24 pin anakartı 20 pin ile çalıştırmak

Maudit

Kilopat
Elimde Asus P5G41C-MLX model bir anakart var. Bu anakartın güç girişi 24 pin. Ancak gel gelelim elimde bulunan bir PSU yu değerlendirmek istiyorum çünkü, işimi görecek kapasitede 480W lık bir PSU var ve boşa masraf yapmak istemiyorum.

20pin-24pin.jpg

PSU bağladığımda anakartta aynen bu şekilde anakartı karşınıza aldığınızda sağ kısımda 4 adet pin boşta kalıyor. Direk size konu açmadan önce biraz araştırdım. Bu konuyla ilgili tanıdığım birkaç bilgisayarcıya da danıştım. En basit çözüm olarak PSU değiştirmeyi herkes gibi onlarda söylediler ancak kesinlikle para harcamak istemiyorum.

Aslında PSU sıfır sayılır sadece 2 ay kullanılmış ama sanırım eski bir bilgisayarda ya da farklı bir ara birimde kullanıldı.

Araştırmamı bununla bırakmadım tabi ki bu şekilde taksam da bilgisayarın açılabileceğini ama ekran kartı, RAM bellek ve ya işlemcide aşırı ısınmalara sebebiyet vereceğini en kötü aşağıdaki gibi 20 pinden 24 pine dönüştürücü bir aparat takarak en kısa yoldan çözüme ulaşabileceğimi gördüm.

417iO6w6uWL.jpg

Bu şekilde dönüştürücüler ile problemi aşabilir miyim?

Oldu da aştım diyelim performans olarak molex - 6 pin dönüştürücüler gibi bir şekilde problemsiz kullanabilir miyim?

Son olarak da bu kablodan en ama en ucuz nereden tedarik edebilirim? Pek zamanım yok aliexpress üzerinden buldum ama bekleyemeyeceğim. Ülke içinden bulabileceğim bir link verirseniz memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şekilde kullanman bana göre bir tek ekran kartını beslerken sıkıntı çıkartır. O da ekran kartının modeline bağlı düşük Watt ekran kartı kullanıyorsan sıkıntı olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amazon'dan sipariş verdiğin ürün en geç 1 hafta içerisinde elinde oluyor. Türkiye'de böyle bir ürün bulunur mu bilmiyorum ama bulursan da pahalı olur eminim.

bende 2. el psu aldım 600 watt yeni tip anakart içinmiş 18 pinli giriş 24 e cevirmem gerek aynı zamanda 4 pinli anakart 12v girişide tek parcalı 8 pinli iki giriş içinde dönüştürücü lazım bulamadım...

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı