyor.Bir çizik gözükmüyor.Kabloyu taktığım yerde hiçbir boşluk yok.Kablo kırılmasıda gözükmüyor.Statik elektrik boşaltmayı denedim.Bakacağım.

Çıkardım ve geri taktım.Artık anakartın power ışıkları yanmıyor.Bir çizik gözükmüyor.Kabloyu taktığım yerde hiçbir boşluk yok.Kablo kırılmasıda gözükmüyor.Statik elektrik boşaltmayı denedim.Bakacağım.
Geç gördüm hocam, düzelttiniz mi?

Anakart üzerinde çatlak olmadığına emin misiniz? Düşük bir ihtimal ama anakart'a elinizi değdirdiyseniz ve eliniz bir devrenin üstüne geldiyse devre zarar görmüş olabilir. @Recep Baltaş hocam benden daha çok yardımcı olur.

Geç gördüm hocam, düzelttiniz mi?

Anakart üzerinde çatlak olmadığına emin misiniz? Düşük bir ihtimal ama anakarta elinizi değdirdiyseniz ve eliniz bir devrenin üstüne geldiyse devre zarar görmüş olabilir. @Recep Baltaş hocam benden daha çok yardımcı olur.

Düzeltemedim. İlk seferimde de çıkartırken çok zorlanmıştım kablo geçti mi çok iyi oturuyor. Şu an yeniden çıkarmayı deniyorum yatay pozisyonda ve kasayı kaldırıyor diyebilirim. Belki birbirine geçirdiğimiz pinler zarar görmüştür bu sebeple. Çıkarıp pinlere bakmaya çalışıyorum ama yapamıyorum.

Düzeltemedim. İlk seferimde de çıkartırken çok zorlanmıştım kablo geçti mi çok iyi oturuyor. Şu an yeniden çıkarmayı deniyorum yatay pozisyonda ve kasayı kaldırıyor diyebilirim. Belki birbirine geçirdiğimiz pinler zarar görmüştür bu sebeple. Çıkarıp pinlere bakmaya çalışıyorum ama yapamıyorum.
Hasar anakart'ta mı yoksa güç kaynağında mı önce onu öğrenmek lazım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunu deneyebilirsiniz.

Anakart'ı iyice inceleyin, üzerinde çatlak veya devrelerde yamulma var mı diye.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bunu deneyebilirsiniz.

çikarabilirsem denicem.Psu cok yeni 1 gun oldu.Sanmıyom.

Bunu deneyebilirsiniz.

Cok inceledim hocam.Bulamadım

Birazdan dışarı çıkacağım, gece aktif olabilirim belki. Recep hocam bakarsa o daha iyi yardımcı olabilir size.

çikarabilirsem denicem.Psu cok yeni 1 gun oldu.Sanmıyom.

Cok inceledim hocam.Bulamadım
Hocam anakart durduk yere bozulmaz ayrıca esnek bir parçadır kendisi; bana kalırsa psu'da bir problem var veya ayağınızda çorap varken halıya temas etmiş iseniz veya üstünüzdeki statik elektriği arındırmadan bu işe giriştiyseniz anakart kısa devre yapmış olabilir. Yazdıklarım mantıksız gibi gelebilir ancak bir arkadaşım tam olarak dediklerim yüzünden bilgisayarı bozdu, konu da açmıştım bu durum ile ilgili.

Attığım videodan yardım alarak PSU'yu düz kontak yapmayı deneyin, eğer çalışıyor ise sanırım anakart değişimine gitmeniz gerekecek. Çalışmıyorsa da bilgisayarcıya gidip donör bir PSU ile test etmeniz gerekecek. Tekrardan geçmiş olsun, umarım en az masraf ile durumu çözersiniz.

Birazdan dışarı çıkacağım, gece aktif olabilirim belki. Recep hocam bakarsa o daha iyi yardımcı olabilir size.

Hocam anakart durduk yere bozulmaz ayrıca esnek bir parçadır kendisi; bana kalırsa PSU'da bir problem var veya ayağınızda çorap varken halıya temas etmiş iseniz veya üstünüzdeki statik elektriği arındırmadan bu işe giriştiyseniz anakart kısa devre yapmış olabilir. Yazdıklarım mantıksız gibi gelebilir ancak bir arkadaşım tam olarak dediklerim yüzünden bilgisayarı bozdu, konu da açmıştım bu durum ile ilgili.

Attığım videodan yardım alarak PSU'yu düz kontak yapmayı deneyin, eğer çalışıyor ise sanırım anakart değişimine gitmeniz gerekecek. Çalışmıyorsa da bilgisayarcıya gidip donör bir PSU ile test etmeniz gerekecek. Tekrardan geçmiş olsun, umarım en az masraf ile durumu çözersiniz.

Dediğiniz son şey mantıklı. Halının üstüne de aldığım oldu. Üstelik çıkarmak icin çok efor sarfettim çıkmıyor kolay kolay. İnternette gördüğümden çok daha zor çıkıyor. Uzun süre ellememden de olabilir. Ayrıca biraz geçirdikten sonra çikması da kolay olsun diye tam geçirmeden arka paneldeki kablo uzunluğunu ayarlamaya çalıştım, o sırada çıkıverdi. O yüzden pinlere bakmak istiyorum ama bana da statik elektrik mantıklı geliyor.

Hocam anakart durduk yere bozulmaz ayrıca esnek bir parçadır kendisi; bana kalırsa psu'da bir problem var veya ayağınızda çorap varken halıya temas etmiş iseniz veya üstünüzdeki statik elektriği arındırmadan bu işe giriştiyseniz anakart kısa devre yapmış olabilir. Yazdıklarım mantıksız gibi gelebilir ancak bir arkadaşım tam olarak dediklerim yüzünden bilgisayarı bozdu, konu da açmıştım bu durum ile ilgili.

Çıkardım hocam ne kullanabilirim o ikisi için?Kısa devreden bahsediyorum.

Bunu deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda videoda riskli olduğu söylenmiş?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı